Recept za *žemeljšak*

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

tema odprta - 19. sep 2007 10:05 | ogledi: 21.184 | odgovori: 8

Pozdravljene!

že nekaj časa premišljujem o dobrem starem žemeljšaku, ki ga je delala babica. rada bi ga naredila pa nimam recepta zanj. upam da se bo našla katera izmed vas, ki bo poznala recept in mi ga posredovala.

kaj je to? ne vem kako se reče prav po slovensko, vem pa da je glavna sestavina kruh, doda se še mleko, včasih rozine in se speče. točnega postopka in sestavin pa ne vem.

nektarina

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

19. sep 2007 10:11

To je pekla tudi moja mama. V spominu imam, da je kruh, jajca, rozine. orehe, jabolka verjetno tudi mleko ali smetano, skupaj zmešala in spekla. Tako se je porabil ves star kruh in bilo je zelo dobro. Lp

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. sep 2007 10:56

Žemeljšek je domač izraz za žemljev narastek.Približno tako ga naredite: Stare (lahko tudi sveže) žemlje ali kruh narežite na največ centimeter debele in 2-3 cm široke trakove.V posodi zmešate jajca,sladkor,vanilij sladkor in mleko(lahko tudi kislo ali sladko smetano).S to mešanico prepojite ktušne trakove in daste v pečico na 180 stopinj za 20-30 minut.Seveda lahko narastek še obogatite s kateri kolim svežim (jabolka,hruške,banane...) ali suhim (rozine marelice,fige...) sadjem,lahko pa tudi z jedrci (oreh,lešnik,mandelj...) ,skuto ali koščki čokolade. Za kilo starega kruha rabite dobrega pol litra mleka 2-3 jajca,in najmanj 5 -10 žlic sladkorja,za svež kruh pa mleka malo manj ostalega pa enako.Maso mešamo kar z roko in pazimo,da kruha ne zgnetemo,ostati mora penast.Vmešana masa ne sme biti močno pocasta,le toliko,da se lepo sprijema.Dobrote-sadje,oreščke,skuto... na rahlo vmešate čisto na koncu.Vse skupaj naložite v malo višji pekač,da bo kakih 5 cm visoko.Dodatki naj bodo na grobo narezani(ne ribati sadja ali drobno mleti jedrc) in naj jih ne bo preveč.Če boste naredili pocasto maso,jo je treba peči dalj časa. ati zlati

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

19. sep 2007 11:09

ati zlati res si zlati najlepša hvala :) nektarina

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

19. sep 2007 11:23

To je bila najcenejša sladica našega otroštva. Mama in babica sta mu rekli "šajterhaufen" in ko sem gledala eno avstrijsko kuharsko oddajo, mu še vedno rečejo tako in ga tudi še pečejo prav po receptu atija. Edino, kar naredim jaz drugače, je to, suhe da rezine mlečnega kruha ali rogljičev naložim na pomaščen pekač in potem vse skupaj polivam. Dodatki so potem odvisni od zalog v shrambi in hladilniku... LP! ovčka

dvojčica  

član od: 29.1.2007

sporočila: 85

19. sep 2007 12:54

Točno tako kot piše ati zlati, meni je najljubši z jabolki. mmmm dvojčica

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

19. sep 2007 14:31

No pri nas je to žemeljbaba, oz. jaz zadeve iz otroštva ne poznam, je pa njen oboževalec mož. Zelo fino pride tudi z dodatkom skute. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

18. okt 2008 17:38

Ravokar parkirala v pečico, pri nas rečemo Žemeljček. Delamo ga pa malo drugače. Mora biti obvezno iz žemljic. Tako najprej narežemo žemlje tako, da dolžina ostaja ista debelina pa naj bo nekje 2cm največ. (upam da veste kako mislim rezanje, tako da dobite kose v obliki osmice). Te nadevamo v pekač in prelijemo z mešanico mleka, sladke in kisle smetane, malo medu, vanilijevim sladkorjem, jajčnima rumenjakoma. Nato naribamo na žemljice jabolka in dodamo rozine in cimet. To delamo do vrha, tako da na vrhu pridejo žemljice prelite in posladkane. Jabolka naj bodo naribana tako kot kumarice. Meni je najbolši ko je še rahlo topel...njami :) nitta

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

18. okt 2008 19:47

Tole sem našla v moji beležki, napisala je ena članica kulinarike, pa zdaj res ne vem, katera.

 

Star kruh lahko predelaš tudi v sladek ali slan "kao narastek"

- sladek:

na kocke narezan kruh poliješ z osladkanim mlekom in pustiš nekaj minut, da se napije, dodaš zrezano sadje ali sadje iz kompota (preizkušeno z višnjami iz kompota), rumenjake in stepen sneg iz beljakov. začiniš s sladkorjem in cimetom, pemešaš in spečeš v pečici. Ponudiš s kompotom.

- slan:

na kocke narezan kruh poliješ z rahlo slanim mlekom in pustiš nekaj minut, da se napije, dodaš na manjše kocke zrezan sir, lahko tudi šunko (super za porabit ostanke narezkov), sesekljana zelišča (kakršna imate radi, so pa sveža boljša od suhih), rumenjake, sneg iz beljakov, po okusu soliš in popraš, zmešaš, spečeš. Ponudiš s solato, lahko tudi juho. 

jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti