Ameriške borovnice

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

tema odprta - 13. sep 2007 7:47 | ogledi: 20.217 | odgovori: 23

Mož pravi, da bi nasadila nekaj ameriških borovnic. Jaz pa sem malo skeptična, ker ne vem kaj bi sploh iz njih lahko naredila, razen to da jih pojem.

Zanima me ali ima kdo od vas kaj izkušenj z ameriškimi borovnicami. Za kaj so uporabne? Ali so zahtevne za gojenje? Hvala za pomoč!

helgula

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

13. sep 2007 9:25

Ameriške borovnice........... Moji straši jih imajo, gojenje nič posebnega, rabiš jim naredit, kot nekakšen bazen(moji imajo betnoski bazen 3 x 2 x 0,40m, poglobljeno v tla), v tega daš kislo zemljo, šoto, not pa sadike, to je to, samih borovnic, če ni pozebe je ogromno, moj oče jih je prinesel iz raznih koncev okolice, tako ima več različnih sort in ne zorijo istočasno, tako jih pobiramo tam 1 mesec. Na sami rastlini borovnice ne dozorijo istočasno. Otroci so nori nanje, jemo jih predvsem sveže brez dodatkov, včasih v kakšnem svežem musliju, sadnih kupah, na sadni torti .........niso pa ravno za kakšno termično obdelavo, ker za to niso dovolj aromatične.....pa tudi zmrzujem jih ne......

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

13. sep 2007 11:09

Naš dedi je dal star železov sod v zemljo, napolnil s šoto in smrekovimi iglicami iz gozda, ter posadil borovnice. Zalivamo jih poleti, ko je zelo zelo vroče, saj borovnice potrebujejo vodo, zato lepo uspevajo na Barju. Vedno pregleduje ph zemlje, ker borovnica rabi kislo zemljo (če se ne motim). Vsako pomlad jih obreže in okrog nareže smrekove veje, s katerimi po zimi obložimo vrtnice, da jih zaščitimo pred mrazom.

marelica

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

13. sep 2007 11:19

No se mi je kar zdelo, da razen za uživanje sveže druge uporabne vrednosti nimajo. Hvala za odgovore! helgula

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

13. sep 2007 11:51

Jaz pa sem jih tudi zamrznila. Naložim še zmrznjene na biskvit ali torto in prelijem s prelivom za torte in so dobre. Uporabiš jih lahko tudi za skutno pito z borovnicami, jaz jih par vržem tudi v jabolčni kompot, res pa je, da v kompotu pa se razkuhajo. Zamešala sem jih tudi že v jogurtovo pecivo, pa v času vročine smo jih zmiksali s sladko smetano. jana 07

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

13. sep 2007 12:15

Helgula, Američani se prav gotovo ne bi strinjali s tabo. Prav dobro vem, da delajo slastne pite z nadevom iz ameriških borovnic! Ali pa npr. poglej kaj vse se da narediti z ameriškimi borovnicami na tej spletni strani: http://allrecipes.com/Search/Recipes.aspx?WithTerm= Ščepec domišljije pa v vsakdanu vsekakor ne škodi! Kozmeja

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

13. sep 2007 14:23

Tudi mi imamo več grmov teh borovnic, za nas je to najboljše sadje, ki ga imamo na vrtu, pa imamo skoraj vse vrste sadja. Najboljše so prav gotovo sveže za jest, z grma. Če jih naberemo, jih jemo sveže s sladoledom, ali s smetano, ali kar tako iz sklede. Iz svežih pripravljam razna peciva, biskvitna, zavitke, torte. Kar je viška, pa dam v zmrzovalnik in potem pozimi spet pečem peciva. Zame je najboljši zavitek s skuto, ki ji dodam borovnice. Skratka, pri nas jih ni nikoli dovolj, pa imamo kar 12 grmov. Tudi obiski, ki prihajajo, so najbolj nori na borovnice. Vsi se na njih pasejo. Imamo različne grme, tako, da dozorevajo od junija do avgusta. In nikoli se jih ne najemo. Sadje št. 1. zvezdica55

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

13. sep 2007 14:27

Kozmeja je napisal/a:
Helgula, Američani se prav gotovo ne bi strinjali s tabo. Prav dobro vem, da delajo slastne pite z nadevom iz ameriških borovnic! Ali pa npr. poglej kaj vse se da narediti z ameriškimi borovnicami na tej spletni strani: http://allrecipes.com/Search/Recipes.aspx?WithTerm= Ščepec domišljije pa v vsakdanu vsekakor ne škodi! Kozmeja

 

ja, Kozmeja, se strinjam s tabo. Pac v ZDA drugih borovnic nimamo, pa moramo uporabljati kar "amerisko sorto". So res mogoce malo manj aromaticne kot nase "ta male" so pa v sezoni zelooo dobre. Jaz jih dam ponavadi v muffine ali pa zmesam z drugim sadjem v sadno kupo. pite se nisem naredila, vem pa, da pride odlicna.

Jerneja USA

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

13. sep 2007 14:48

Najlepša hvala vsem. Nekaj idej ste mi dale, nasvetov tudi, mogoče jih bomo pa kljub vsemu sadili. Se bom že privadila, da od znotraj niso črne in tudi jezik po njih ni črn. Lep dan vsem! helgula

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

13. sep 2007 14:57

Mogoče pa kdaj objavim tudi recept za mojo ameriško pito... Komaj čakam, da se spet podam na Divji zahod! Zame so ameriške borovnice vsekakor najboljši poletni sadež! Kozmeja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti