Šarlota

karmenčita  

član od: 5.2.2009

sporočila: 3

25. jun 2009 18:49

Jerneja USA je napisal/a:
Ja, tole je megi napisala v zgoraj omenjenem forumu: To šarloto sem imela shranjeno in sedaj je tu skopirana. ŠARLOTA (za 8-10 oseb Tokrat prilagam en odličen recept s štajerskega konca, katerega avtorica je gospa, ki je nekoč bila kuharica na Železničarskem domu. Mariborčani ta recept in šarloto poznajo predvsem če zahajajo v gostilne Šiker, k Pecu ali Veroniki. Te tri gostilne imajo ta recept predvsem zato, ker je ta gospa razkrila ta recept svojim trem učenkam, ki sedaj delajo v teh gostilnah. Sicer pa je recept star več kot 50 let in je naravnost božanski. Naj vas zapletenost ne prestarši, trud bo z odličnostjo saladice več kot poplačan. In verjemite mi, takšne šarlote ne jeste nikjer na svetu! ) 8 rumenjakov 10 dag sladkorja 2 vanili sladkorja penasto umešaš. Nato dodaš: 0,25 vrelega mleka (3,2 mastno!!!) Vse skupaj mešaš nad soparo, dokler se ne zgosti. Ko se zgosti, dodaš namočeno in ožeto želatino iz 8 lističev. Mešaš, dokler ni krema lepo gosta, nato jo popolnoma ohladiš. 8 beljakov ; stepeš trd sneg. 20 dag sladkorja raztopi v 0,5 dl vode in zavreš. Ko se na površini pričnejo delati mehurčki, namoči vilice in pihni skoznje. Če se naredi mehurček je sladkor kuhan do 5. stopnje. Takrat ga priliješ v stepen sneg in previdno premešaša. Nato v sneg rahlo vmešaš še kremo. Kremo razdeli na 3 dele: 1. del; vmešaš 8 dag topljene čokolade 2. del; dodaš jagodni ekstrakt; ampak le za rožnato barvo 3. del; ostane rumen. Lešnike, orehe ali mandlje grobo narežeš in opražiš. Vzameš 20 dag biskvita in ga narežeš na večje kocke (3 x 3 cm) in jih prepojiš z 1 dcl vanili likerja. Potrebuješ tudi srednje veliko pločevinko ananasovega ali breskovega kompota - tudi to sadje narežeš na kocke. Sestavljanej šarlote: Model za šarloto (= model za šarkelj) namažeš z maslom. Nato na dno daš vsako po 1 zajemalko krem. Nanjo potreseš ananas in oreščke, nato biskvit. NAto ves postopek ponavljaš do vrha posode. Na vrhu mora biti krema kot zadnja plast. ŠArloto daš čez noč v hladilnik, oz. minimalno 2-3 ure v zamrzovalnik. Strnjeno šarloto namočiš v vrelo vodo in zvrnnneš na pladenj. Okrasiš z 0.25 dcl sladke smetane martina [kuza] Jerneja USA
karmenčita

malecka_mateja  

član od: 5.4.2009

sporočila: 5

14. avg 2009 20:39

ojla! mene pa zanima. sem delalto šarlotopa mi ni uspela,ko sem obrnilamodel je zgoraj bi kot da bi se seirila je bila tekoča spodaj je bilo ok ampak ni bil aprva pa sem brez sadja in brez vsega delal. je kakšna uganka ki jo moraš pozat pri tem receptu ali smao več želatine??' hvala za odgovore. malecka_mateja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. avg 2009 21:22

OMG, ŠIKERJEVA šarlota! Takoj gre v beležko in ob prvi priliki se je lotim.

 

Jerneja, hvala za recept!

 

Imam še vprašanje: Kakšna je temperatura sirupa, ko je kuhan do pete stopnje?

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 14. 2009 21:26

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. avg 2009 15:31

Vanja, delajo se mehurčki. Pihneš skozi vilice, ali skozi kovinsko zanko in se čudiš.

Po moje bi šlo tudi brez kuhanega sladkorja, je pa užitek pihat mehurčke.

F r i n a

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

15. avg 2009 15:47

Frina,

Meni brez termometra do sedaj še ni uspelo.

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 08.nov 2011 14:24

malecka_mateja  

član od: 5.4.2009

sporočila: 5

22. avg 2009 7:08

dan! jaz sem spet poskusla to šarloto včeraj pa mi nekak ne gre. Ko sem prvi del kuhala nad soparo in sem dodala želaatino nikakor nisem dobil alepe goste kreme mešala sem 25 minut. mam pa tu vprašanje ali mešate z mešalcem ali ročno?in ta sladkor na koncu kako dolgo vreje da se dajo balončki nardit?meni ni šlo in ni šlo. in ko zmešala vse po postopku mi je ta voda z sladkorjem na dnu ostala in je nisem mogla premešat da je nebi bilo več?in krema je bila tekoča. in spet ko sem sedaj pogledala v hladnik je še kr trda(dala sem 10 listov namesto 8) amapkzgoraj je roba 1 cm takega kot bi bilo sesirjeno pena taka, spodaj pa je kot puding in temne barve.zgoraj bolj svetle. in sploh ni dobra. PROSIM POMAGAJTE KJE NARDIM NAPAKO??? malecka_mateja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. feb 2010 23:41

Še enkrat odpiram to temo.

Šarloto po receptu s prve strani sem delala in je na oko taka, kot Šikerjeva. Po okusu, daleč od tega.

Z možem sva ugotovila, da manjka smetana! Krema je čisto preveč beljakasta in sploh ni dobra. Če bi jo še kdaj delala, bi beljake zamenjala s smetano.

Še bolje, da mi ne bo treba improvizirat, delala jo bom po katerem drugem receptu. 

 

 

Vanja

Lady Lana  

član od: 15.11.2011

sporočila: 8

18. maj 2014 9:49

Prosim za pomoč.

Kaj pomeni 0,25 mleka ?   0,25 l mi se zdi premalo za 8 rumenjakov in želatino.

Tudi na koncu je verjetno mišljeno 0,25 l sladke smetane . ,

Hvala

 

Lady Lana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2014 11:01

Lady Lana je napisal/a:

Prosim za pomoč.

Kaj pomeni 0,25 mleka ?   0,25 l mi se zdi premalo za 8 rumenjakov in želatino.

Tudi na koncu je verjetno mišljeno 0,25 l sladke smetane . ,

Hvala

 



Lady Lana

 

 

Potrebuješ 2,5 dl mleka

 

sladke smetane je 2,5 dl dovolj, v bistvu jopotrebuješ le za okras, lahko pa je stepeš več in bolj bogato orkasiš.

Spodaj imaš link do recepta, pa katerem sem jo delala, z natančnimi količinami.

http://www.kulinarika.net/recepti/16673/sladice/njeno-v

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti