Bučno olje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. okt 2016 20:03

Hedonist, če poznaš način, kako ločiti slovensko od avstrijskega bučnega olja, potem ti je svetla prihodnost zagotovljena,  ker lahko svoj nos ali kateri pač že drugi ločevalni organ Avstrijcem zelo drago prodaš. Ti bi namreč dali marsikaj, da bi zakrinkano slovensko bučno olje izrinili s svojega trga, ker jim kvai ceno. Avstrijsko in slovensko bučno olje je namreč praktično nemogoče ločiti. Iste sorte buč, praktično enaka tla, enak način pridelave, vse skupaj par kilometrov narazen. Oziroma,  edini uporabni način zaenkrat je profiliranje pesticidov v olju. Ker so v rajnki Jugoslaviji uporabljali pač druge kot v Avstriji, preden so jih eni in drugi prepovedali. Ampak to stane. Bodi torej v pogajanjih razumen, pa ti bo biznis stekel. 

Sonja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. okt 2016 10:10

Hvala Limnol, nimam teh ambicij , res ne. Pišem samo iz lastnih izkušenj , sem kupil bučno olje v Avstriji, deklarirano kot 100% vendar je bilo daleč od tega morda 70 : 30 v korist sončničnega. Sem kupil tikvino ulje na HR , isti šmoren ..... se pa držin že nekaj let istega dobavitelja v Prekmurju, natančneje v Martjancih in je vedno tisto pravo. Mimogrede, za olja imam res nos in okus saj tudi običajno olje kupujem domala vse življenje isto znamko, drugo mi ne ustreza in ga ne morem prebavljati pa četudi je v akciji in je skoraj pol cenejše od mojega. Tudi z olivnim je isto, tko da ja, sem tečen pri tem ampak pač vem kaj hočem. Sicer pa povsem respectiram tvoje znanje in vedenje in s z tvojim zapisom strinjam razen, da se ne da ugotoviti razlike.

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

2. okt 2016 10:22

Saj o tem ti ravno pišem - da se da. Če je zate dobro eno samo na vsem svetu in nobeno drugo, potem pa to nima nobene zveze z geografskim poreklom, ampak očitno samo en oljar na svetu naredi olje takšno, da je tebi všeč (kar je povsem OK, saj eden je dovolj, da si preskrbljen).  Če se boš pa še kaj klatil po Prekmurju, stopi še do Osluševcev. Tam je ena kmetija, kjer hladno stiskajo olje - bučno, sončnično, konopljino. Saj ne trdim, da je enako kot tisto v Martjancih, je pa certificirano slovensko. In dobro.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 02.okt 2016 10:29

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

3. okt 2016 11:35

 

Vanja_v_ZDA je napisal/a:
.. sem kupila 1/4 litra olivnega olja avstrijskega izvora, ki je bilo označeno kot "virgin pumpkin seed oil".

Pridobiti olivno olje iz bučnih semen je res prava umetnost

Ali v Avstriji rastejo oljke?

rdkapica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. okt 2016 16:30

rdkapica je napisal/a:
 
Vanja_v_ZDA je napisal/a:
.. sem kupila 1/4 litra olivnega olja avstrijskega izvora, ki je bilo označeno kot "virgin pumpkin seed oil".

Pridobiti olivno olje iz bučnih semen je res prava umetnost

Ali v Avstriji rastejo oljke?

rdkapica

Oh, bože mili! Še sreča, da kdo tako podrobno čita! Hvala kapica. Jasno, da je bilo bučno olje.  Talebutnglava je zame, da ne bo pomote. 

 

 

Vanja

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

3. okt 2016 16:51

limnol je napisal/a:
Saj o tem ti ravno pišem - da se da. Če je zate dobro eno samo na vsem svetu in nobeno drugo, potem pa to nima nobene zveze z geografskim poreklom, ampak očitno samo en oljar na svetu naredi olje takšno, da je tebi všeč (kar je povsem OK, saj eden je dovolj, da si preskrbljen).  Če se boš pa še kaj klatil po Prekmurju, stopi še do Osluševcev. Tam je ena kmetija, kjer hladno stiskajo olje - bučno, sončnično, konopljino. Saj ne trdim, da je enako kot tisto v Martjancih, je pa certificirano slovensko. In dobro.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 02.okt 2016 10:29

Če misliš Korparja v Osluševcih, ali Korošca v sosednjih Zamušanih, potem je to daleč od Prekmurja. Lahko je pa spotoma, res. Odvisno od kod in kam greš.

V Prekmurju poznam jaz še iz svojih mladih dni 5-6 vrhunskih mini oljarn, ki delujejo še danes, nekatere samo za lastno uporabo, pa še kak literček čez. Samo čez tiste vasi se je treba zapeljati, hedonist, najbolje s kolesom....

marjja

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

3. okt 2016 17:20

Da še jaz pristavim lonček... pridelali smo nekaj kg bučnic, kakšna kila je še za očistiti in posušiti, pa bi z možem rada našla kako manjšo oljarno, kjer bi bila lahko zraven pri stiskanju olja. Mi lahko kdo konkretno priporoča? 

Hvala

robida

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

4. okt 2016 9:57

Marrja, sej jaz ne iščem bućnega olja , jaz bučno olje že leta jemmljen na enem in istem naslovu in sem več kot zadovoljen. Ne razmišljam o menjavi kmetije tako da hvala za nasvet. Sicer sem v Prekmurju vsako leto nekajkrat in težko bi odkril še  kakšno njegovo novo skrivnost :)

hedonist

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

5. okt 2016 6:27

Eh, zmerom se kaj novega najde.... Si pa eden redkih "zahodnjakov", ki pozna Prekmurje, ponavadi nimajo pojma, kje to sploh je.

Robida, tebi pa svetujem, da malo poguglaš "oljarna", potem pa pokličeš in se zmeniš.

marjja

malmstreen  

član od: 18.10.2016

sporočila: 21

19. okt 2016 11:14

DOBRO BUČNO OLJE:

Oljarna Kocbek, Gorazd Kocbek s.p., Stara Gora 1,  Sv. Jurij ob Ščavnici

02/568-90-26,  info@kocbek.si, www.kocbek.si

malmstreen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti