Bučno olje

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

23. maj 2008 18:16

Sama grem redko na Štajersko, takrat pač kupim bučno olje. vmes pa v trgovini kupim od Petovarja (mislim,da sem prav napisala). me pa zanima - ve, Štajerke, Prekmurke, se sigurno bolj spoznate na bučno olje (ki ga na zeljni ali zeleni solati ali v skuti in jogurtu zame ne sme manjkati, odkar sem ga "odkrila") - torej, da se vrnem na temo - zanima me, ali je kaj razlike med oljem, ki ga v trgovini dobimo kot 100-odstotno bučnega ali pa če ga kupimo na plac - na primer v Mariboru? Kaj se vam zdi? 5rusa

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

23. maj 2008 21:11

V nekaterih oljarnah že pred stikanjem dodajo sončnično olje, zato je tako olje bolj redko, pa vseeno bolj gosto kot v trgovini. Engie

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. maj 2008 21:18

V trgovini ne dobiš 100% čistega bučnega olja, doma narejen je pa prav to. Čisto bi prišlo predrago, če vzameš olje, pa pakiranje, pa etiketa, pa veletrgovec, pa maloprodaja, marže.....bi prišlo tako olje duplo dražje. O okusu pa ni za debatirati. Domače je boljše, bolj gosto, skratka super.

Fantastično je na paradižniku, zelju, kumarah, fižolu......

Kyara

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

28. maj 2008 13:27

Pozdravljeni! Danes sem bila pri Skledarju na svinjskem sejmu v Celju in sem ga malo požokala. Tip je dejal sledeče. Da so trenutno večji problem pesticidi, ki jih zlivajo na dravsko polje in njih posevke!!!! Da so Talum malo porihtali, a grenak priokus vseeno ostaja. Povedal je tudi, da buč ne špricajo, saj menda gospodične tega ne tolerirajo. Res pa je, da jih sedijo za pšenico. To leto pšenica (6x špricajo, na koncu še "bum efekt", s katerim dokrajčijo svega in svašta), jeseni zemljo porihtajo in spomladi tja sadijo buče. Jaz sem do sedaj kupovala njegovo hladno stiskano bučno olje, za katerega pravi, da semena sušijo na 40 stopinj, zlata priznanja "Dobrote slovenskih kmetij" pa dobiva za navadno bučno olje. Kakorkoli, kupila sem ga dva litra (res se mu težko upremo, tako je dober) in si zadala za cilj, da poiščem ekološko pridelano hladno stiskano bučno olje, daleč stran od raznih cinkarn in "Talumov" ter drugih grdih onesnaževalcev. Dobro je namreč vedeti, da se razni strupi najraje vežejo na maščobe... Če kdo pozna koga s certifikatom eko kmeta in da hladno stiska, na dan s predlogi, prosim! Lp, veverica

SMILE28  

član od: 26.9.2005

sporočila: 215

28. maj 2008 14:38

Po pričevanju prijateljic je njihovo olje eko in hladno stiskano: http://www.kocbek1929.com/ Imam pa v kartkoročnem planu obisk njihove oljarne - že zaradi tega, da poskusim čokolado Lep dan vsem skupaj, SMILE28

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

28. maj 2008 15:12

Hvala smile28! Jih pokličem! Lp, veverica

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

29. maj 2008 10:14

mišika- iz prekmurja? mi prleki, nočemo biti prekmurci

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. maj 2008 10:16

Niso pa napisali, da gor na posušeno seme vlijejo tudi sončnično olje, da "bolj teče" oziroma da je pridelava hitrejša in več stisnejo.

Ko se dela bučno olje je potrebno paziti, da se gor ne vliva belo olje. Tako še vedno pride bučno, vendar ni čisto. Jaz vem, kako se buni naš oljar, ko nam mora 100% čisto seme stiskati. Ker se baje to počasneje stiska in bolj malo nateče. Mi pa se ne damo, ne dovolimo mu vlivati kaj gor, pa naj teče bolj počasi, glavno, da je čisto olje in ne mešanica, ki jo prodajajo kot čisto bučno olje.

Kyara

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

29. maj 2008 10:34

SE OPRAVIČUJEM, TUDI PRLEKI STE VREDI. mišika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti