Buče?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. sep 2007 13:31

Muffsy, seveda so ti zrasle po tej poti. Ne glede na zimo je precej običajno, da nekaj semen preživi (tudi paradižni - celo bazilika - vzklije sam na vrtu. Enako velja za buče.

 

Je pa greh, da semena na kompost zmečeš. Sveža operi, malo posoli, daj na peki papir v pekač in jih v pečici peci, da malo porjavijo. Vmes tu pa tam malo premešaj in kakšno izlušči in poskusi. Vsak pravoveren Štajerc take bučnice pozna. V Celju na trgu jih prodajajo vedno, prodajo pa vedno veliko. Potem jih počasi luščiš in grizljaš..................

 

rimljanka

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

22. sep 2007 13:45

Ampak a veste kaj - imate prav. :S Tako rada imam bučna semena, pa jih malokrat kupim. Hvala za nasvet! Čeprav - semen okrasnih buč pa najbrž ne moreš takole izkoristiti? Ali pač? Muffsy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. sep 2007 19:10

Zakaj ne? Semena so semena, samo preveri, če niso morda grenka. Nekatere okrasne buče grenijo oz. so lahko pošastno grenke.

 

In - Muffsy, doma pečena semena so vsaj ene 100x boljša kot kupljena, pa še lepo diši po hiši, ko jih pečeš.

rimljanka

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

22. sep 2007 19:17

Supeeeer! Hvala lepa! :) Muffsy

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

22. sep 2007 19:45

Rimljanka in to zda poveš, ko smo vse pofutrali prašičkom. Meni še kapnilo ni. jade

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. sep 2007 20:23

jade je napisal/a:
Rimljanka in to zda poveš, ko smo vse pofutrali prašičkom. Meni še kapnilo ni. jade

Tudi meni ne! 

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. sep 2007 8:23

Ja, vidita, če si na Štajerskem doma, ti je pa to že v zibelko položeno..............

In da vesta še to: pri nas smo VEDNO, kadar so se buče z njive zvozile, kakšno (sli dve) izprosili in jo v strahca predelali. Smo že tedne prej oprezali za svečami,.................... To je bilo veselja! Pa nima to čisto nobene zveze z uvoženo, komercialno nočjo čarovnic, da vesta!

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. sep 2007 11:53

Te strahce smo delali že tudi mi, pred 50 leti,  in prej naši starši, najbrž tudi oni niso bili prvi. Bi znalo biti, da je ta šega prišla v Ameriko iz Evrope, tam so ji pa, kot marsičemu drugemu, dodali še nekaj neokusne kičavosti.

Buče so letos tudi pri meni obilno rodile, skoraj bi se lahko kosala z ežojem, le tako velike (okrog 2 m ) niso. Za sproti so se najbolje obnesle patišonke, skoraj ni bilo dneva, ko ne bi bilo kaj za odtrgat.

Semen sem pa lani ogrooomno zmetala na kompost, takih lepih velikih, od muškatnih buč. Pa tako radi imamo kruh s semeni.  Bo letos bolje.

Cila

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

14. nov 2007 16:04

No tako, noč čarovnic je mimo in poročam o dveh stvareh: prvič, vsa semena sem shranila, dala v pečico in rezultat je super prigrizek. Hvala, Rimljanka! In drugič, z mamo sva ugotovili, kakšen tip buč sva pridelali! Opazili sva jih na neki kmetiji in so nama razložili, kateri vrsti pripadajo. Samo da se zdaj ne spomnim več. :) Vem pa, da so okrasne. To je to in LP! Muffsy

hruškabanana  

član od: 10.4.2007

sporočila: 178

14. nov 2007 16:20

bučnice na ljubljanski tržnici neodkrita tržna niša...???? :))) kar tako za intermezzo, s fantom sva bila kakšen vikend nazaj na ljubljanski tržnici in po celi kot nora iskala bučnice, pa jih niso imeli... (no, po dolgem času sva našla le eno kmetijo iz laškega, ki jih je prodajala v takšnih paketkih, kot bi bile iz trgovine)... sva bila ful razočarana in sva se res spraševala, če je pečenje bučnic le štajerska domena... kadar se v soboto sprehajava po celju jih takole jeseni zmeraj kupiva na celjski tržnici... te prijazne starejše branjevke jih imajo polne vreče in ti zmeraj dodajo še kakšno merico več v škrnicelj... nama se to tako luštno zdi... jih pa navadno pečemo tudi doma, moj oče jih posoli in na rahlo prelije z mlekom; baje se sol tako bolje prime... potem pa hop v pečico... vem, da sem za letos že prepozna, morda pa drugo leto komu prav pride... lep večer hruškabanana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti