Razlika med ostro in mehko moko

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

tema odprta - 13. avg 2007 16:49 | ogledi: 52.369 | odgovori: 14

Kar veliko pečem in packam z moko, vendar v glavnem uporabljam mehko moko. Zanima me zakaj je najbolje uporabljati ostro moko in v čem je razlika.

Žal, kuharca pa taka!!!

ham-njam

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

13. avg 2007 16:54

Jaz uporabljam takole: ostra moka - biskviti, pite mehka moka - za vsa kvašena testa - kiflice, kruh, ... Zakaj? Tako so me naučili in tako delam, sem pa enkrat delala biskvit iz mehke moke (nisem imela ostre) in definitivno je razlika, pri mehkimoki je biskvit nekako "zbit", pri ostri pa puhasti, lahki... LP gordana

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

13. avg 2007 17:08

Ostra moka je nekaj vmes med moko in zdrobom, značilna je za peko na področju nekdanje Avstro-Ogrske (npr. Nemci, Angleži ali Francozi zanjo še nikoli niso slišali). Jaz po možnosti uporabljam ostro moko za krompirjevo testo, tudi kvašeno testo in testo za palačinke sem včasih delala iz 1/2 mehke in 1/2 ostre moke, sedaj pa največkrat uporabljam univerzalno (Farina), ki je bolj ostra od mehke in bolj mehka od ostre. Sicer pa je po mojih dolgoletnih izkušnjah kvaliteta moke pomembna za kvašeno in vlečeno testo (za to tudi prodajajo namensko moko), mogoče za rezance (nikoli jih ne delam sama!), čisto vseeno pa je, katero moko uporabimo za biskvit ali vmešano testo, pa tudi za krhko testo. Če pri teh testih lahko zamenjamo del moke z orehi, škrobom ali mleto čokolado, potem res ne more biti zelo pomembna! Pa tudi modele za peko, ki jih namažem z maslom, potem posujem z ostro moko (če jo imam), skorja, ki nastane, če posujemo z drobtinami, mi ni všeč. teta torta

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. avg 2007 17:15

Zanimivo. ostro moko sem uporabljala kot dodatek za bel kruh, da je bil mehkejši in pri dokončnem oblikovanju testa za pico. Bom budno spremljala še iskušnje ostalih. Hvala! ham-njam

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

13. avg 2007 17:16

Sem malo brskala po internetu... velike znanosti nisem najdla, nekaj pa le: "AJDOVA MOKA Iz ajdove moke so naše najstarejše jedi kot so žganci, zlevanke, štruklji, dödoli. Poparjena ajdova moka da kot mešanica s pšenično moko kruh in potico zelo prijetnega okusa. Nekaj posebnega pa je pecivo, pripravljeno iz ajdove moke. Lahko jo uporabljamo tudi za dietno prehrano. NAMENSKA MOKA - OSTRA Namenska moka - ostra je grobe granulacije in jo dobimo kot posebno frakcijo pri mletju pšenice. Primerna je za izdelavo testenin in kot dodatek h gladki moki za kvašeno testo. Priporočamo jo de za pripravo krhkega testa, kuhanega in krompirjevega testa ter za pripravo kuhanih krem. MOKA TIP 500 Bela pšenična moka - gladka je fine granulacije, ki jo dobimo z mletjem najkvalitetnejših sort pšenice. Iz nje pripravljamo beli kruh. Primerna je za pripravo finega kvašenega in vlečenega testa za vsakdanja in praznična peciva. MOKA TIP 850 Pšenicna moka tip 850 je iz perifernega dela pšeničnega zrna, zato vsebuje več vitaminov, mineralov in drugih za cloveško telo pomembnih snovi. Uporabljamo jo pri pripravi polbelega kruha in peciva ter za mešane pšenicno ržene izdelke. MOKA TIP 950 Ržena moka tip 950 je svetlejša ržena moka, zmleta iz najkvalitetnejže rži. Ima povečano biološko vrednost. Iz te moke lahko pripravimo odličen rženi in mešani pšenično rženi kruh, ki je polnega okusa in ostane dalj časa svež. GRAHAM MOKA To je pšenična moka, ki vsebuje vse sestavine ociščenega celega zrna. Bogata je z vitamini, rudninami in balstnimi snovmi, njena energijska vrednost pa je zmanjšana, zato z uživanjem izdelkov iz GRAHAM MOKE prispevamo k svoji pravilni in zdravi prehrani. Iz nje lahko pripravimo okusen graham kruh in pecivo. Lahko jo tudi mešamo z ostalim pšeničnimi mokami in rženo moko." Vir: http://www.mlinopek.si/izdelki/ajdova_moka.php Sem pa med brskanjem našla še en odgovor sebi, ki mogoče pride prav še komu drugemu... nikoli mi namreč ni bilo jasno, zakaj v receptih za biskvite, vzhajano in kvašeno testo pogosto piše, da moraš moko presejati. Nikoli nisem razumela, zakaj bi bilo to potrebno. No odgovor je tule "Moko presejmo zato, da vanjo pride čimveč zraka. Za razvoj ga potrebujejo kvasovke. " In pa še ta: "Za pripravo kvašenega testa je najprimernejša mešanica mehke in ostre moke. Izjema so krofi, pri katerih testo pripravimo zgolj z ostro moko. Trda moka vsebuje več beljakovin. Posledično ima čvrstejši lepek, ki pomaga testu, da nabrekne. Izdelek iz takšnega testa med termično obdelavo lepo naraste." P.s. Ker nisem mogla kopirati linka, ti posredujem kar mi je naša Tjas napisala na forumu. lp Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 13. avg 2007 17:17:17

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. avg 2007 17:20

Anamarija Super si. Sem že shranla. ham-njam

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

13. avg 2007 18:31

Jaz vedno od bele uporabljam Farino univerzal. (če res delam kaj special belega...). Za vse ostalo uporabljam pirino polnozrnato, polnozrnato, ajdovo, koruzno... Mi je vseeno, kak tip je, iz vsake kaj naredim. lidka

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

13. avg 2007 21:17

jaz pa večinoma uporabljam pol ostre in pol mehke ne glede kaj mesim. pat

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. avg 2007 22:40

pat, ja tudi to je pametna ideja. ham-njam

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

14. avg 2007 8:14

Zelo redko uporabljam ostro moko. Le takrat, če v receptu posebej piše, da jo je treba uporabiti. Drugače delam vse z gladko ali pa pirino moko. Pekarica

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

20. jan 2009 9:42

Sama ponavadi uporabljam moko ki je že pripravljena za kvašeno testo zlasti za potico in mi zdaj vedno uspe brez kakšnega posebnega truda,je pa odvisno od kvasa ki naj bo vedno svež. Pa veliko lepih trenutkov pri pripravi inpeki kvašenega testa. mark5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti