Olivno olje

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. avg 2007 22:08

Olivno olje uporabljam za vse razen cvrenja, cvrem na kuhanem maslu. Pa seveda tudi za večino sladic in peciva (pa ne vsega) se mu tudi odrečem. Imam nekaj svojega, ki je meni seveda daleč najboljše, in je pretežno iz starih sort. Običajno mi ga sredi avgusta začne zmanjkovati, zato se vsako zimo previdno založim s podobnim iz bližnje okolice. Poleg tega pa ga kupim povsod, kamor grem in do danes še nisem naletela na slabega, nasprotno, zmeraj se kesam, da nisem vzela še kakšne flaške več. Ne kolikor krajev, skoraj bi se dalo reči kolikor dreves, toliko različnih olj je. Če se vam zdi, da vam olivno olje ni všeč, mogoče še niste poskusile pravega. Mogoče je severno olje res bolj zdravo, ampak za zajtrk, z malo kruha in medu ni boljšega kot sladko andaluzijsko olje. Pa dalmatinsko, z otokov - mogoče ima res nekaj beljakovinskih dodatkov, ker dreves ne škropijo in jih pač obišče oljčna muha - dajo pa tiste drobne olive iz napol divjih, nekajstoletnih dreves aromatično olje, ki oplemeniti vsako hrano. Pa temno zeleno portugalsko olje z rečnih bregov, kakor ustvarjeno za atlantsko ribo in provansalsko, včasih robustno, spet drugič prefinjeno kot pariška gospodična. In seveda naše istrsko, včasih vrhunsko, včasih malo manj. Na žalost ga še vedno ne znamo prav ponuditi. V Italiji je v vsakem, tudi najbolj zanikrnem mestu trgovina, kjer lahko poskusiš olja, če ne že iz vse dežele pa vsaj iz regije. S podatki o sorti, pridelovalcu, lokaciji itd. in tudi o tem ali je olje pikantno, sladko, grenko ali sadnega okusa. Lahko ga poskusiš in ko se odločiš zanj si lahko brez skrbi - v steklenici bo prav tisto, ki si ga izbral. Pri nas pa žal ni tako. Po olje se odpravimo v torkljo ali pa k proizvajalcu na podlagi bolj ali manj zanesljivih priporočil, kar je sicer tudi prav prijeten in slikovit način nakupa olja, vendar smo oropani izbiranja in pokušanja in še vedno se zna zgoditi, da smo poskusili sveže, dišeče olje, doma pa ugotovimo, da je v steklenicah lansko olje, po možnosti še z malo plesnivega zadaha. Vsem certifikatom navkljub. Cena je pa itak ena za vse - za vrhunsko olje je prav taka kot za patoko iz črvivih in plesnivih oliv. Vrhunsko olje imajo v Dolini pri Trstu - če sem komu stopila na nacionalni žulj, je lahko pomirjen - tam živijo v glavnem Slovenci. Aja, za kozmetične namene olje kupim v marketu, kateregakoli, ki je še vedno 100% deviško. nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. avg 2007 22:25

Ej, nola, *ebiga, ti pa me spraviš v  delo. Toliko različic olja si nisem mislil da je, sedaj bom bolj pozoren in počasi preizkušal. Za mene je najboljše ( pa ne vem zakaj ) grško z otokov, dalmatinsko mi je nekam " preveč aromatično ", naše mi pa ni tako dobro. ežoj

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

28. avg 2007 22:42

Tudi jaz ga na začetku nisem prenesla, danes pa sem se ga toliko navadila, da ga sploh ne "porajtam" več. Uporabljam ga za vse razen pri solatah ga mešam z bučnim ter za cvrtje in peko v pečici uporabljam arašidovo. Spravljam se pa tudi k temu, da bi si pripravila kuhano maslo. Predvsem za sladice mora biti fino. LP katjushka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

28. avg 2007 23:20

Pri nas gre v solate, tudi sladice (saj sem že večkrat napisala, da smo na strogi dieti, zato je bilo oljčno olje najbolj primerno - jabolčni štrudl pa odličen!!!!) in veliko drugih jedi. Velikokrat delam po občutku - za kuho pa sicer uporabljam repično olje, za solate pa tudi sončnično ali olje koruznih kalčkov. Nikoli rastlinskega olja. Še posebej rada sem z oljčnim oljem mazala dojenčke in svoj nosečniški trebuh. V nosečnosti pa prav pride še za nekaj drugega, pa ne vem če je primerno da napišem. V glavnem vsem nosečnicam ga priporočam za masažo (le v tretje sem se izognila epiziotomiji, morda tudi zato, ker sem le v tretje prakticirala masažo z oljčnim oljem, ki sem ga kupila v lekarni). Sicer mi je najljubše prav hvarsko oljčno olje, sem pa tudi pri nas že kupila podobno. Nekje v glavi se mi mota ideja, da naj bi bilo oljčno olje hladno stiskano. Le to pa v hladilniku spremeni agregatno stanje in se strdi. Vsa ostala oljčna/olivna olja, ki se v hladilniku ne strdijo, baje niso tista prava... veverica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. avg 2007 23:23

veverica, se mal hecaš, vsa omenejna olja so rastlinska. rimljanka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

29. avg 2007 8:50

Rimljanka, govorim o "mešanem" rastlinskem olju. Se pravi kupljeni mešanici. Ne vem kako naj še napišem?! Olju z etiketo, na kateri piše zgolj rastlinsko olje... Se mi zdi, da je tam zmešano čisto vse kar drugje ostane... veverica

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

29. avg 2007 9:38

Jaz obožujem olivno olje in ga dajem povsod, v solate, mineštre, na kruh, v testo za pizzo, prikuhe, k ribam, k mesu, siru. 

Nola, kar zavidam ti, ko imaš svoje olivno olje.

 

lep dan vsem 

emily

masenka  

član od: 14.8.2003

sporočila: 170

29. avg 2007 9:49

Tudi mi smo ljubitelji olivnega olja.... ko sem ga prvič poiskusila mi je bilo neokusno, potem pa sem pri prijatelju opazila, da ga da samo malo na solato in začini z limoninim skokom namesto kisa in je imela solata čisto drugačen okus. Tako sem počasi z majhnimi dozami navadila celo družino. Uporabljam ga za solate (razen radič in motovilec), za zelenjavne juhe, za pico, za peko cabatte, omake za testenine... Sem enkrat gledala oddajo o olivnem olju in so povedali, da imajo v S Istri novejše postopke stiskanja oljk, zato je olje drugačno in primerno tudi za toplo uporabo.... čeprav ga sama večinoma dodajam na koncu pripravljanja jedi in le redko neposredno segrevam - razen ribic in včasih tudi krompirja. Zdaj sem poiskusila cekinovo mešanico olivnega in repičnega olja in tudi ni slaba.... Uporabljamo tudi olja z omega3 maščobami... tega pa predvsem za pečenje mesa.... Sem se umivala že tudi z olivnim milom.... njami... kako mehka koža je po njem... tudi na lase si dam občasno kot masko in so potem zares voljni in svetleči.... Dober tek

janinamo  

član od: 18.8.2007

sporočila: 42

29. avg 2007 10:08

Veverica, ti se kar razpiši. Zanima me, za kaj vse ga je še potrebno uporabljati v nosečnosti ?! Naj se ti ne zdi neprimerno, to je pač tema o olivnem olju nasplošno. Jaz sem hvaležna vsakemu za vsak nasvet oz. odgovor. Več glav več ve, pravijo. Naj povem, da olivno olje uporabljam ne samo v prehrani, ampak tudi v kozmetiki. Koža se mi je absolutno izboljšala, pa tudi lasje, ki so bili še pred letom prava katastrofa - frizerka se je križala, ko je videla moje razcefrane lase. Olje, pomešano z vodo uporabljam tudi za grgranje, s tem si očistnim celotno ustno votlino, vključno z zobmi vred. Res je okus mal čuden po tem, ampak zdržim. V olivnem olju imam namočen tudi ognjič, s tem se namažem čist na koncu tuširanja, splaknem z mlačno vodo in obrišem. Res je, da vonj ni kaj prida, je pa zato moja koža lepa in sijoča. To uporabljam tudi za razne rane, opekline itd... Na okus sem se zlo težko privadila, vendar sem prebrala en članek od priznanega hrvaškega zdravnika, ki opisuje zdravilne učinke olivnega olja. Od tega je sedaj že več kot dve leti in od takrat naprej ga redno uporabljam v gospodinjstvu in v kozmetiki. Samo še par stvari; ko smo se vrnili iz morja, sem imela podplate trde kot kamen. Nekaj dni sem si stopala zvečer masirala s toplim olivnim oljem, obula bombažne nogavice in se rešila te nadloge. Pa moje roke namakam 1x na teden v toplem olivnem olju. Te so super, nohti pa so postali manj lomljivi in manj krhki. Namesto kupljenega odstranjevalca ličil uporabim kar olivno olje in kot sem že omenila, koža je perfektna. Upam, da takšna tudi ostane, saj olje uporabljam tudi namesto kreme. To je zaenkrat samo nekaj o olivnem olju, upam da nisem preveč zetežila. Aja, uporabljam pa extra deviško ol. olje. janinamo***

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti