Olivno olje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. avg 2007 18:41

Pri nas pretežno uporabljamo olivno olje, samo za motovilec v solati in rdeči radič ne pride v poštev, pa za peko postrvi tudi ne.

Ati zlati, olivno olje kot vir maščob je eden tistih zdravilnih učinkov, ki vplivajo na zdravje ljudi v mediteranskih državah, seveda v kombinaciji z načinom prehranjevanja v sredozemskem podnebju sploh. Res, da tamkajšnji ljudje ne živijo kdo ve koliko dlje od kontinentalcev, a zbolevajo veliko manj za boleznimi srca in ožilja, kar je tudi (ne samo) posledica pretežne porabe olivnega olja (plus zelenjava, ribe in malo rdečega mesa). Tako sem vsaj prebrala v eni mednaordni raziskavi, ki je zajela države ob Sredozemskem morju, tako evropske kot azijske in afriške.

Vsako jutro na tešče pa olivno olje izjemno blagodejno vpliva na jetra in žolč.

 

Moj mož ga ima tako rad, da si v razgreto olivno olje (kar ni najbolj priporočljivo, ampak vseeno...) da dve mehko kuhani jajci in sol ter dobro zmeša, ali pa si kos belega kruha kar natopi z olivnim oljem in to je.

 

Je pa res, da se veliko ljudi ne more navaditi na močan in izrazit okus olivnega olja v primerjavi z drugimi rastlinskimi olji; meni pa prav olivno olje tako zelo lepo diši, da brbončice kar zaigrajo, ko odprem steklenico (pravega, domačega, iz naše ali Hrvaške Istre in Dalmacije, jasno).

 

Oljčno ali olivno - uporabljati je dovoljeno oba izraza. Oljčno tudi zato - tako so me vsaj podučili slavisti, ko smo povpraševali, kaj je prav in kaj ne - ker tam, kjer rastejo oljke in na njih olive tudi olivam ponekod rečejo oljke in je zato dovoljen tudi izraz oljčno olje. Ne trdim, da to drži kot pribito, a tak odgovor sem dobila, ko sem, podobno kot je enkrat omenil ežoj, rekla, da bi po tej logiki pili jablanin sok in ne jabolčnega. Sicer pa je na Kulslo nekaj pravih izvedencev, predvsem z Obale, in bo morda kdo od njih povedal še kaj o uporabi  tega olja ter tudi imena.

 

Pozdrav, Mamamia

mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. avg 2007 18:46

jade in ena mš, bogokletnici! V kot in se sramujta!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ok, hecam se. Tudi jaz ga nimam preveč rada, razen, kadar v njega namakam parmezan ali z njim pokapljam mozzarelo ali pa en rimljankin zvarek z baziliko in tem oljem. to na paradajzu je super.

LP

P.s. Ena mš, šentjanževega olja pa verjetno ne uporabljaš v kulinariki ali pač???

 

Evo, zdaj se Anamarija 1 križa še nad menoj!

cervus

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2007 19:12

Elaphus, bi me morala videt zdaj, ko sem te prebrala, usta do ušes, pa kje si ti? Sej vem, da se ti greš tiste igrice, katere jaz sploh ne pogledam Nič se ne križam saj se ne znam, okusi so različni, saj tudi moji otroci niso marali oljčnega olja in so se navadli. Neki mi zaupaj, kako pa ješ ribe? Ali jih ne ješ? Tržaška omaka z navadnim oljem ni sploh tržaška... lp Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. avg 2007 19:20

elaphus, ni noben zvarek -  - gre za čisti namok bazilike v oljčno/olivno olje. Mislim, da bo zdaj anamariji nekaj malo bolj jasno . Če ne danes, pa v soboto. rimljanka

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

28. avg 2007 20:04

hja, na oljki raste oliva in iz nje je olivno olje.

na jablani raste jabolko in iz tega je jabolčni sok.

 

Kakorkoli, samo da je zdravilno za znotraj in zunaj, kajne?

titta

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. avg 2007 20:06

Vam povem še nekaj. Enkrat sem dobila domače olivno olje in jaz sem ga uporabila kot masko za lase. jade

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

28. avg 2007 20:16

Uf, olivno olje s Hvara je tusi meni zanič. Še najboljše je olivno olje iz Istre, seveda domače - če se le da ... Za moj okus vsaj. Olivno olje uporabljam za odstranjevanje make up-a z oči (maskare in barvice). Čeprav letos oz. vsaj pol leta sem že na kemiji, toda se zopet vračam k olju. Zoprno je edino to, da je malo premastno, ampak se mi zdi, da še najbolje očisti pa še naravno je - nobenih vnetij nimam po njem, le sem ter tja zoprn občutek, še zlasti če pride v oko). V kulinarikiga ga pa uporabljam skoraj za vse, navadnega olja sploh nimam!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. avg 2007 20:52

Anamarija 1, ribe so jed, ki jih jaz jem, kadar sem lačna - torej, za razliko od mojega moža, ne uživam ob njih (ampak on uživa tudi ob olivnem olju - je hecen, ne?) To pomeni, da jaz ribe pojem brez tržaške omake in brez vsega, edino, kar zahtevam, je, da so dobro pečene - moj mož pravi, suha hruška. Ja, saj vem, še en moj greh, hehe.

Drugače pa se pri nas veliko kuha in je z olivnim oljem, ker ga 1/2 naše družine obožuje - pripravljam jedi z njim, maram ga pa ne

LP

cervus

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. avg 2007 20:59

Pri nas v glavnem uporabljamo olivno olje. Solate si sploh ne predstavljam dugače, le v stročji in zrnat fižiol

 dodamo bučno olje. 

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti