Buče?

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

tema odprta - 13. avg 2007 16:35 | ogledi: 18.924 | odgovori: 32

Pozdravljeni!

Zanima me, če se kdo toliko spozna na buče, da bi po opisu ugotovil, kakšne buče nam rasejo na vrtu. Mami je bila zmeraj proti, ker se tako grozljivo razrasejo, potem so se pa zasejale kar same od sebe (ne sprašujte, kako - pač so se :) ). Na začetku je mislila, da so kumare od lani, potem pa so bili listi nekako veliki ... Pa sem jo prepričala, da jih je pustila.

Tako imamo zdaj doma milijon buč in ne vemo, če jih lahko pojemo. Sem že visela na internetu, pa jih nisem našla.

Torej: buče so oranžne, dokaj majhne (kot melona na primer) in imajo, hm, velike bradavice. Nekaj pa jih je vmes bolj podolgovatih, zelenih, z rumeno "kapico".

Če se komu slučajno sanja, katere buče so to oziroma če so jedilne (kar bi me zelo veselilo, ker imam že kar precej receptov), naj mi, lepo lepo prosim, pove, sicer bodo služile samo kot duhovi za noč čarovnic.

Lep pozdrav! :)

Muffsy

neznan uporabnik

13. avg 2007 16:57

če so oranžne in okrogle -ampak zelo zelo oranžne, potem so to HOKAIDO buče, ki so odlične za prehrano. joze2

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

13. avg 2007 17:01

Če imajo veliko bradavic, pa so lahko okrasne, previdno! lp, pinka Sporočilo je spremenil(a) pinka dne 13. avg 2007 17:02:16

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. avg 2007 17:30

Muffsy,

a morda pri vam tako izgleda, cela greda ( pa še veliko čez ) same buče, pa se niso same zasejale, sem jih jaz zasadil. Na sliki so le štiri sadike.

 

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. avg 2007 18:40

mufsy, vsako, ki jo nameravaš uporabiti, poskusi. Če ni grenka, jo z veseljem uporabi, če je grenka, jo pač vrzi na kompost. To je vsa znanost okoli buč. Ker so vam zrasle iz semen, ki so ostala po lanskih bučah na vrtu (ali prišla z gnojem, kompostom), so pač križanci, ki izražajo lastnosti staršev ali katerih bolj daljnih prednikov. Bućče se pač silno rade križajo. rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. avg 2007 19:32

off-topic: uf, uf, moj veliki beli brat ezoj, kaksna blitva!!! uf, uf, kaksne buce!!! bravo!

larisa1  

član od: 16.12.2003

sporočila: 167

13. avg 2007 19:49

Obstaja knjiga o bučah in receptih iz buč. Mislim, da jo je izdala pred kakšnimi 9 - 7 leti DZS. V knjigi je nazorno prikazanih 80 vrst jedilnih buč. Jaz sem jo imela pred štirimi leti izposojeno iz knjižnice. Isto leto pa so jo prodajali po znizani ceni na Celjskem sejmu. Poskusite, mogoče jo boste dobili še v DZS. Res pa je, da se buče izredno rade križajo. Letos sem kupila seme v semenarni, pa imam oranžne velikanke podolgovate in okrogle. LP Larisa1 Alojzija Soršak

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

14. avg 2007 19:22

ežoj, hvala za link, ampak nobena ni taprava! Tistie oranžne, ki jih je tudi največ, so še najbolj podobne "Galeux d" Eysines" (Cucurbita maxima) in "Turner Family" (Cucurbita pepo), samo da imajo večje bradavice. Grozljivka, očitno so se nam buče res kar križale! Kot je rekla pinka, so zelo lahko res kar okrasne buče (škoda), čeprav jih bom, na nasvet rimljanke, res kar poskusila in držala pesti, da niso grenke. Ampak me pa res firbec matra, če le niso križane in si bom, larisa1, morda res izposodila tisto knjigo! Hvala lepa, vsi ste bili v veliko pomoč! LP Muffsy

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

14. avg 2007 19:24

Aja, in - gospod ežoj, zdi se mi, da so listi naše buče nekoliko večji, ampak nisem prepričana. Sicer pa, mami jih je tako ali tako že potrgala in pomorila, samo še jaz vztrajam! Muffsy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2007 21:55

Muffsy, velikost listov je odvisna tudi od pognojenosti in siceršnjih rastnih razmer, po moje ni kakšna posebna sortna značoilnost (sicer pa proi križancih o sortah itak ne moremo govoriti).

In - še vedno vztrajam - če niso grenke, so užitne, samo to je res pomembno, kajne?

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 14. avg 2007 21:56:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti