Luciano pavarotti

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

9. sep 2007 13:59

Pehtranka, kje pa je kak cirkus, saj so ljudje vendar samo svoje občutke ob izgubi velikega pevca izrazili in ja, tudi meni se zdi, da je pel z izredno lahkoto rrr

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2007 10:06

Opera izvira iz renesanse. Ideja je bila, da bi se oblikoval umetniški žanr, ki bi združeval več umetnosti in opera je združevala glasbo, dramo, slikarstvo in za izvajalce potrebovala umetnike z več spretnostmi - morali so znati peti in igrati. Uglasbeljevale so se predvsem posvetne zgodbe - za razliko od prejšnjih obdobij, ko so bile predmet umetniške obdelave predvsem verske vsebine. Ko se uglasbljuje posvetna zgodba, se v bistvu uglasbljujejo čustva. To pa je nekaj, kar imamo vsi, kar poznamo vsi. Jeza in veselje, žalost in sreča, strah in olajšanje - to se z glasbo izrazi tako, da vsi razumejo, neodvisno od tega, kakšen jezik govorijo in kakšno izobrazbo imajo. Opera je bila namenjena vsem. Ljudska stvar, popularna stva, v bistvu pop tistega časa. Bogati so sedeli spredaj, revni bolj zadaj. Operna predstava je bila event. Tako kot danes kakšen močen koncert na štadionu. Ljudje so šli poslušat opero zato, da bi tam doživeli eno malo katerzo. Gledalci so s sabo, da ne bi postali lačni, prinesli hrano. Če jim je bila predstava všeč, so hrano pojedli med pavzami, če jim pa kaj ni bilo všeč, so s hrano obmetavali izvajalce... Opera je doživela marsikaj. Od tega, da je odhod v teater v od 19. stoletja pomenil predvsem družabni dogodek in da se je tudi ob operi še bolj pokazala razredno-slojevska delitev družbe. Pa tudi uglasbljevanje in interpretacija čustev sta se morala kdaj umakniti tehničnim bravuram pevcev in orkestra, čemur je publika včasih težko sledila... In opera je dobila mlajšo sestro v obliki operete in mlajšega bratca v obliki musicala. Gre pa tudi opera v korak s časom. Interpretacije del, ki so bila narejena dve-tri stoletja nazaj, se postavljajo v novo okolje. Letos je dunajska opera postavila Masnetovo Manon (18. stoletje) v časovni okvir 21. stoletja. Glavna pevca (Roberto Alagna in Anna Netrebko) sta drugo dejanje (ki se v dogaja v spalnici) odpela on v boksericah, ona pa v vražje seksi črnem perilu.. Hočem reči, opera ima mnogo pojavnih oblik in vse, ki zadanejo naša čustva, so dobre. In če človek posluša to glasbo in gleda izvajalce, ga bo pritegnila. Včeraj smo naši enoletni nečakinji, ki jo je malo mučil prehlad, predvajali nekaj pasaž iz 1. dejanja La Boheme in dete se je neverjetno umirilo (nismo tvegali z drugim in tretjim, ker je tam bolj dramatično). Torej, če glasba, ki izraža veselje in vznesenost potolaži nerazpoloženo enoletnico s povišano temperaturo, potem bi morala tako učinkovati tudi na starejše otroke vseh starosti - ob predpostavki, da se le-ti ne bi obremenjevali z negativističnimi klišeji o operi, mar ne? Skratka, jaz imam opero rada že od nekdaj in če je tale rubrika še komu drugemu pokazala na lepoto opere, sem zelo zadovoljna. Veliki Luciano je za življenja pokazal izvorno lepoto opere in lepoto petja na mnogo načinov in se dotaknil mnogih ljudi. Tiste, ki se jih ni dotaknilo do prejšnjega četrtka, se jih pa še bo. In ker se bo tu zanesljivo spet pojavilo vprašanje, kaj se komu kupi za darilo: podarite sebi kakšen CD z Lucianovim petjem. Pa tudi vaši bližnji bodo veseli takšnega božičnega darila.... Vendelina jr.

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

10. sep 2007 10:25

Joj, Vendelina, tvoje pisanje, kako ste nečakinji predvajali 1. dejanje La Boheme (ki je, mimogrede moja najljubša opera) me je spomnilo, da je pri nas prav to dejanje (najprej arija Rudolfa, pa arija Mimi, pa potem tisti čudoviti skupni zaključek dejanja) zelo blagodejno vplivalo na mojo hčerko, ko je bila še prav majhna in so jo mučili krči. Običajno je vse skupaj še mene pomirilo, da sem nehala paničariti okrog vsega. Sedaj ima skoraj štiri leta in takoj ko zasliši operno glasbo, našpiči ušeska, čeprav sedaj na žalost te glasbe ne poslušam tako pogosto doma, kot včasih. Pa še nekaj smešnega: ko sem bila v predzadnjem mesecu nosečnosti, sem bila še zadnjič pred porodom na operni predstavi, pa tenorist nekako ni bil kos vsem višinam, kot bi bilo treba. In ob najvišjih, ne ravno blesteče in kar precej škripajoče odpetih tonih sem bila deležna močne brce iz trebuha. Prav smejala sem se, tudi dojenčka v trebuhu je torej jezilo takole petje... ...... lenka

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

10. sep 2007 14:36

Ko smo ze pri operi! Lani sem videla, da je imela Metropolitan opera iz New Yorka live prenose v kino dvorane sirom sveta. Odziv je bil nad pricakovanim, tako da mislim, da bodo letos omogocili prenos v se vec kino dvoran. Meni je bilo zelo vsec, da sem za relativno malo denarja lahko poslusala (in seveda gledala) Placida Dominga v moderni operi (world premiere) "The first Emperor" kitajskega skladatelja Tana Duna. Latosnja sezona se zacne sredi decembra in mislim, da se vedno zbirajo prijave kinematografov, ki bi bili zainteresirani za prenos. Ker je KulSlo kot ena velika druzina in ni zlomka, da nekdo ne pozna koga, ki je zaposlen v kaksnem kinematografu, bi lahko imeli taka Live predvajanja tudi v Sloveniji. Saj mogoce bi lahko letos naredili recimo v Koloseju v Ljubljani ali pa tudi Mariboru anketo, kdo bi se udelezil prenosov, da se vidi koliko je zainteresiranih, potem pa mogoce zaceli sele drugo leto. No, kaj pa vem. Mogoce Vendy, darling, ti si malo bolj aktivna in imas sigurno veliko poznanstev, lahko posredujes komu tale spodnji link. Samo poslusanje Opere na CD-ju seveda ni enako kot ce gledas uprizoritev, pa tudi, ce je to le v kinodvorani.

http://www.metoperafamily.org/metopera/broadcast/hd_events.

 

No, res je, da karte niso bile ravno zastonj. Tukaj je navadni film v kinu okoli 8 $, prenos iz MetOpere je stal 18 $. Seveda, lahko ocenite sami, koliko je to proti 300 $ ali vec, ki bi joh morali dati v NY za sedez v operi.

LP

Jerneja USA

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2007 15:27

Jerneja, ni kaj, Američani so genialci v smislu prenašanja informacij po vseh medijih. Vzeto na znanje. Hvala za idejo. Da samo Američani še v tretje ne kiksnejo na predsedniških volitvah.... Ko smo ravno pri ZDA, in Met..a se spomniš filma Moonstruck, in sicer scene, v kateri Cher v jutru, ki je sledil večeru v Met z Nickom Cage-om (gledala sta La Boheme) hodi nazaj domov in za podlago je Musettina arija..... Vendelina jr.

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

10. sep 2007 16:02

Vendy, hvala za pomoc, ti bo verjetno se marsikdo v Sloveniji hvalezen. Ne, filma Moonstruck pa na zalost nisem gledala, ceprav me ja Cage ful vsec, Cher pa... Jerneja USA

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

10. sep 2007 16:24

Ja, sem imela kaseto doma (Video English, ko sem bila v Italiji, pa ni delala) sem jo potem nesla zamenjat, pa sem cakala in cakala in je nikoli nisem dobila nazaj. Ja, si bom sla sposodit! Sem pa ugotovila, da pisem ze tako kot americani, ker oni bi "me ja" izgovorili "mi je" (uh, ful kriza tale zmesnjava z jeziki). Jerneja USA

ffigaro  

član od: 7.3.2007

sporočila: 8

23. sep 2007 21:30

Poklon MAESTRU Pavarotiju ffigaro

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti