Oh slovenščina

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

13. jan 2018 11:04

Mene pa moti nepravilna raba dolocne in nedolocne oblike pridevnika. Npr. v veliki vecini receptov, ki se v zadnjem casu pojavljajo na tem spletu, je naslov:

BELI KRUH (pravilno bi bilo BEL KRUH)

MESANI KRUH (pravilno MESAN KRUH)

itd.

Receptov, kjer se ponavlja ta napaka, je veliko.

Avtorja teh receptov sem ze opozorila na napako, vendar moje sporocilo ni imelo nobenega ucinka.

ribica

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

13. jan 2018 12:47

Kadar govorimo o vrsti kruha oziroma sestavi glede na uporabljeno vrsto moke in žita, je pravilno beli kruh, črni kruh, mešani kruh, polnozrnati kruh (rženi kruh, koruzni kruh, pšenični kruh, proseni kruh...), torej je v imenu recepta  pravilno uporabiti določno obliko, torej recept za beli kruh, mešani kruh.

Pri poimenovanju beli, črni, mešani ... kruh gre namreč za vrstni pridevnik (kateri kruh, iz katere moke je kruh), ne pa lastnostni (kakšne barve je kruh).

 

 

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 13. jan 2018 12:49

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. jan 2018 12:52

ribica je napisal/a:

Mene pa moti nepravilna raba dolocne in nedolocne oblike pridevnika. Npr. v veliki vecini receptov, ki se v zadnjem casu pojavljajo na tem spletu, je naslov:

BELI KRUH (pravilno bi bilo BEL KRUH)

MESANI KRUH (pravilno MESAN KRUH)

itd.

Receptov, kjer se ponavlja ta napaka, je veliko.

Avtorja teh receptov sem ze opozorila na napako, vendar moje sporocilo ni imelo nobenega ucinka.

ribica

Me je malo špiknilo in sem šla mal leemetat. Tam sicer piše, da je določna oblika pridevnika primerna, kadar pridevnik označuje posebno vrsto predmeta in za primer je naveden rženi kruh. In sem zdaj v dilemi, ali je rženi kaj bolj poseben kot beli in mešani. Če mene vprašate, je.

 

Ribica, moraš pa priznati, da pridevniki, ki se končajo na "i", zvenijo veliko bolj nobel, kot pa brez i-ja.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. jan 2018 12:53

Uh, ko sem tole skup spravljala, je že Katarinči odgovorila in mi dala novo snov za premišljevanje.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

14. jan 2018 8:48

Elaphus, prav je tako. Ja, človek se pa res celo življenje uči. 

Balenka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jan 2018 19:23

Balenka je napisal/a:

Elaphus, prav je tako. Ja, človek se pa res celo življenje uči. 

Balenka

Hvalabogu. Vsaj zarustal ne bomo

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

14. jan 2018 20:13

elaphus je napisal/a:
sijasaja je napisal/a:
čoko je napisal/a:

Mene pa zadnje čase bega vikanje in tikanje z veliko začetnico. Ko sem jaz hodila v osnovno in srednjo šolo, se je vi/vam in ti/ tebi pisalo z malo. Zdaj pa v učbeniku za slovenski jezik piše npr. v navodilu za pisanje voščilnice "želim Vam vesele praznike...", na prvi strani testa pa "želim Ti obilo uspeha" . Od kdaj je to pravilno? 

čoko

jao, to si samo neki zmišlavlejo ... ko gre za izraz izrednega spoštovanja, pardon izrecnega

 

tudi jaz sem včasih za njega pisala On 

sijasaja

Ja, saj je čisto prav in fajn, da so nekatere osebe za nas z veliko ... tole, o čemer pa piše čoko, pa je po moje posnemanje nemščine - Nemci pišejo Ihr, Sie in podobno z veliko. Kar se meni zdi popolna bedarija, prenašat to v slovenščino - no ja, čeprav se mi še pri drugih stvareh zdi, da rinemo nazaj v 18. stoletje. Na žalost.

Če se motim, pa naj me kdo popravi, prosim.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Ampak še vedno ne vem, kako je prav... Naj rečem otrokom, da je Ti narobe, čeprav je na testu iz slovenskega jezika? Groza, kako me ta velika začetnica moti  

čoko

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2396

14. jan 2018 22:03

Čoko,malo poguglaj. Tudi sama sem in sem zasledila, da se Vi Vam uporablja z veliko začetnico pri znakih spoštovanja. To je veljalo že včasih, potem malo manj, danes pa je spet  aktualno.

 

Bolj točno bi ti povedal, kakšen slavist.

Anemiilat

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. jan 2018 8:46

Torej, sem vprašala dve naši slavistki in njun enoten odgovor je bil tak: pisanje osebnih zaimkov z malo začetnico je pravilno in zaželjeno. Če pa želimo v kakem dopisu biti še posebej vljudni, pa lahko "vi, vam" pišemo z veliko začetnico. Lahko, ni pa nujno. In pisanje z veliko začetnico v tem primeru je bolj starinska oblika. 

Torej, kakor sta mi povedali, tako dajem naprej.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 615

15. jan 2018 10:10

meni pa niste verjeli ... ker nisem slavistka? 

sijasaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti