Kivijeva marmelada

janinamo  

član od: 18.8.2007

sporočila: 42

tema odprta - 20. avg 2007 8:33 | ogledi: 17.576 | odgovori: 6

Nekje sem zasledila, da je baje marmelada iz kivija zelo dobra, predvsem pa zdrava. Zanima me, če ima katera izkušnje in po katerem receptu jo kuhate.

Hvala vnaprej in lep pozdrav !

Janina *

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

20. avg 2007 10:04

z marmeladami je tako, da ne glede na to iz katerega sadja jo že delaš - princip ostane isti. Sadje moraš očistiti, zrezati (ali zmleti, če imaš raje gladko marmelado), kuhati - dolgo "po starem" da se zgosti, dodati sladkor po okusu...ali pa z želirnim sredstvom na hitro, z receptom kot je na vrečici, morda v naslednjih poskusih z eksperimentiranjem tudi kako drugače. In s kivijem ni nobene razlike. Iz samih kivijev marmelade še nisem delala, je pa dobra v mešanici z malinami, pa tudi z jabolki in hruškami. Lisa

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

20. avg 2007 11:31

Sem jo delala v mešanici s slivami, je zelo dobra. CARLY

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

20. avg 2007 11:46

Jaz pa sem dodala banane, tudi zelo dobra. jana 07

janinamo  

član od: 18.8.2007

sporočila: 42

21. avg 2007 9:32

Najlepša hvala vsem za nasvete. Vam sporočim svoj uspeh ali....... neuspeh. Janina *

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

25. avg 2007 19:47

Slivova marmelada To je izvrsten prastari recept za kuhanje slivove marmelade iz slovenskih goric: 1. če doma nimamo dreves s slivami se v prvem tednu septembra odpravimo na trg. Takrat obrodijo in so v prodaji slive vrste domača češplja, ki so najboljša surovina. Branjevci jim rečejo tudi "bosanke", ker je ta sorta zasajena v Bosni na več tisoč hektarih. 2. potrebujemo emajlirano litoželezno posodo! Ne kuhajte marmelade v piskrih za kuhanje čaja, ekonom loncih ipd. Nabavite lahko nekoliko širšo posodo, tako, da sega na štedilniku čez dve plinski rinki. 3. 10kg sliv izkoščičimo in napolnimo litoželezno posodo (lahko do vrha, ker sliva "usahne"). Vsebino potresemo z enim kilogramom sladkorja in posodo pokrijemo s (čisto) kuhinjsko krpo. Pustimo stati na sobni temperaturi (cca 22 st.C) približno 24 ur. V tem času sliva oksidira in delno izloči tekočino. Po tem času (24h) mora imeti vsebina že nekoliko vonja po slivovki (BREZ HECA!). 4. Maso nato kuhamo (žal meščani nimate šporgeta) na plinu in to na popolnem minimumu, toliko da ne ugasne (BREZ HECA!). Bolje rečeno se masa ne kuha, temveč segreva saj začne malo "brbotati" šele čez kakšno uro ali dve. Takrat na 10kg sliv dodate še 1 kg sladkorja (torej skupaj dva kg). Od tu dalje mešate maso z leseno kuhalnico vsaj enkrat na uro. Kuhamo približno 8 ur, ves čas na minimalnem ognju! Nikar ne dodajajte več sladkorja, pektina, citronke in ostalega šita. 5. Oprane kozarce osušimo in segrejemo v pečici na 100 st.C, pokrovčke operemo in obrišemo, ter jih pustimo v pečici 10 min. obrnjene navzdol. 6. Slivova marmelada ima lastnost, da je boljša, s tem ko je starejša. Prve tri mesece ne odpirajte kozarcev, ker marmelada še ne bo imela prave arome. Obstojna je več let, najbolje pa je, da jo "nakuhate" vsaki dve leti (ko je letina sliv dobra in je tudi cena ugodna). Slive so nagnjene k izmenični rodnosti in ponavadi dobro rodijo vsaki dve leti. Marmelada pripravljena po navedenem postopku je po letu dni "ležanja v špajzi" dobesedno božanska. Postopek je res nekoliko dolg, a rezultat odtehta ves trud! Vir:http://www.xo-game.com/forum Kristalka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

27. avg 2007 19:24

Pa se moja izkusnja: moja svakinja,ki je sicer dobra kuharica,mi je prinesla 2 kozarcka kivijeve marmelade.Grozno zanic je bila,okus po tobaku ali nekaj takega in se nas kuza,ki zelo rad jè tudi marmelade je ni jedel...Ne zelim te odvrniti od kuhanja-okusi so pac razlicni, meni je kivi zelo vsec-marmelada pa ne in morda ni narobe,ce dodas se kaksno drugo sadje zraven. Ravno danes sem delala marmelado iz rabarbare,pa sem vrgla noter se par jabolk in pest orehov, pa bo kar ok za kaksno pito..lp lucka52

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti