Borovničevec

ACDC  

član od: 14.2.2006

sporočila: 36

tema odprta - 16. avg 2007 10:35 | ogledi: 16.733 | odgovori: 17

Letos prvič delam borovničevec pa se mi zdi, da so mi v enem kozarcu na sladkorju zavrele. zanima me, če kdo kaj ve zakaj se to zgodi oziroma kaj je - bo narobe, ker sem jih dal vseeno v žganje. Okus se mi zdi kar O.K. Če kdo kaj ve o tem ali pa imakakšen dober recept prosim za odgovor.

Pa še nekaj me zanima predlani sem za hec posadil figo, ki sem jo dobil. Lani ni bilo nič iz nje, letos pa je tako pognala, da je že polna fig, pa me zanima ,če obstaja kakšen recept za fige na žganju.

Pozdrav Igor.

ACDC

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

16. avg 2007 12:37

Morda nisi dobro zaprl steklenico. Mi ga delamo tako: 1/4 l borovnic 2 dl sladkorja l l žganja Steklenice dobro zapremo ter jih postavimo za en mesec na soncu,dokler se sladkor ne razstopi. Figovo žganje pa še nismo delali, ker imamo malo fig, vem da sem enkrat že posredovala recept, vendar ne najdem.. Sadeže operemo, odcedimo po želji sladkamo, stresemo v kozarce in prelijemo z alkoholom. Kozarce neprodušno zapremo, Sadje je uporabno čez 4 tedne. lp Anamarija

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

16. avg 2007 13:57

ACDC je napisal/a:
Pa še nekaj me zanima predlani sem za hec posadil figo, ...
Ali ti figa uspeva na prostem? Iz katerega konca pa si?

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

16. avg 2007 14:13

moji mami (Prlekija) uspevajo fige na prostem, s tem da jih ima posajene tib ob steni hiše, da imajo malo zavetja. klavdija recepti http://www.staff.uni-mainz.de/schwenk/ogscook/feig + Feigenschnaps: 5-6 frische Feigen waschen und trocknen ,teilen und in ein grosses Glas geben, dazu dann 700 ml weisser Rum und 3 EL Kandiszucker, und die abgeriebene Schale von einer Zitrone Zucker bitte testen, weil die Früchte sehrunterschiedlich süss sind. Feigenlikör: ca 150 gr Feigen 1 Stg Zimt 1 MS Kardamom 1 St Orangenschale 3 St Nelken 1/2 TL Zitronensäure 700 ml Rum weiss / braun alles in ein grosses Glas mit Schraubdeckel, und 4 Wochen stehen lassen dann filtern und eine Zuckerlösung drüber geben 250 ml Wasser mit 80 gr Zucker warm lösen. Vorsicht mit dem Zucker Früchte können sehr süss sein. Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 16. avg 2007 14:22:19

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

16. avg 2007 16:46

ACDC je napisal/a:
Letos prvič delam borovničevec pa se mi zdi, da so mi v enem kozarcu na sladkorju zavrele. zanima me, če kdo kaj ve zakaj se to zgodi oziroma kaj je - bo narobe, ker sem jih dal vseeno v žganje. ACDC
Po moje si dal premalo sladkorja. Jaz tudi dam na sonce samo borovnice in sladkor: kolikor je debela plast borovnic, toliko na debelo nasujem sladkorja. Moji tašči so že dve leti zapored zavrele (ne morem ji dopovedat, da daje premalo sladkorja), jih pa potem ni dala v žganje, tako da ne vem kaj se lahko zgodi. Nekateri pa delajo tako, kot je napisala Anamarija: da vse skupaj dajo v žganje in tako potem na sonce -v tem primeru se ne more sadje pokvarit. Se mi pa zdi, da na takšen način borovničevec nima tako močnega/aromatičnega okusa, ker borovnice ne spustijo toliko soka. Letos sem npr. poskusila na isti način namesto sladkorja dati med. Čudovit borovničevec se je naredil.

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

16. avg 2007 16:55

Jaz pa delam borovničevc tako,da borovnice s sladkorjem povrem kakor bi delala marmelado,potem to ohladim in prilijem žganje potem pustim stati 3 tedne in je super borovničevec, lp runo01

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

16. avg 2007 19:41

jaz delam tako kot silva, le da borovnice potem zavržem, ker so čisto suhe, dodam pa sveže oz. zmrznjene skupaj z alkoholom. pat

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

16. avg 2007 20:09

Pri nas damo v kozarec najprej za dva prsta borovnic nato enako plast sladkorja, to ponavljamo do vrha, zadnja plast je sladkor. Vse skupaj je na soncu dokler se sladkor ne raztopi. Potem dobro premešamo in dodamo 40% sadjevec. Slivovo žganje ne pride v poštev, ker prevzame aromo. nasha

ACDC  

član od: 14.2.2006

sporočila: 36

19. avg 2007 15:33

rdkapica je napisal/a:
ACDC je napisal/a:
Pa še nekaj me zanima predlani sem za hec posadil figo, ...
Ali ti figa uspeva na prostem? Iz katerega konca pa si?
Sem s Pohorja cca. 600m nadmorske višine, je pa mene tudi presenetilo kako je letos pognala. Lani sem jo še lahko zavil čez zimo kako bo pa letos preživela pa ne vem. Res pa je, da je posajena tik ob hiši tako, da ima malo zavetja kot je napisala tudi klavdijaB. Ja pa najlepša hvala vsem za odgovore in recepte ter se opravičujem, ker se nisem prej oglasil, bil sem namreč odsoten. Pozdrav vsem Igor ACDC

Mojca32  

član od: 22.8.2005

sporočila: 69

19. avg 2007 16:25

Dober dan. Tudi jaz imam eno vprašanje na temo borovničk. Letos sem jih delala prvič in so malo premalo sladke in preveč alkoholne. Ali pozna kdo mogoče kako rešitev, da se bodo vseeno lahko popile. Hvala za odgovor. Mojca Mojca32

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

19. avg 2007 17:36

Dodaš destilirano vodo s sladkorjem pa ne bodo tako alkoholne Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti