Strah pred temo pri otroku

tjass  

član od: 13.9.2005

sporočila: 13

tema odprta - 20. avg 2007 12:16 | ogledi: 3.724 | odgovori: 13

Veliko vas berem in vem, da imate veliko koristnih nasvetov, zato vas prosim za pomoč.

Pri hčeri stara je sedem let in pol se je kar naenkrat pojavil strah pred temo, zvečer ima velike probleme za zaspat. Povedat mi zna samo to, da je enkrat ponoči strašno sanjala in od takrat naprej jo je strah. Ko se začne mračit jo začne bolet trebuh in pojavi se strah, vidi sence, ki jih ni... Največji problem pa je s spanjem, v mislih ima namreč te fantazije, speljat jo moram čisto na druge teme, da zaspi. Čez dan je vesela, razigrana brez vsakega problema.

Prosila bi vas za kakšen nasvet, če je mogoče kdo od vas imel podobne težave, kako ste jih rešili.

tjass

dascha  

član od: 31.8.2005

sporočila: 116

20. avg 2007 12:42

sicer ne vem veliko o strahovih, pa bom vseeno povedala zakaj bi naj prišlo do tega. Hčerki so verjetno sanje vzbudile neprijetno čustvo. Ker se je to zgodilo ponoči, je hčerka povezala noč s tem neprijetnim čustvom. strah jo je iti spat ponoči ker se tako hoče obraniti pred neprijetnim čustvom, ki ga je doživela med sanjami. bolečine v trebuhu so po mojem mnenju le "stranski produkt" strahu pred temo. kar se pa senc tiče, pa ijih verjetno doživlja zaradi čustvenega pritiska (v tem primeru strahu)- gre za neke vrste zmotne zaznave. svetovala bi, da se z njo pogovorite o sanjah, ki jih je takrat imela, in jo potolažite. pobrskajte po spletnih straneh ali se pozanimajte kje drugje, vem da se pri določenih starostih pri otrocih pojavljajo razni strahovi, vendar ne bi vedela, kateri strahovi so značilni za 7-letnike. mislim, da bo strah s časoma ponehal, če ne, pa obiščite psihologa, mogoče imajo strah pred temo drugačen izvor. to je moje mnenje, ne trdim, da je točno, raje se pozanimajte pri ljudeh, ki so usposobljeni za to. upam, da se bodo težave hitro odpravile. lep pozdrav dascha

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

20. avg 2007 13:01

Vsekakor se je treba z otrokom čimveč pogovarjat o tem, da skupaj to podoživite, zakaj jo je strah, potem bi se moralo stanje izboljšat. V teh letih se res rado pojavlja, da je otroke ponoči strah in pritečejo k staršem v posteljo. Pri mojih se je to pojavilo, ko so nekje gledali grozljivko in je kar nekaj časa trajalo, da smo šli preko tega. Lučka naj bo prižgana na hodniku in vrata odprta, tako, da se bo počutila varna, ko gre spat.

Toliko od mene, upam, da se bodo stvari kmalu uredile. 

 lep pozdrav 

emily

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

20. avg 2007 13:29

Tudi moja dva sta imela strah pred temo, pa smo obema v sobi uredili stensko lučko ob postelji z 25 W žarnico blago modre barve, taok da ni bilo nikogar strah, luč pa je včasih gorelča tudi celo noč, otroka pa sta bila lepo naspana. Vrata vseh sob še vedno puščam odprta. Mogoče vam bo uspelo. Pozdrav, Simona

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

20. avg 2007 13:45

Mi imamo enake težave... s tem da ima naš otrok šele 2 leti in pol. Res ne vem, kaj mu je povzročilo te strahove, saj ga nikoli nismo z ničemer plašili. Do nedavnega pa tudi nismo imeli težav s spanjem. Zdaj pa niti po teoriji noče zaspat v svoji postelji, začne jokat in se trest (ni trma!) ko ga prestavim v najino posteljo pa zaspi. In to celo če ugasnemo luč in gremo iz spalnice Včasih se ponoči zbudi in začne jokat in se ves trese od strahu. Pa tudi ko se začne mračit, noče več na sprehod po poti ob gozdu (ker je že ob gozdu malo temneje). Res ne vem, kaj naj naredim. Včasih si mislim, da ga pač ni strah teme (ker v naši postelji navkljub temi zaspi), potem pa se zbuja ponoči prestrašen, pa v gozd noče, ker je temno in pravi, da ga je strah. Kaj naj?

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

20. avg 2007 13:48

Lučka pomaga, tudi jaz puščam luč v hodniku, ki jo kakšno uro kasneje ugasnem. Ko je čista tema, se v človeških možganih začne sproščati neka snov, ki je življenjskega pomena. Ne znam dobro razložit, lansko leto sem poslušala neko zdravnico govoriti o tem. Zato naj bi tudi zasenčili okna ponoči, če imamo zunaj močno ulično razsvetljavo. Upam, da se bo našel kdo, ki bo znal bolj razložit.

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

20. avg 2007 14:15

Sy, tole je clanek (sicer v anglescini), ki seveda strokovno (z imeni hormonov) razlozi to, kar si ti ze v bistvu zelo shematicno povedala.

http://www.wellnesstips.ca/dark.htm 

Povzetek "prosto po Presernu": V popolni temi se sprosca "melatonin", ki je spalni hormon in nam pomaga pri spanju. Luc, ki pada na katerikoli del telesa, pa sporoci, da je jutro in telo zacne proizvajati drugi hormon (kortisol), ki nas napolni z energijo za dnavna opravila. 

 

Tjass, tebi pa srecno pri odpravljanju strahov!

 

LP

Jerneja USA

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

20. avg 2007 14:20

tjass, moja je stara 9 let. imela je neprijetno izkušnjo v šoli. Vse od junija ima težave s spanjem- zvečer ne more zaspati, ponoči se zbuja in naju z možem išče. Včasih lučka pomaga, včasih ne. Včasih spita skupaj z mlajšo hčero, včasih to ne zadošča. Začelo se je s hudimi sanjami, pa je prišla spat k nama v spalnico. Ogromno smo se pogovarjali, čez dan je bilo vse kristalno jasno in ni bilo večjih težav, zvečer pa groza... Ko se je enkrat pričelo, ko je zvečer razmišljala o dogodkih, se ji je zadeva zazdela brezizhodna - češ, kja bo v jeseni v šoli... Naj omenim še to, da smo prav v tem obdobju imeli v družini tudi smrtni slučaj in tegobe so se nakopičile. Ponoči pa ima strah še večje oči. Čeprav se ogromno pogovarjamo, sami nismo uspeli prebroditi zadeve. Pokazala sem ji vso podporo, pravzaprav vsa družina, posvetovali smo se z vsemi vpletenimi, pa ji to ni pomagalo. Ko se je pričelo, je mi domači ne moremo več prepričati, da bo resnično vse okej. Pričeli sva obiskovati svetovalni center, kjer jo je psihologinja vključila v nek program, kjer se uči sama preroditi stisko, uči jo načinov sproščanja, ipd. Vidim, da ji hči zaupa. Sedaj so bili dopusti in ta terapija nama kar manjka; šola se približuje in tako resnično upam, da se bodo zadeve kmalu rešile... Enako želim tudi tebi in tvoji hčeri! tabina

tjass  

član od: 13.9.2005

sporočila: 13

20. avg 2007 14:24

Janja512, pri nas so se začele težave kar čez noč. Nekega večera ni več normalno zaspala, ko sem se razjezila ker je bilo že pozno je začela jokat in močno se je razburla. Najprej sem se tolažla, da je nekaj prehodnega, ampak še vedno traja. Zdaj spi z nami v sobi in če jaz zaspim pred njo me zbudi, češ da ne more zaspat. Prej pa je leta normalno spala, sama v sobi. tjass

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

20. avg 2007 14:25

svetujem da poskusite s tole majhno lučko ki so prav namenjene temu, da otrok ni strah v temi. ob njej lahko zaspijo, ne daje močne svetlobe in očitno dobro vplivajo na otroke. nektarina

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

20. avg 2007 14:29

Naša dva starejša otroka imata nočno pojočo lučko, ki si jo prižgeta zvečer, da zaspita. Je na daljinčka in projicira živelice na stro sobe, obenem igra, izbiraš lahko 3 melodije. Prav tako imata na steni stensko lučko v kateri je žarnica, ki ima možnost da zelo blago sveti in normalno svetlobo. Če pritisneš 1x na stikalo samo brli, če 2x normalno svteti. Je pa prižgana celo noč. To žarnico imamo že 2 leti pa še ni pregorela. Je pa tudi varčna žarnica obenem. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti