Goveja juha - zdrava???

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

23. avg 2007 15:24

Galyka, jaz nikoli ne kuham juhe iz kosti.. najraje jo skuham iz bočnika, pa kak dodatek jetrc.. niti moja mama niti babica ne kuhata iz kosti, saj je juha, skuhana iz mesa neprimerno bolj okusna. s0ncek*

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

23. avg 2007 15:44

Nasja, se strinjam oziroma v sebi gojim prepričanje, da je mesno koristno, se pravi zdravo. Ampak če "fizikalno" razčlenim kuhanje goveje juhe (da ne bo pomote: tega znanja ne premorem oziroma ga imam premalo, zato le sklepam, bolje rečeno ugibam) se mi zdi, da se pri kuhi iz mesa splaknejo reči, ki mesa primarno ne sestavljajo, se pravi, da po tej logiki beljakovine ostanejo na mestu, kakšne druge reči, ki pa sekundarno pristanejo v mesu, pa se raztopijo v juhi??? Moje razmišljanje stoji na teh temeljih. Seveda je lahko brca v temo, morda pa je le nekaj na tem? Ali ni Rimljanka močno podkovana v tej smeri? Nestrpno pričakujem njen post, če bo le kaj napisala, saj se mi zdijo njeni odgovori zelo objektivni. veverica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. avg 2007 15:45

Sama nisem kakšen hud ljubitelj goveje juhe, ampak če jo že delam, potem kosti nimajo pri tem kaj iskati. Se mi pa zdijo zelenjavne kremne juhe mnogo bolj izzivalne in tudi pleme jih lepo sprejema. Vendelina jr.

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

23. avg 2007 15:47

Bljaaaaah ... Kako že danes obupno kompliciramo. Priznam, tudi sama se včasih zalotim, kako kompliciram, lahki jogurtki, lahko mleko, manj maščob, blabla, mami mi pa vedno razlaga, kako je rada jedla, ko je bila toliko stara kot jaz in je bila suha (glede na slike prav zares!!!). Če še tako obračamo zdravo gor in dol, je v resnici tako, da so včasih tudi več stvari počeli na roke, se vozili s kolesom, hodili na obiske in podobno ... In porabili vse, kar danes označujemo za "manj zdravo" in "mastno". Torej: dobra stara goveja župca stoprocentno NITI SLUČAJNO ni strupena (?) - koliko ljudi bi pa potem že zbolelo, ogromno jih je župco ob nedeljah (včasih smo jo tudi mi). Pa tole ni kak nasilen odgovor, da ne bo pomote ... LP! P.S.: Najbrž je pa res tako, da obiski raje niso komentirali juhe, ne pa da niso opazili ... Moja stara mama je tudi prepričana, da imamo vsi tako radi njeno dobro juhico (govejo, haha), pa jo takoooooo zalije ... In že deset let nič ne rečem. :) Muffsy Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 23. avg 2007 15:48:39

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

23. avg 2007 16:00

Muffsy, imaš moj podpis :) Aja, še to... goveja juha je juha, skuhana z govejim mesom. Juha iz kosti pa je kostna juha.. vsaj zame. Te pa niti ne maram... s0ncek* Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 23. avg 2007 16:01:30

pehtranka  

član od: 9.10.2006

sporočila: 163

23. avg 2007 17:46

Glede na motnost juhe na začetku kuhanja. Na začetku, ko zavre je vedno motna, in rjava pena gor. Na misel mi ne pride, da bi to tekočino odlila in jo zamenjala z vodo, tudi pene ne pobiram. Verjemite mi, imam že dolgo tradicijo kuhanja goveje juhe, ter da je ko je gotova kristalno bistra z zlatimi cekinčki. Taka kot mora biti. Važno je meso in tudi kosti ter malo zelenjave: korenček, malo peteršila in zelene (samo gomolj, brez listov, ki juho obarvajo zeleno, malo čebule in s česnom sploh ne skopariti, plus začimbe: poper, lovor, proti koncu pa še ščepec muškata in po želji ščepec žafrana za lepo barvo. MMMMMMMM, v nedeljo bo spet na krožniku..... Pa dober tek pehtranka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

23. avg 2007 18:17

Goveja juha škodljiva? Lepo vas prosim, jo ne zamenjam za nobeno zelenjavno, kremno, porovo, pa ne vem še kaj, jedla bi jo 2x na dan. Boljša od goveje pa je kokošja( mora biti zelo stara kura). Da se tudi narediti zelo dobro ponarejeno govejo juho. Dober tek! Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 23. avg 2007 18:18:30

funuk11  

član od: 30.10.2006

sporočila: 197

23. avg 2007 18:36

Ni je čez domačo govejo juhico! Da bi bila "strupena" to prvič slišim. Slišala pa sem, da je dobra za zdravje. L.p. funuk11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. avg 2007 19:48

No, naj še jaz dodam kakšno besedo ali dve.

1. Prepričanih prepričevati se ne splača. Tisti, ki mislite, da je goveja juha strupena, pač mislite tako (no, morda ste prepričani). Če niste pripravljeni sprejeti drugačnega mnnenja, ne pričakujte, da bodo drugi sprejeli vaše (še posebej, če nimate argumentov, ki so verodostojni).

2. Vendar zaradi tistih, ki so pripravljeni prisluhniti tudi drugim, dodajam še moje mnenje. Goveja juha je v bistvu ekstrakt, sestavljen iz sestavin, ki jih s kuhanjem izlužimo iz mesa, (morda še dodanih kosti), zelenjave, začimb in seveda soli. Najprej se seveda izlužijo tekoče in lahko topne snovi (beljakovine, ki zakrknejo - koagulirajo -, naredijo juho na začetku motno, potem se sprimejo med sabo in jih zato praktično ne vidimo več, običajno se primejo stene lonca, juha pa ni več  motna). Veverica, po mojem mnenju torej nimaš prav. Si pa sama izrazila zadosti dvoma v lastno trditev.

3. Ostajam torej ljubiteljica goveje juhe (no, imam še raje, če je zraven še kos kakšne stare kokoši, pa magari še košček svinjine), primerno z množico zelenjave in začimb začinjene.

4. Najbrž je pa jasno, da pa le ni vseeno, od kod izvira meso (ampak čisto enako velja za zelenjavo, da smo si na jasnem). Včasih bi veljalo malo razmisliti tudi o tem.

5. Ne morem pomagati (sploh pa nočem), če uporabljam lastno glavo (in znanje, ki ga imam) in ne nasedam raznoraznim člankom po raznoraznih revijah (aja in spletnih straneh), ki so običajno nepodpisani in posneti po originalih od kdo ve kje.

6. PS. Veverica, hvala za pohvalo, se res trudim biti objektivna, sem vesela, da si opazila.

7. PS2: To, kar sem zapisala, je moje prepričanje, vam dopuščam vašega, četudi je morda zelo drugačno.

 

rimljanka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

23. avg 2007 19:51

Ja, ja še posebi, če imaš mačka, ni boljšega od goveje juhe Mačkov pa je veliko vrst. Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti