Sladoled, sorbet, zmrzlina...?

silvy  

član od: 7.4.2002

sporočila: 23

tema odprta - 9. jun 2002 21:51 | ogledi: 6.366 | odgovori: 5

Trenutno pripravljam članek o sladoledih in me zanima naslednje.

1. Ali obstaja kakšna knjiga o sladoledu v slovenščini?

2. Ali obstaja kakšen kulinarični slovar (seveda v slovenščini), saj je velika zmeda glede imen. Zanima me predvsem definicija sladoleda, sorbeta, zmrzline, zmrznjenega jogurta, kasate , parfeja... Govorila sem že s par kuharji in slaščičarji pa si nikakor niso enotni.

Kakršni koli podatki bodo dobrodošli

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

10. jun 2002 12:22

Moje mnenje je, da sporazumno uporabljamo najbolj udomačen izraz. Saj se ne držimo slovarjev, kjer je frajer - zdrav kmečki fant in sendvič razpočnica z vložkom. Pa tudi slaščičarji uporabljajo besedo saldoled. Sorbet je že pijača.....zmrzline bazirajo na vodi in sadju, kasata je s sadjem, ... Barbara Cuzak

neznan uporabnik

10. jun 2002 14:07

Obstaja vsaj tole: Kulinarični slovar v šestih jezikih (Mladinska knjiga, 1997) (Neiger, Elisabeth ? avtor, Valjavec, Nika ? prevajalec) Sladoledi in sorbeti : [ledene poslastice - paša za oči in usta] (Kmečki glas, 1993) LPP

silvy  

član od: 7.4.2002

sporočila: 23

10. jun 2002 21:04

Draga Barbara, Ne sprašujem po drugem imenu za sladoled, zanima me kako se sladoled loči od sorbeta oz. le-ta od zmrzline, kakšna je razlika med parfejem in kasato. Ali je kasata pri nas isto kot v Italiji? Po mojih izkušnjah ne. Ali je sorbet le sladoled iz sadja, vode in sladkorja, ali je to sladoled s šampanjcem ? Glede imen vlada nepopisna zmeda, ki bi jo rada razjasnila. Najmanj kar želim je, da bi sladoled imenovali kako drugače, vendar čisto vsemu kar je sladko in zmrznjeno tudi ne moremo reči sladoled.

Aja  

član od: 11.1.2002

sporočila: 142

10. jun 2002 22:07

V knjigi Velika šola kuhanja /Anne Willan/ Slovenska knjiga 1992 je poglavje Mrzli deserti in sladoledi. Upam, da boš našla kaj uporabnega. Lp Aja Sporočilo je spremenil(a) Aja dne 10. jun 2002 22:07:53

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

11. jun 2002 8:45

Silvy ! Vem, da iščeš pomene besed. Sorbet je kot so mene učili, limonin sladoled zmešan s šampanjcem. Zmrzlina je sladoled, ki ne bazira na mleku in smetani. Kasata je sladoled s pecivom in koščki kandiranega sadja, kakor tudi oreščki. Parfe pa naj bi bil po definiciji naših gostincev domač sladoled. Barbara Cuzak

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti