Kokosova mast

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

22. apr 2012 16:16

Jaz sem enkrat kupila to kokosovo hoferjevo mast, pa je več ne bom, ker se mi zdi zelo nezdrava. Ima hidrogenirane (in s tem transmaščobe) maščobe, ki se jim izogibamo. Nima pa okusa po kokosu. Prijeten okus po kokosu pa ima cobio . Ta pa je "zdrava" maščoba, čisto nekaj drugega kot ta hoferjeva mast. Tako da niti približno niso vse kokosove maščobe isti šmoren

transmaščobne v prehrani izvirajo predvsem iz delno hidrogeniranih olj, kar pa je hoferjeva mast. So še bolj škodljive kot nasičene maščobne kisline. Vplivajo pa na razmerje LDL/HDl. (holesterol)

www.mojalbum.com/naredilaana






Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 22. 2012 16:35

Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 22. 2012 16:36

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

22. apr 2012 16:18

Tisto maslo, ki ga kupiš v trgovskih centrih kot je Spar, Mercator, Hofer in spominja na mast - je trdo, včasih v obliki reber in se ga da odlomiti - je brez vonja in okusa. Je predelano, oz. rafinirano. Maslo, ki ga navadno kupiš v stekleničkah ali posodicah za precej višjo ceno (npr. Cobio), je večinoma hladno stiskano, deviško, nerafinirano  (preberi, saj gor piše). 

 

Rafiniranega bi jaz uporabljala za cvrtje, slane jedi... ampak nekako ne verjamem, da ima v sebi še vse tisto, kar naj bi odlikovalo kokosovo maslo. Trenutno je nepredelano najbolj poceni v Sanolaborju (čeprav se cene med posameznimi Sanolabor trgovinami razlikujejo!), se pa splača malo spremljati cene, saj pride do velikih razlik.

 

http://www.zazdravje.net/razkrivamo.asp?art=165

tulka

Renat  

član od: 27.1.2012

sporočila: 85

23. apr 2012 10:03

Na Eden kokosovi masti ne piše, kako je predelana...

 

Ne gre za ceno, gre za okus. Hladno stiskana olja, ki seveda ohranijo vse pozitivne lastnosti so pri nas za vsakodnevno rabo neuporabna zaradi premočnega vonja. Ta Eden mast je super, ker vonja nima. Razumem pa, da mora biti predelana, ker pač nima vonja.

Zdaj samo ne vem, ali je bolj pametno za kuho uporabljat navadno sončnično olje ali to kokosovo mast brez vonja? Ali je to bolj ali manj isti šmorn?

 

Olivno olje se mi za pregrevanje zdi brezveze uporabljat, ker na visokih temperaturah postane ravno tako škodljivo kot navadno sončnično. Zato se mi v tem pogledu zdi kokosovo (čeprav predelano) boljše. hmmm

 

Ne predstavljam si, kako hladno stiskano dišeče olje vključite v vsakodnevno uporabo? Pa da ne bo pomote, jaz obožujem kokos in njegov vonj, ampak te kombinacije mi pa ne gredo :)

 

bannanna, a na hoferjevi masti piše, da je hidrogenirana? Te še nisem imela, na Eden pa ni nič napisano

tulka, hvala za link, Po tem članku te prime, da bi kokosovo olje jedel na žlico :)

Renat

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

23. apr 2012 13:50

Pri nas ekstra deviško hladno stiskano olje (ki ga je tudi meni škoda segrevati) uporabljamo za domač nadomestek nutelle:

2 skodelici datljev

1,5 skodelice vode

0,5 skodelice 100% kakava

0,5 skodelice kokosovega masla

Vse sestavine zmiksamo do gladke mase in hranimo na suhem in hladnem. V hladilniku se preveč strdi!

Možne so variacije:

2 skodelici mehkih suhih sliv

1 skodelica vode

0,5 skodelice 100% kakava

0,5 skodelice kokosovega masla

Ali:

1 skodelica suhih sliv

1 skodelica suhih marelic

0,5 skodelice mandljev (ali orehov, ali makadamije, ali lešnikov)

1,5 skodelice vode

0,5 skodelice 100% kakava

malo manj kot 0,5 skodelice kokosovega masla

 

Itd. itd....

tulka

Renat  

član od: 27.1.2012

sporočila: 85

25. apr 2012 22:16

mmm, tole se dobro bere tulka, hvala za idejo :)

Renat

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. apr 2012 0:27

ja, hoferjeva je delno hidrogenirana. To pomeni TRansmaščoba!

Lila Roza  

član od: 13.11.2010

sporočila: 128

26. apr 2012 19:12

Bi lahko katera napisala kakšen recept za piškote v katerih maslo zamenja kokosova maščoba?

Lila Roza

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

26. apr 2012 22:32

500 g moke

2 žlici toplega medu

2 veliki jajci

125 g sladkorja

90 g kokosove masti

1/2 žlice jedilne sode

 

Iz tega testa se da krasno izrezovati z modelčki, ker se ne lepi in packa - kar ostane, preprosto ponovno pregneteš, razvaljaš in spet izrezuješ. Nič ni treba pomokati površine, ker se testo ne lepi nanjo (uporabljam silikonsko podlago), niti na valjar. Fino za majhne otroke.

Okus je podoben medenjakom, sploh če dodaš še tipične začimbe. Pečeno je ultra hitro, v petih (5) minutah na 180 stopinjah (ventilator). Gor zelo paše limonin sladkorni preliv.

tulka

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

27. apr 2012 20:23

Meni se kokosova mascoba Eden dopade in tudi pecivo mi lepo rata. Ni hidrogenizirana in na njihovi strani pise, da jo ocistijo le z mehanicnim postopkom (kar pac to pomeni). Probala sem tudi nekatere druge, tista od Cobio ni ravno po mojem okusu.

trac

jgirl  

član od: 13.7.2010

sporočila: 66

28. apr 2012 16:40

Tudi jaz uporabljam Edenovo, tako za kuhanje/pečenje kot za peko slaščic.

jgirl

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti