Oh slovenščina

mirca  

član od: 11.1.2007

sporočila: 43

tema odprta - 24. sep 2007 14:18 | ogledi: 128.841 | odgovori: 820

Ker več glav več ve, še vas vprašam - kakšen je pravilni zapis besed kakorkoli, kdorkoli, kadarkoli ali je pravilno kakor koli, kdor koli, kadar koli. V skoraj vseh knjigah, ki sem jih do sedaj brala, je napisano narazen. V časopisih pa največkrat vidim napisano skupaj. Počasi me to jezi, ker ne vem, ali pišem pravilno ali. Kaj pa vi pravite?

Lep dan vsem

Mirca

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

24. sep 2007 17:22

Pravilno je oboje, vendar je priporočljivo pisati narazen.

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

24. sep 2007 19:07

Andejka, si prepričana? Mislim, da smo se lani učili, da se lahko piše oboje, bolj pa je priporočljivo skupaj, vendar nisem sigurna. Bom preverila. fleur

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

24. sep 2007 19:10

Andrejka, oprosti. Res imaš prav. fleur

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

24. sep 2007 20:26

Če kaj pomaga - prepisano iz SSKJ: "kadarkoli in kadar koli vez. (a-o) v oziralnih odvisnih stavkih za izražanje poljubnosti časa, v katerem se dejanje dogaja: lahko pride, kadarkoli želi" "kadarkoli in kadar koli prisl. (a-o) izraža poljubnost časa: ker so bili sosedje, jo je lahko videl kadarkoli" "kdorkoli tudi kdorkoli kogarkoli in kdor koli tudi kdor koli kogar koli zaim. (o-o; o-o o-o) izraža poljubno osebo: to pismo lahko bere kdorkoli / ekspr. od kogarkoli si pa res ne dam ukazovati / v vezniški rabi, v oziralnih odvisnih stavkih: kdorkoli bo pisal o tem, ne bo mogel mimo tega dogodka; kdorkoli to trdi, laže" "kakorkoli in kakor koli prisl. (a-o) izraža poljubnost načina: naj bo že kakorkoli, moj sklep je dokončen; skušal se je rešiti kakorkoli / elipt. kakorkoli, v izdatkih se moraš omejiti" "kakorkoli in kakor koli vez. (a-o) 1. v oziralnih odvisnih stavkih za izražanje poljubnosti načina: pomagaj mu, kakorkoli moreš 2. ekspr., v dopustnih odvisnih stavkih čeprav, če še tako: kakorkoli je bilo spoznanje grenko, je bilo potrebno" Je pa točno tako, kot je že majamarko dala link na SSKJ. Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 24. sep 2007 20:28:24 Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 24. sep 2007 20:29:03

lektorica  

član od: 5.3.2007

sporočila: 2

24. sep 2007 20:51

Pri nas na časopisu imamo dogovor, da sklope s koli pišemo skupaj (tj. kdorkoli, kadarkoli), sklope s čim pa narazen (tj. čim bolj, čim prej). Po SSKJ sta dovoljeni obe različici, torej ali narazen ali skupaj, moraš pa biti v besedilu dosleden; če se odločiš za pisanje skupaj, potem se tega držiš skozi celotno besedilo, enako velja tudi za pisanje narazen. lektorica

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

24. sep 2007 21:43

Slovenski pravopis, 2001 paragraf 535, str. 60: Sklope s koli lahko pišemo ali narazen (bolj priporočljivo) ali skupaj: kdor koli ali kdorkoli, kakršen koli ali kakršenkoli, čigar koli ali čigarkoli, kjer koli ali kjerkoli (prim. kamor že koli). paragraf 559, str. 62: Narazen pišemo tudi zveze dveh samostojnih prislovov ali členka in prislova ipd.: malo več, nič koliko, .... čim bolj, čim dalj, čim brž, čim prej, čim več. Torej: s sklope s koli je bolj priporočjivo pisati naraze, zveze s čim pa moramo pisati narazen. Lektorica, čudno se mi zdi, da uporabljate samo SSKJ, ki je v primerjavi s SP že nekoliko zastarel.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

18. sep 2009 14:17

Da ne bom odpirala nove teme, bom tu zastavila vprašanje: Nikogar ne obtožujem, kritiziram, zmerjam ... samo sprašujem: Naslov ene od tem je "tičino masa". Kakšna je osnovna oblika in kako se to sklanja? Ednina, množina?

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

18. sep 2009 14:20

kdo ali kaj - tičino masa koga ali česa - tičino mase komu ali čemu - tičino masi koga ali kaj - tičino maso pri kom ali pričem- pri tično masi s kom ali s čim - s tičino maso ena tičina masa, deset tičina mas se pravi , da se tičine ne sklanja, samo maso. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 18. 2009 14:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti