Karpačo

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 18. sep 2007 18:41 | ogledi: 9.900 | odgovori: 10

 

Vem, da marsikoga ob "karpačo" malo privzdigne, vendar ne mislim tega, kar je nekdo pisal pred meseci in nas spravil na obrate.

Vem, da je karpačo oznalk za jed, ki je narejena iz surove osnove.

Ker sem že slišala, da obstaja tudi gobji karpačo, iz jurčkov, me zanima, kako se pripravi.

 

Tudi nasvet okrog kakega drugega karpača pa bo tudi dobrodošel; če ne zame, pa za koga drugega.

Hvala za trud.

F r i n a

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

18. sep 2007 19:46

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=5416 Odličen je! z jurčki pa bi kaz takole: lepe, mlade jurčke (tiste, ki imaji veliko mesa) narežeš na zelo tanke rezine, pokapljaš z oljčnim oljem, česnom in peteršiljem. Sicer pa lahko eksperimentiraš tudi z balzamičnim kisom ali kakšnim drugim aromatiziranim oziroma bolj "nobel" oljem. No, meni so bolj všeč enostavni okusi, tako da prav veliko stvari naenkrat ne bi dala na jurčke. Potem pa seveda pustiš uro ali dve, da se okusi pomešajo... veverica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2007 20:39

Sedaj ste me čist zbegali. Že takrat sem se hotel oglasiti da  " tisti "  karpačo ni možen, ker, kolikor je meni znano, karpačo pomeni zelo tenko narezano meso, sedaj brskam po knjigah, pa nič ne najdem. ežoj

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

18. sep 2007 21:10

Sem že nekaj brskala, samo očitno nisem napisala pravega naziva, ki je očitno pojuben. Sem se mu previdno izognila, ko sem šla pisat vprašanje.

Ežoj, ko sem pred dnevi rezala take šokate, seksi jurčke, je beseda nanesla na tak karpačo. Smo poskusili, da ni problem pojset kake rezine jurčka. Tudi jaz bi dala oljčno olje, peteršil in česen. Ne vem pa, kaj s soljo.

Imam pa v daljnjem spominu, da nekje strežejo tak karpačo. Mogoče se bo kdo javil, ki ga je poskusil. ( zato, ker ni nobene gobe v naboru).

 

 

F r i n a

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

18. sep 2007 21:11

tudi jaz karpačo poznam samokot surovo, zelo tenko narezano meso. Meni je všeč karpačo iz purana- pustimo ga približno tri ure v olivnem olju, (soli), limoni in pecorinu...njam! Sashika

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

18. sep 2007 21:22

No ezoj, da ti malo pomagam: http://en.wikipedia.org/wiki/Carpaccio Sem pa Carpaccio iz jurckov nasla tudi na enem italijanskem linku in sicer: tanko narezani jurcki oljcno olje limona Jerneja USA

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

18. sep 2007 22:21

KARPAČO Z JURČKI Sestavine: 200 g jurčkov 2 šopka rukole 1 granatno jabolko 300 g telečjega fileja sadni kis oljčno olje Priprava: Na krožnik zložimo na tanko narezan telečji file (pred rezanjem z salamoreznico ga za nekaj časa zamrznemo) Začinimo z nekja soli in popra. Mesne rezine obložimo z rukolo jih potresemo z zrni granatnega jabolka, povrhu pa razporedimo še gobe. Jed naj stoji 15 minut, nato jo postavimo na mizo. Zraven ponudimo kakovostno oljčno olje in beli poper, ki naj si ga vsak zmelje sam. Namesto telečjega mesa lahko ponudimo tanke rezine posušene govedine ali kos ribe mečarice, ki jo začinimo z oljem in limoninim sokom. Vir: 50 idej kako pripraviti gobe. 2001 Ljubljana: Delo revije, Pisanica magnolija

paeonnia  

član od: 11.6.2007

sporočila: 54

18. sep 2007 22:29

Carpaccio iz jurčkov pri nas pripravimo tako, da na listke motovilca in grobo nariban parmezan ali grano naložimo taaaanko narezane rezine jurčkov (beta in klobuka), pokapljamo z olivnim oljem in balsamicom, čez pa še tri obrate mlinčka za poper (če imamo mešanega, bo pa tudi beli čisto ok). paeonnia

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

19. sep 2007 4:52

Doma imam knjižico z recepti za karpače. S tem imenom je Benečan Guiseppe Cipriani (tudi ustanovitelj slavne restavracije Harry"s bar) poimenoval svojo specialiteto iz zelo tankih rezin surovega govejega mesa, to ime pa se je razširilo tudi na jedi, pripravljene iz surovih rib ali presne zelenjave. KARPAČO IZ SLANINE Potrebujemo 300 g slanine, 200 g gosje paštete, 4 artičoke, solatne liste, limonin sok, peteršilj, olivno olje. Solato operemo in jo složimo na pladenj, povrh razedlimo slanino, mehke dele artičok in ob robu na na kocke narezano gosjo pašteto (zato mora biti ohlajena). Okrasimo z vejicami peteršilja, olje in sol ponudimo posebej. GOVEJI KARPAČO 6 manjših krompirjev olupimo, skuhamo in narežemo. 150 g šampinjonov operemo in nalistamo. Mešano solato (rukola, motovilec, radič, zelena solata) narežemo, jo zložimo na pladenj in pokapamo z oljčnim oljem. Obložimo jo z mesom, gobami, češnjevimi paradižniki, črnimi olivami in peteršiljem. (To je na krožniku od sredine navzven). Zraven ponudimo tunino omako (tuna, kapre, jogurt, začimbe) ali jabolčno omako s kokosom (jabolka zdušimo v vodi z limono, popražimo na česnu in dodamo odcejen kokos, ki smo ga prej namočili v mleku, dodamo pekočo papriko, koriander, cimet ter zmešamo v multipraktiku). KARPAČO IZ OVČJEGA SIRA Rukolo očistimo in opremo ter razporedimo po krožniku. Obložimo jo z rezinami 2 hrušk, te pa potresemo s tankimi rezinami ovčjega sira, rozinami in pinjolami. V mešalniku zmešamo še malo rukole, trdokuhano jajce, sol, poper, balzamični kis ter olivno olje in pokapamo po jedi. TELEČJI KARPAČO Špinačne liste operemo, osušimo in narežemo na rezance. Rezine 400g telečjega stegna potolčemo in narežemo na manjše kose, jih naložimo na pladenj, začinimo z oljem, limono, soljo, poprom in 1 dl prošeka. Povrh razporedimo špinačne liste in ostružke 1 rezine sira gorjerja. KARPAČO IZ BUČK Drobno narežemo oprano glavico rdečega radiča. Operemo jajčevec in ga narežemo na kocke. Operemo 3 bučke in jih tanko narežemo na kolobarje. 1 rumeno papriko očistimo in jo narežemo na tanke trakove. 100g poltrdega ovčjega sira narežemo na tanke ploščice. Radič zložimo na pladenj in povrh razporedimo bučke, papriko, jajčevce in še pinjole. Potresemo s sirom ter začinimo z oljem, soljo in balzamičnim kisom. LOSOSOV KARPAČO Liste zelene solate operemo in zložimo na pladenj ter zabelimo. Po njih razporedimo rezine lososa, obložimo z rezinami grenivke in kaviarjem. Okrasimo s peteršiljem in postavimo na mizo. katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 19. sep 2007 04:53:42

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti