Paradižnikova mezga-pomoč

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

tema odprta - 23. avg 2007 13:09 | ogledi: 8.984 | odgovori: 17

Moj dragi mož je olupu goro paradižnika.Sedaj sem jaz na vrsti.Toda problem je kako,nekaj se mi sicer sanja ne vem pa točno postopek za paradi. mezgo.

Vem da je bilo že govora o tem,toda sedaj ,ko to potrebujem ne najdem.

Prosim pomagajte.

HVALA , an

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

23. avg 2007 13:39

Rabiš velik lonec. Z multipraktikom ali mešalcem zmelji paradižnik in ga pri rahlem ognju kuhaj. Dolžina kuhe je odvisna kako gosto mezgo bi rada imela. Dlje ga boš kuhla, bolj gosta bo mezga. Na koncu lahko paradižnik spasiraš (odstraniš seme in preostale olupke) in še enkrat segrej, nato pa vročega nalij v očiščene steklenice.

Jaz osebno ga ne pasiram in vročega kar z semeni nalijem v steklenice.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. avg 2007 13:42

Jaz jo še posolim in dodam še malo sladkorja. Včasih tudi 1 čebolo, peteršilj in malo zelene. jade

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. avg 2007 13:45

ti kopiram recept za kečap mamamia (tako mu jaz pravim, saj je njena receptura), pa ne se ustrašit, kečap je samo po imenu, je zelo dobra zadeva.

 

  Dekleta, evo recepta za kečap. 6 kg zrelega paradižnika, tri kg rdeče paprike, podolgovate, dve veliki čebuli, šopek zelenega peteršilja, dva vejici zelenega dela zelene in žličko mletega popra ter 1 dl olja, sol in sladkor po okusu. Paradižnik, papriko in čebulo očistiš in narežeš na kose, daš vse skupaj kuhat in ko zavre, kuhaš pol ure, potem pustiš, da se ohladi. Potem spasiraš. Olje daš v posodo, vanjo položiš spasirano maso in kuhaš na zmernem ognju do želene gostote. Masa ne sme močno vreti, po malem naj brbota. Vmes nenehno mešaš. Preden končaš s kuhanjem, soliš in sladkaš, dodaš poper in sesekljan peteršilj ter zeleno. Medve z mamo to maso kuhljava vsaj dve uri, da večina tekočine izpari in da je kečap gost, a še vedno tekoč, da lepo steče iz steklenice s širokim vratom. Iz te mase nastanejo okoli trije litri kečapa. Še vroče naliješ v stekleničke in jih takoj zapreš. Mi steklenice potem pustimo pd kakšno koco, da se ohladijo, potem pa z njimi na poličko v mamino shrambo. Moja mama je še tista starega kova: v kleti ima shrambo in na poličkah male steklenice marmelad (maline, robide, ribez, jagode, marelice, kutine), pa sokeci (ribez, maline, hruške, marelice, slive), kompoti (mešan iz sliv in breskev, pa hruškov), orehi z lastnega drevesa, lešniki z lesk ob hiši, pa kisle kumarice, paprika z gorčico, mešana solata, v slanici vložena zelenjava. Kar nostalgija me zgrabi, ko vse to vidim.... Ja, me je zaneslo. Pa nič hudega, priprava ozimnice zame pomeni pravo domačnost. Pozdrav, Mamamia

Loni Makaroni

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. avg 2007 14:03

Jaz sem včeraj sesekljano čebulo in česen malce prepražila na olivnem olju, dodala paradižnik in vse skupaj spasirala kar s paličnim mešalnikom, dodala še malček sveže bazilike, timijana in lovorjevega lista, solila, še malce pokuhala ter nalila v kozarce. Pozimi bom to uporabljala kot polivko čez testenine. katjushka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

23. avg 2007 14:04

Imam isti recept, le da je dodan še feferon in na koncu kuhanja bazilika. nasha

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

23. avg 2007 15:47

Najlepša hvala! Ste zelo pomagali,se že kuha .Eno vprašanje:Ali se kaj strdi?. Jaz ne bi rada imela pregosto ne pa tudi tekoče.Nekaj vmesnega. Sedaj me pa zanima če se vsaj malo zgosti med tem ko stoji v špajzi? AN

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

23. avg 2007 15:51

Ne vem,ce bom kaj pomagala,ampak tu v Italiji pripravljamo omako za testenine takole: na olju preprazimo cebulo in cesen, vendar le toliko,da zadisi,dodamo na kose razrezan paradiznik,korenje,steblo ali dve zelene-nikoli listov!,baziliko in kuhamo dokler se ne razpusti-cca 1 uro,potem spasiramo, dodamo se malo soli in sladkorja ter kuhamo do zelene gostote.Nalijemo v kozarce in potem sterliziramo cca 2o minut. Tako se obdrzi kar nekaj let.Nikoli pa - vsaj na nasem koncu ne- dodajamo petersilja,se manj lovorja ipd.Ce pa je komu vsec drugacen okus, zakaj pa ne? lucka52

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. avg 2007 15:59

Balonka, poglej na topic, tam sem se razpisala o tem, kako se prepreči, da bi bila zadeva preveč tekoča. Vendelina jr.

RAVELA  

član od: 7.2.2007

sporočila: 35

23. avg 2007 19:08

Jaz sem naredila mezgo po receptu, ki ga je predlagala Vendelina jr., to je da sem dala paradižnik v pečico. Moram povedati, da je zelo okusna. Hvala! RAVELA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti