Kosilo za otroke, ki ne kosilajo...

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

tema odprta - 21. sep 2007 23:27 | ogledi: 9.286 | odgovori: 72

Pozdravljeni.

Rada bi vaše mnenje oziroma predloge, ker me ena stvar na naši osnovni šoli zelo "žuli". Namreč, stvar je naslednja: Moja deklica je letos začela hoditi v 1. razred osnovne šole. Ker sem trenutno nezaposlena oziroma sem doma, hodim po njo takoj po šolskih obveznostih oziroma po končanih dejavnostih (krožkih) tako da hčerkica ne hodi na šolsko kosilo. Tu pa nastane problem. Namreč, šolska politika je takšna, da učiteljica in vzgojiteljica (pomočnica) peljeta VSE otročke v jedilnico. Potem pa tisti otroci, ki ne kosilajo v šoli SEDIJO NA TLEH (včasih, ampak res redko na stolih) in gledajo tiste sošolke in sošolce, ki kosilajo. GROZNO ! ! ! Resnično ne razumem v čem je "poanta" te šolske politike. Sprašujem se ali so tisti otroci, ki jih starši nismo prijavili na kosilo kaznovani za to...Ali se šolski delavci (ravnateljica, pedagoginja, psihologinja, učitelji/ce, vzgojiteljice, pomočnice in vsi ostali) ne zavedajo kakšno škodo delajo tem našim "bogim" prvošolčkom, ki pa so prisiljeni dan za dnem gledati svoje sošolke in sošolce s katerimi so v vrtcu skupaj kosilali vsak dan mesec-dva nazaj, kako jejo. Ali resnično nihče ne pomisli, kako je tem otrokom, ki sedijo na teh v jedilnici medtem ko njihovi prijatelji in pijateljice kosilajo? Ali ne pomislijo, da pa tam na tleh sedi kakšen otroček, ki mu starši (ali mamica samohranilka) ne morejo plačati tistega toplega obroka? Kako se počuti 6-letnik, ki ga peljejo v dišečo jedilnico kjer sedi "kot kašen cucek" NA TLEH, medtem ko sošolci in sošolke prosijo učiteljico, da jim gre po dodaten kos peciva. Gleda otroke, ki vračajo polne pladnje hrane nazaj , njega pa peljejo nazaj lačnega? Ali res nihče ne pomisli na te otročke, na te prvošolčke, ki so se celo poletje veselili vstopa v šolo in snidenja s svojimi vrstniki?

Moja deklica trpi. Mar nikogar ne boli duša za temi otročki otročki, ki sedijo tam vsak dan?

Mamice (in kakšen očka tudi) se pogovarjamo o tem. Otroci so zelo obremenjeni zaradi te "izločenosti" nihče se pa ne želi izpostavljati.

Vnaprej hvala za vaša mnenja in predloge

blažkaa

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

21. sep 2007 23:32

Ja, definitivno se mi ne zdi prav. Ampak na naši šoli (hčerka je drugošolka) je navada, da če otrok nima kosila, ga pač starši poberejo v razredu takoj po končanem pouku, predno gredo v jedilnico. Kakorkoli se mi opisan primer ne zdi primeren, pa tudi razumem učiteljice. Kam pa naj dajo otroke, ki "gredo po pouku" domov, pa ni nikogar ponje, one pa morajo ostale peljati na kosilo? Issi

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

21. sep 2007 23:45

Tukaj se gre za otročke, ki ostanejo v popoldanskem bivanju do 13.00-14.00ure, pač ko se končajo krožki, ki jih otrok obiskuje, a niso vpisani na kosilo, da je bolje razumljivo. Ne vem, kašen problem bi lahko nastal, če bi tisti otročki ostali v učilnici, risali, barvali, gledali risanko, kot to sicer počnejo v bivanju. In ne verjamem, da ni takrat niti ena učiteljica oziroma vzgojiteljica prosta tistih 20-30 minut, da lahko popazi na te otročke. V vsakem razredu je približno 6-7-8 otrok in bi jih ta čas lahko peljali v drugo skupino, saj ne gredo vsi istočasno v jedilnico Konec koncev so to 6-letni otroci, ki se šele navajajo na šolo in ne 7-8-9 šolci, ki bi "razbili pol šole". P.S. Lepo bi bilo, da si ljudje, ki želijo komentirati odprto temo bolj podrobno preberejo drugo polovico sporočila. blažkaa Sporočilo je spremenil(a) blažkaa dne 21. sep 2007 23:53:39 Sporočilo je spremenil(a) blažkaa dne 21. sep 2007 23:59:01

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

21. sep 2007 23:51

Se opravičujem ker sem narobe razumela. Ampak še manj se mi zdi primerno, da otrok ostane v popoldanskem bivanju, pa nima kosila. To enostavno ne gre! Kaj potem je malico okoli -recimo- 9h, potem pa kosilo doma po 16. uri? Razumem finančne probleme, ampak to enostavno ne gre. Obstaja regresirana prehrana. Če pa si niti te družina ne more privoščiti in je kdo od staršev doma, naj pač vzamejo otroka domov po pouku. Oprosti če zvenim trdosrčna, ampak tudi če bi bili v razredu in vedeli da so šli sošolci na kosilo oni pa so lačni, ne bi bilo nič bolje. Issi

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

22. sep 2007 7:13

blaažka odločitev ali bo otrok jedel v šoli ali ne je popolnoma tvoja....na naši šoli imajo urejeno tako da druga učiteljica pride v razred in pobere otroke ki prejemajo kosilo,drugi ostanejo v razredu in se igrajo....lansko leto sem plačevala kosilo otroku takrat ko sta imeli krožke do 13 ure in ti povem vse sorte se je dogajalo....zjutraj sta zajtrkovali,malico kar pustili ali jo zbasali v torbo,potem sta jo pojedli tam okrog 11.30 tik pred kosilom in puščali kosilo.... Daj hčerki kaj v torbo za tiste dni ko ima krožke.....no vsaj upam da ni v šoli vsak dan do 14 ure,saj 6 letnik ima dva krožka čez glavo dovolj na teden... kuharca37

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

22. sep 2007 7:33

Kar lahlo narediš je to,da prosite učiteljico, če se ta čas lahko pridružijo drugemu razredu. Drugače pa je kruta realnost: pred kosilom obvezno domov ali kosilo za hčerko. Ne smeš dopuščati, da otrok to doživlja. Posledice psihičnih travm je najtežje odpravljati-če se jih sploh da. ham-njam Sporočilo je spremenil(a) ena mš dne 22. sep 2007 07:34:24

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

22. sep 2007 8:30

Blazkaa, kot sama ves, tu ne bomo nic resili. Lahko pomagamo samo z nasveti in moj je ta, da takoj v ponedeljek stopis do uciteljice in ji poves to, kar si napisala nam. Brez zadrzkov in slabe vesti. Gre za tvojega otroka, ne oziraj se na to, kaj bodo drugi mislili, se najmanj kaj si bo mislila uciteljica. Zapomni si, da vsak zamujen dan bo otroku prinesel samo se vec posledic. vida70

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. sep 2007 8:49

Upam, da ni forum prvi, na katerega si se obrnila s tem problemom. mislim in upam, da si isto vprašala učiteljice oz. vodstvo šole, kajti edino ti so pravi naslov za te stveri. ampak me pa res zanima, zakaj nima kosila, če je v varstvu in v šoli do dveh???? prvošolčki nimajo krožkov do dveh, to drži kot pribito!!!

Lp

cervus

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

22. sep 2007 8:53

Blazkaa, se moraš odločiti, da se boš izpostavila pri učiteljih, ali pa da boš plačala kosilo, ne glede na to, da ga skuhaš doma. Mislim, da sta samo ti dve možnosti, glede na to, da je hčerka prizadeta. Mislim, da če bi se s starši že vnaprej dogovorili, kako boste problem omenili pri učiteljici in boste pri tem ostali vljudni, se bo zagotovo našla kakšna rešitev. Ko sem šla pa jaz v prvi razred, smo en teden morali hoditi na kosilo tudi tisti otroci, ki nismo ostali v podaljšanem bivanju (takrat sem domov lahko šla z bratom, danes pa so strogi glede teh spremstev). Nas so pa ocenjevali s črnimi pikami in zvezdicami, glede na to kako smo pojedli. Sem komaj čakala, da se izteče tisti teden... matilda

tatam  

član od: 30.10.2005

sporočila: 179

22. sep 2007 8:54

Tudi mi imamo prvošolčka in ima kosilo samo tiste dni,ko ima kak krožek,drugače pa grem ponj preden grejo ostali na kosilo!!! tatam

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

22. sep 2007 9:00

Vse kar si napisala glede doživljanja otrok, ki ne kosijo, verjetno drži kot pribito in ti dam prav, da imaš te misli. Sem pa prepričana, da tega ne izvajajo namenoma. Vprašanje je tudi, koliko otrok je v tej skupini vseh, ki gredo v jedilnico. Ne vem kako je z današnjimi normativi, toda učiteljice (in vzgojiteljice) ne morejo in ne smejo pustiti otrok samih, če se skupina razdeli je spet vprašanje, če ni slučajno preveč otrok v katerikoli od teh skupin, da bi bila z njimi samo ena učiteljica. Pazi, ne zagovarjam nikogar, to bi morala uredit šola. toda veš kako je, ko se kaj zgodi, je potem prvo vprašanje zakaj so bili otroci sami ali zakaj je bila samo ena učiteljica z njimi. Dejstvo pa je, da je učiteljev malo, da je zaradi različnih oblik pouka prerazporeditev učiteljev težka naloga, da bi pa imeli zaposlene samo varuhe za ta čas kosila, pa seveda ni denarja. Moje mnenje je, da to, kar se dogaja tam, ni prav do nikogar, ne otrok, ne vzgojiteljic, zato stopite do ravnateljice. Si morda pomislila, da bi lahko prostovoljno dežurala ti, če si doma? sicer ne vem, če se to da, poznam pa primer izpred let, ko sem še učila, da se je v podobni situaciji "dalo zmenit". TanjaG.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti