Namesto majoneze juhica

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

tema odprta - 24. avg 2007 17:10 | ogledi: 4.025 | odgovori: 14

Prosim za pomoč !

Uporabila sem cela jajca(8 kom), sedaj pa je nastala jajčna juhica. Kaj sem naredila narobe in kako naj to popravim?

Če bi umešala moko topiako?

ham-njam

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. avg 2007 18:03

Jaz te ne razumemkaj si želela narediti majonezo ali juho? Majonezo za celo vas, iz osmih jajc? Sicer jaz jo delam iz rumenjakov. Daj no, ne bodi sramežljiva, povej malo več, lp Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. avg 2007 18:22

Ena mš, upam da mi nisi zamerila, malo sem hecala, ne vem ti pomagati, kako bi to popravila, lahko pa ti povem kako jo jaz delam. 1 rumenjak, žlička gorčice, sol, poper 1/4 limoninega soka, 2 dl olja, za olje nisem 100%, ker jo dolgooo nisem delala, saj vidiš kako se zgosti, olje dajem po kapljicah in istočasno miksam. Kaj pa če poskusiš še malo miksati, morda se bo vseeno zgostilo. Anamarija

gostenn  

član od: 2.11.2005

sporočila: 131

24. avg 2007 18:46

Absolutno prevelika količina jajc, in nikakor cela , samo rumenjake(npr 3 kom) daj in po postopku kot piše anamarija in uspeh je zagotovljen. gostenn

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

24. avg 2007 18:47

Anamarija se strinjam. Ena ms, ce si hotela delati majonezo, je osem jajc res za celo vas. Pa res ne vem, ce je tako juhico, kakor ji ti pravis, sploh mozno popraviti. LP Jerneja USA

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. avg 2007 18:50

Sama delam vedno samo iz  2 celih jajc, ker je to za eno skledo francoske čisto dovolj. Delam točno po receptu, olje dolivam po komaj vidnem curku toliko časa, da se zadeva lepo zgosti. Traja  kar dosti časa. Se pa spomnim podatka, da če se majoneza sesiri (ne vem, ali gre pri tebi za tak primer), da jo rešiš tako, da dodaš  1 kuhan rumenjak (na količino iz 2 jajc) - zdrobljen - in miksaš  naprej. Preizkusila nisem.

Poskusi del te količine še naprej miksati, morda je potreben le čas. In še rahlo dolivati olje.

Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 24. avg 2007 18:52:06

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

24. avg 2007 20:04

Draga ena mš, v času, ko še ni bilo električnih mikserjev, smo tudi že delali majonezo, s kuhalnico ali metlico. In takrat se je tudi večkrat zgodilo, da se je sesirila. Spominjam se dveh načinov, kako smo jo rešili: 1. Začneš delati majonezo na novo - rajši samo iz rumenjaka (ne iz celega jajca), soli in gorčice, najboljše z ročnim mikserjem. Potem ZELO POČASI dolivaš svojo "juhico" (tako kot olje). Verjetno ne boš mogla uporabiti čisto vse - pravočasno moraš odnehati. 2. Zavreš 2 žlici kisa, nato prav tako počasi začneš med mešanjem dodajati "juhico". Glede na količino, ki jo imaš, lahko poskusiš oba načina! Poročaj, ali ti bo uspelo! Pa še moj recept za majonezo, ki ga je moja mama dobila na kuharskem tečaju pred približno 70 leti in se vedno obnese: 1 kuhan rumenjak, 1 surov rumenjak, sol, 1 žlička gorčice, 2 dl olja, limonin sok. Kuhani rumenjak zmečkamo z vilico, dodamo surovega, sol in gorčico. Začnemo mešati (vedno delam z ročnim mešalnikom), prilivamo olje v tankem curku. Kadar je videti, da majoneza noče več "piti" olja, dodamo malo limoninega soka. Na koncu majonezi po potrebi dodamo še sol, poper in gorčico. Kuhani beljak dam v francosko solato, surovega porabim za kakšno pecivo ali testo za cvrenje. Za francosko solato majonezo tudi vedno "razredčim" s kislo smetano. teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 24. avg 2007 20:06:14

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

25. avg 2007 9:29

majonezo vedno delam iz 2 celih jajc. enkrat samkrat se mi je sesirila in potem sem naredila tako, kot v prvem primeru teta torta. začela sem na novo in potem v tankem curku namesto olja dolivala tekočo majonezo. vse setavine za majonezo morajo biti hladne. mimika

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

25. avg 2007 12:17

Imam 3, ja, samo tri kuharske knjige različnih avtorjev, v vseh treh piše, da se majoneza dela le z rumenjaki, je res, da so knjige zelo stare nekaj takega kot jaz V končni fazi naj jo vsak dela kot je navajen, pomembno je da uspeva in da je dobra, boljša kot tista kupljena. Naj še povem , da se mi ni še zgodilo, da mi majoneza ne bi uspela, že iz prve je bila njami, ja pred približno petdesetimi leti. lp Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

25. avg 2007 12:27

Še en popravek, Ena mš, pri olju sem napisala 2dl, po knjigah piše 1,5 dl - 2 dl, opravičujem se, ker sem dala napačne podatke, pisala sem na pamet. Anamarija

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

25. avg 2007 16:17

Se opravičujem za zamudo. Vćasih sem že delala majonezo iz rumenjakov pa mi je bil premočen okus. Všeč mi je bil recp. iz celih jajc. Pri dodajanju sestavin nisem bila zbrana pa sem dodala sok 2 limon. Ko je bilo zmešano se šele zavem napake. pa sem dodala še jajca.Tako je nastala majonezna juhica nemasto mejoneze. Moram reč, da mi je okus full všeč. Rada bi popravila napako,samo del te mase bom mešala naprej pa , da vidim, če se strdi.Drugače pa jo bomo kar tako parabili, ali pa jo bom del zamrznila. Sedaj me zanima, če je potrebno pred dodajanjem olja jajca z začimbami dlje časa stepati in šele nato dodajati olje? ham-njam

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti