Domača pašteta?

MarijaR  

član od: 2.8.2005

sporočila: 7

27. dec 2007 22:47

stana.r je napisal/a:

Dokler se Matjaž ne javi, kopiram recept iz zs-ja.

PAŠTETA

Sestavine 1 kg svinjske podgrline 1 kg mesa (lahko je vse sorte svinjsko, piščančje, puranje, divjačinsko) 1/5 kg jeter 3 čebule glavica česna (po okusu) 1/5 l kostne juhe Začimbe: Sol, poper, majaron, muškatni orešček Priprava: V pekač damo meso in podgrlino, 2 celi olupljeni čebuli in olupljena zrna česna, zalijemo z kostno juho, pokrijemo z aluminijasto folijo ali pokrovko in v pečici pri srednji temperaturi pečemo. Posebej na eni sesekljani čebuli prepražimo jetra. Vse skupaj zmiksamo v multipraktiku in damo v večjo posodo, ki jo imamo nad vrelo vodo druge posode, porabimo tudi vso tekočino od pečenja. Po okusu solimo, začinimo z navedenimi začimbami in nad vrelo vodo počasi mešamo slabe pol ure, da se začimbe lepo razporedijo. Napolnimo posodice od margarine – rama in pustimo, da se ohladi. Nekaj dni imamo lahko v hladilniku, če pa vse ne porabimo, spravimo stvar v zamrzovalnik. Meni jo ponavadi zmanka, ker mi jo raznosijo. Meso in podgrlino pečeš v kosu 3 ure na 170*, špeh s kožo navzdol, miksaš še toplo. Če ti kaj ni jasno napiš. LP Matjaž

ps: mene so v štirih mesnicah čudno gledali, ko sem iskala podgrlino, potem sem obupala in kupila špeh.

stana Sporočilo je spremenil(a) stana.r dne 12. sep 2007 20:17:35
Rada bi samo potrditev: 1/5 kg jeter je torej 20 dag jeter in 1/5 L juhe je 2dL juhe? MarijaR

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. dec 2007 11:10

Seveda. Saj je 5 x 20 pač 100. rimljanka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

23. mar 2012 22:12

S čem postrežete pašteto? Rad bi se malo bolj izobrazil v tej smeri in naredil vse še prijetno na pogled.
Imam pa doma gosjo pašteto.

Mora prevladovati samo okus paštete, kateri je božanski, ali lahko delam na klasiki kot so narezane kisle kumarice, olive, čebula, paradižnik.
Seveda sem vajen konzumiranja paštete z dodatkom narezane kisle kumarce in čajem.

Popečen toat oz kruhec + maslo + pašteta; je to dobra kombinacija?

Ali se pašteta morda mora servirati na kakem solatnem listu, na posebni krožnik pa dodam različno narezano zelenjavo?

Kakšna so vaša mnenja in izkušnje?

---Kdro išče cilj, bo ostal prazen ko ga bo dosegel,kdor pa najde pot bo cilj vedno nosil v sebi. (Dragi Nejček Z.)---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. mar 2012 22:25

Gosje paštete ne bi "ubijala" z vloženo kislo zelenjavo; kvečjemu olive zraven, pa na prepečen kruh, morda  z malo masla; dodaš  čebulno marmelado (na malo masla razpustiš na tanke liste zrezano šalotko, počasi pražiš, malo soliš in popraš, nekaj kapljic vina zraven, na majhnem ognju dušiš, da čebula začne razpadat). Ali pa potreseš s sesekljanimi svežimi zelišči (bazilika na primer, ali timijan, namjaron - po ščepec seveda), grobo sesekljanimi pinijami ali pistacijami.

 

Je pa res, da kos belega (ali rženega, tistega temnega) kruha, s pravo jetrno pašteto in kisla kumara na vrh, morda še malo majoneze - jauč, to pa so bili kruhki naše mladosti ...

 

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

24. mar 2012 7:03

Mamamia: Ja pa kaj bi jaz brez tebe??? Ampak res vprašam!! Oz. popravim. KAJ BI MI BREZ TEBE??? Ti si, za mene vsaj, kulinarični leksikon; ampak ne tisti, z trdimi platnicami in togim besedilom. Ne, ti si takšen en moderen leksikon, kjer vse kipi od barv, zanimivega pisanja, različnih fontov, ter takšnih in drugačnih velikosti pisav. Prava rožica med vsem nami, iglicami

Če bom, ko bom veliki (kot rad porečem) pol takšen kot ti , si bom že rekel LA CHEF, do takrat bom pa samo ponižno raziskoval, bral nasvete in se prepustil vodenju, vas, stručkotov. Poslušal in učil, kot ena pridna mala 

Nasvet okoli paštete je šel v memorijo, zadevo sem danes zjutraj tudi preizkusil in ti moram povedati, da sem res imel kulinarično ekstazo. En kos kruha probal na en način z majaronom (domači, domači), drugi kos na drugi način z baziliko. Vse to seveda na domačem pirinem kruhu ter jogurtovim maslom. Zraven pa različna zelenjava kot poskusni zajčki.
PERFEKTNO.
Jesti pašteto je postalo več, kot samo vržena KEKEC pašteta na beli kruh, zraven pa presladki čaj.
Je pa res kar praviš. En košček sem si pa naredil čisto po starem. Maslo, brusnična pašteta, kumarca, planinski čaj.
Ahhh, nostalgija. In občasno si bom to tudi privoščil, čeprav kruha ne konzumiram že kar nekaj časa. Občasno pa že. Sploh za takšne dobrote, ko se mi zaluštajo posebne stvari.
Hvala hvalaaaaaa


P.S: Ko bomo pa imeli družabni večer, pa bom popekel polnozrnato bageto, pa naredil take bruskete z različno pašteto, gor pol olivice na druge kakšen list bazilike ali mete, na tretje kakšen kolobarček kisle kumare na četrte pa pol češnjevca. Tudi tega sem danes probal k pašteti in naredi zadevo sila rustikalno...

---Kdro išče cilj, bo ostal prazen ko ga bo dosegel,kdor pa najde pot bo cilj vedno nosil v sebi. (Dragi Nejček Z.)---

Mygrace

sporočila: 6506

24. mar 2012 8:55

Tvoje dojemanje, MBrando, je enkratno! Bravo! Se popolnioma strinjam s teboj, Kulinarika brez mamemie bi bila siromašna. Toliko informacij, kolikor jih ona posreduje....resnično se lahko osredotočiš/osrediniš na bistvo užitkov.

 obema!

Mygrace

Rudolf Maister  

član od: 12.10.2012

sporočila: 41

5. nov 2012 2:51

  1. Tako pa jaz delam



Rudolf Maister

Sporočilo je spremenil(a) Rudolf Maister dne 05.nov 2012 03:17

luns  

član od: 2.11.2006

sporočila: 40

30. nov 2012 11:56

Predno se lotim Matjaževe paštete me zanima koliko časa jo kuhate nad vročo vodo?

Hvala!

luns

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

30. nov 2012 12:15

Mygrace je napisal/a:

... Se popolnioma strinjam s teboj, Kulinarika brez mamemie bi bila siromašna. Toliko informacij, kolikor jih ona posreduje....resnično se lahko osredotočiš/osrediniš na bistvo užitkov.

 obema!



Mygrace

 

katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti