Hobotnice, lignji - priprava

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

tema odprta - 28. avg 2007 11:06 | ogledi: 12.697 | odgovori: 21

Včeraj sem prvič delala hobotnico v solati. Imela sem zamrznjeno in jo tako tudi dala kuhat. Ko je bila kuhana, sem z nje odstranila kožo (s seski na lovkah) in potem uporabila samo to - belo - meso in neko "vrečico" rožnate barve.. ne spoznam se ravno na anatomijo hobotnic, tako da ne vem točno kaj je to bilo, je pa bilo zraven, ker je bila hobotnica že očiščena.

Skratka - da jo je treba tako očistiti, odstraniti kožo in vsaj večje seske, sem prebrala tu, na kulinariki, mislim, da je pod nekim receptom to zapisala mamamia, če se ne motim.

Ampak danes pa gledam na crochef.net in vidim, da kuhar tam hobotnice sploh ni dal stran kože in seskov. Poleg tega sem tam videla tudi, da je pripravljal lignje, neočiščene znotraj in s kožo - na žaru. Šele ko so bili pečeni, jim je sploh odstranil t. i. kost. In to je bilo vse. Hmm... kaj je zdaj prav in kaj je užitno? Ker pri nas je kar v navadi, da lignje očistimo, ane.. pa hobotnice tudi...

LP in hvala za kakšen odgovor.

Scorpy

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2007 11:42

Pravzaprav bi jaz rekla kaj je užitno in kaj ni užitno. Meni neolupljena hobotnica mi daje po amoniacu, sem jo enkrat poskusila, vendar samo poskusila, pa takoj pljunila. Delam pa muzgavce, ki so podobne hobotnicam in morajo biti brez kože, torej ČISTI. Mislim, da je tudi tukaj na portalu nekaj receptov o hobotnicah. lp Anamarija

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

28. avg 2007 11:59

Tudi sama delam hobotnico in muzgavce in samo odstranim zob in oči, ni potrebno čistit povrhnjice, ker ravno to daje poseben okus. Se pa sveže najprej zamrzne za 20 minut in potem pripravi. Lp mišika

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

28. avg 2007 14:30

Jadranskim mehkužcem,ki niso predolgo zamrznjeni ni potrebno slačiti kože.Le ta ne vpliva na vonj in okus pripravljene jedi,le stvar osebnega mnenja glede "čiščenja" je to.Kar se tiče vsebine lignjev,pa prej poizkusi,preden boš komentirala.Pri polnjenih jadranskih lignjih mi pogosto "uide"kak neočiščen na pladenj,pa se še nobeden ni pritoževal,le takim,ki radi komplicirajo okrog hrane tega ne povem.Svežim lignjem odstrani kljun,oči in kost in speci na vroči žerjavici,pečene zalij z olivnim oljem in serviraj k belemu kruhu.Malokdo bo ugotovil kakšna je fila. ati zlati

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2007 15:23

Mene že ne bi prenesel okrogMoram pa reči, da sem zelo občutljiva kar se tiče cistoče hrane. Zato pojem samo take, ki jih jaz očistim... edino v izrednih razmerah. lp Anamarija

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

28. avg 2007 16:45

Hočeš reči,da so tisti prozorno-bledi kondomi(kalamari) nekaj čisto drugega,kot tisti,ki se jih še malo koža drži.Tako dlakocepska pa tudi ne rabiš biti.V končni fazi večina ljudi pripravlja in je meso s katerega koža ni odstranjena,zakaj pa ravno pri mehkužcih tak halo.Ne rečem,da se drob lepo očisti,za kožo pa me ne bo lahko prepričati. ati zlati

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

28. avg 2007 16:54

Pri kupljenih, očiščenih lignjih se tudi zraven lovk drži drobovje.Sicer je čisto a vseeno na videz bljaki. ham-njam

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2007 17:10

Kakšna primerjava...prozorni kondomi, ma daj no, saj, ko so narejeni niso prozorni, pa še s takim dobrim občutkom jih poješ. Ati zlati kaj čmo, sto ljudi sto čudi pravijo. lp Anamarija

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

28. avg 2007 17:39

Ima ati zlati veliko otrok? Samo preverjam njihovo učinkovitost. ham-njam

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

28. avg 2007 17:47

Nič ne rečem,samo je pa razlika med čisto in olupljeno.Opazka-primerjava pa izhaja iz ribiškega žargona,kjer najpogosteje za atlantske in kalifornijske lignje rečemo kar ola gumi.Moram reči,da od teh,ki poznajo in uživajo jadranske lignje ne poznam nobenega,ki jih lupi.Morda imam zgolj tako druščino,ki tega ne počne,ali pa... ati zlati

anitae  

član od: 21.8.2004

sporočila: 114

28. avg 2007 18:00

Katere lignje pa imate rajši jadranske ali ostale?Meni so zadnjič bili eni zelo "gumijasti",tak da sva z možem porabila malo več časa da sva jih prežvečila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti