Pečenje rib na žar plošči

Kajica  

član od: 11.7.2005

sporočila: 78

tema odprta - 14. avg 2007 17:59 | ogledi: 36.113 | odgovori: 14

Pozdravljene/-i!

Na našem dvorišču se med drugim najde tudi kamin, v katerem je marmornata plošča za peko. Čez poletje je zelo veliko v rabi. Najraje od vsega imamo pečene ribe - postrvi. To sezono se nam pojavlja en problem, ne sicer vedno. Včasih nam ribe kar razpadejo na plošči, ko jih je potrebno obrniti, da se zapečejo še z druge strani. Ribe so sveže, ker jih nalovi pred mojimi očmi!!

Kaj je vzrok temu?? Ploščo pred in po vsaki peki očistimo. Do letos tega ni bilo, pa me zanima, če je kdo med vami, ki bi mi znal pomagati

Hvala že vnaprej!

Kaja

Kajica

BISERKA55  

član od: 4.5.2007

sporočila: 143

15. avg 2007 19:03

probaj,da bo plošča zelo vroča in riba suha, misli da ti uspe! BISERKA55

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

15. avg 2007 20:15

Meni je gospod, ki goji in prodaja postrvi rekel ,naj jih pripravim takole: ribe naj nasolim in potresem z vegeto (jaz sem jih samo z evotom), jih pustim zunaj na pultu 4-6 ur. Nato naj jih splahnem pod tekočo vodo in osušim. Ko jo damo na ponev z malce olja naj jo pečemo 7-8 oziroma, da riba lepo odstopi in se fino zapeče, nato pa jih obrnemo. Na zadnje, ko smo jedli postrvi, smo jih spekli na električnem žaru in so bile zelo dobre. marelica

Kajica  

član od: 11.7.2005

sporočila: 78

15. avg 2007 21:52

No, jaz vedno ribe kar izdatno nasolim in jih pustim tako sigurno kako uro. Preden jh pa posolim, ji h vse splaknem in zbrišem. Ampak očitno je nekje drugje srž Kajica

BISERKA55  

član od: 4.5.2007

sporočila: 143

16. avg 2007 14:19

čakej, zdaj ne razumem,kje jih želiš peči, v ponvi ali na plošči.Tudi ne vem zakaj bi ribo po začinbah spirala.Jaz jih začinim,če imam čas jih pustim take v hladilniku in nato direkt peči.Poskusi BISERKA55

talijaa  

član od: 16.7.2007

sporočila: 30

16. avg 2007 14:57

Mi smo preizkusili tudi naš novi plinski žar, na kateremu smo najprej spekli molje (morske ribe), ki pa so se nam tudi prijele in razpadle. Temu pripisujemo, da je bila plošča premalo segreta in morda tudi premalo naoljena. talijaa

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

16. avg 2007 15:16

zadnjič mi je en prodajalec postrvi rekel.da naj ribe nasolim čisto pred pečenjem,ker drugače riba spusti preveč vode Bernarda

Kajica  

član od: 11.7.2005

sporočila: 78

16. avg 2007 17:53

Biserka55, PREDEN jih posolim, jih obrišem. Je ne spiram, ko jo enkrat nasolim. Pečemo jih pa na marmornati plošči v kaminu, ne v ponvi. Vem, da mora biti visoka temperatura, ker drugače je še slabše. Smo že študirali, če imamo slučajno previsoko temperaturo. To finto s čebulo, smo enkrat že sprobali, a na drugačen način. Najprej se je pela čebula, potem smo jo dali vstran in nato ribe gor. Je bilo ok. Mah, bomo že rešili tako, da bo za vse prav:) Lp vsem Kajica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. avg 2007 18:08

Ribe pečemo tako na plošči kot na rešetkastem žaru. Morajo biti dobro naoljene, enako plošča, na kateri se pečejo. Začinijo se vedno tik pred pečenjem, sicer spustijo preveč vode, suhe se pa rade primejo.

Če ne gre drugače in vas je strah, nabavite tiste žičnate modele za peko rib na žaru, imajo jih v vseh trgovinha. Se lepo ribe vstavijo in brez problema obračajo (žice je seveda trreba naoljiti), se pečejo brez strahu, da bi se prijele. Tudi med pečenjem se riba maže z oljem (morske z rožmarinovo vejico, ki se namaka v olivno olje). Govorim iz včerajšnjih izkušenj,  niti ena orada niti en brancin se mi nista prijela na ploščo ali na tiste rešteke (teh je premalo za vse ribe, pa pečem na oba načona). Je pa res, da je treba zadetpravo temperaturo površine, na kateri pečemo, najsi bo kamen, lito železo ali rešetke. Mamamia

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. avg 2007 20:31

Kajica, vedno naolji ribo, ne plošče ali rešetke ali ponve. Tako se ti maščoba ne bo žgala. Naoljene ribe položi na suho površino in jih pusti na miru toliko časa, da se povre vsa vlaga in popeče koža do suhega. Takrat lahko ribo (ali kos melancane, cukete, krompirja ali zrezek) obrneš in popečeš še po drugi strani. Poskusi še takole: za vsako ribo (ali kos mesa) najdi dva ploščata kamna ali dva opečna tlakovca. Naj se dobro ogrejeta pri ognju. Ribo (meso) namaži z izbrano maščobo. Lahko jo zaviješ v zeli, ki jih imaš pri roki. To so lahko listi trte, zelja, šop kopriv, melise ali bazilike, lapuha, tudi veja mirte ali lovorja, kar pač raste tam, kjer pečeš. Stisni pečenko med vroča kamna in peči kjerkoli imaš pač ogenj. Na rob tega ognja pa potakni cel česen. Ko bo riba/raca/rak/zelenjava pečena, bo česen čisto mehak na otip, vonj in okus. Samo prerezala ga boš in iztisnila aromatično kremo na pečenko, ki jo lahko serviraš tudi na kamnu ali opeki ki jo je grela med pripravo. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti