Domač jabolčni kis

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

31. jan 2010 18:48

Jabolčni kis sem dobila pri kmetu.Imam ga c cisterni in je naredil klobuk. Na začetku je malo grenil,(verjetno zaradi pretakanja)pol pa je postal zelo dober.Zdaj pa me zanima ,če lahko dolivam jabolčnik k temu kisu,da bi vedno imela dovolj kisa,ali je bolje to količino porabiti in začeti znova? Bom vesela vsakega nasveta. zaja zaja

grdi  

član od: 31.1.2010

sporočila: 7

6. feb 2010 19:04

Zaja bolje bo, če boš jabolčnik kisala v drugi posodi, ker bo kis v cisterni imel čas, da se razvije do konca. Če boš jabolčnik dolivala v cisterno, boš v času močnejšega vretja imela moten kis, pa še okus se bo stalno spreminjal. Grenil pa ni zaradi pretoka (če je bil bister-čist). Greni lahko, če krhlji ki jih namakamo niso stalno potopljeni in na vrhu postanejo črni. Temu se izognemo, če jabolka stisnemo in sok potem kisamo. grdi Sporočilo je spremenil(a) grdi dne 06. 2010 19:05

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

6. feb 2010 22:47

Grdi,hvala za nasvet. zaja

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

25. mar 2010 10:11

na vrh reza

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

25. mar 2010 11:10

Hojla! Mene pa zelo moti letos pri kisu da je "moten".Vsa leta nazaj ko sem ga prelila v steklenice je bil čisto drugačen.Tako da ne vem kaj mi je storiti. L.P. mijamarija

grdi  

član od: 31.1.2010

sporočila: 7

13. maj 2010 20:29

Mijamarija če je kis še vedno moten, to laho pomeni , da še vedno vre.Če opišeš postopek bi lahko povedal kaj več. tudi pri točenju v steklenice se lahko usedlina z dna dvigne, zato si pri pretakanju lahjo pomagaš z cevjo, ki je ne potopiš do dna (z natego). Mogoče pa se ti je kis medtem že zbistril tudi v steklenicah. L.p. grdi

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

13. maj 2010 20:53

Grdi,tudi jaz bi imela vprašanje.Že leta delam kis ki mi letos malo greni, drugače je že bister.Zanima me, če kisu lahko prilijem skisan jabolčni sok.Letos se nam je kar skisal, smo ga imeli preveč na toplem.L.p. adalbert

grdi  

član od: 31.1.2010

sporočila: 7

14. maj 2010 21:08

Adalbert Lahko priliješ ampak potem boš spet morala čakati da se ti bo zbistril. Druga možnost pa je, da ga do konca narediš v drugi posodi in boš imela verjetno močnejši kis (ker si sok pasterizirala je nekaj vode izhlapelo in imaš večjo koncentracijo sladkorja). L.p. grdi

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

15. maj 2010 18:34

Kdaj se kis zaliva če se ne motim so stari ljudje rekli prvi petek po mladem mesecu - a še to kaj drži. Jaz ga imam že dve leti, narejen je iz jabolčnika, je zelo bister in tudi precej kisel, zato bi ga rada malo rezredčila in pa seveda tudi ohranila. Ali drži da je potrebno pri zalivanju gobo (blek) zavreči, ker potem kis tako naredi novega. Hobotka

grdi  

član od: 31.1.2010

sporočila: 7

18. maj 2010 21:02

Hobotka pozdravljena. Pri nas se kis redči (zaliva) tik preden gre na solato ali pa v kozarec za vlaganje, kadar žena vlaga fižol, gobe, kumarice. Z gobo pa je tako, da se bo naedila nova, če ni kis že prenehal z kisanjem(porabil ves sladkor-alkohol). Lahko pa se bo naredia samo prozorna plast gobe, kot polivinil (kis je dozorel) in ne bo postala bela , pa tudi debelila se ne bo več. Od takrat naprej pa kis samo sprminja barvo na temnejše in ne bo postal šebolj kisel. L.p. grdi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti