Vinski kamen

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

13. avg 2007 17:21

Rdkapica, hvala, mislim, da imaš bolj natančno prav kot jaz. V običajnem pecilnem prašku je kislina res v obliki fosfata, torej umetno pridobljena (čeprav nisem čisto prepričana, da z vinskim kamnom tudi ne počnejo kaj kemije in ga uporabijo neposredno iz soda!). Pri "okušanju" je pa vedno tudi nekaj domišljije, meni se pač zdi, da pecilni prašek iz vinskega kamna nima priokusa. Je pa res, da navadno ne dam prav dosti nobenega praška, razen če sem bila kdaj tako neumna, da sem delala točno po receptu kakšne "ljubiteljice pecilnega praška", čeprav se mi je zdelo, da se ne bo obneslo. teta torta

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. avg 2007 12:48

Ja, prav imaš. Tudi sama uporabljam bistveno manjšo količino pecilnega praška in posledično se mi je že zgodilo, da mi kakšna sladica ni "najbolj ratala" – a kako naj človek vnaprej ve, koliko pecilnega je minimum? Običajno je v receptih res preveč pecilnega praška. Nekoč se m pri nekem receptu to omenila in so me tako popljuvale, da me nikoli več ne bodo zasrbeli prsti.

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

20. avg 2007 21:46

Rdkapica, ne oziraj se na pripombe. Tudi jaz mislim, da je v vseh receptih prevelika količina za pecilni prašek, kakor tudi za sladkor. Ali pa je to samo moj kapric. Oboje dam vedno manj, pa zaradi tega niso peciva nič slabša, nasprotno vsi jih pohvalijo. Korajža velja. oliva

huferka  

član od: 5.10.2006

sporočila: 10

27. avg 2007 10:39

Lp vsem, zakaj pa taka gonja proti pecilnemu prašku, ali ima kakšne škodljive učinke na telo? huferka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

27. avg 2007 10:50

Gornje pisanje ne razumem kot gonja proti pecilnemu prašku. Moj negativen odnos do pecilnega praška je zato, ker ga v pecivu "čutim" – okusim nekaj neprijetnega. Na jeziku ostane okus nečesa, kar pa ne znam opisati, in sedaj vem, da je to pecilni prašek. Blagor tistim, ki ga ne okusijo v pecivu.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

27. avg 2007 10:53

Ne, mislim, da ni posebno škodljiv (vsaj ne bolj kot kaj drugega), le nekateri smo bolj občutljivi in čutimo v pecivu s preveč pecilnega praška nekakšen priokus. In končno, ko se trudimo za naravno - verjetno je le fino vedeti, da je biskvit rahel zaradi mehurčkov zraka in ne zaradi mešanice sode in kisline. Pri nekaterih testih je sredstvo, ki testo zrahlja, potrebno (npr. marmorni kolač, oljni biskvit), a vsaki vrečki pecilnega praška piše, da je namenjen za 1/2 kg moke, ne pa da v vsako pecivo vržemo kar celo vrečko. teta torta

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

27. avg 2007 11:30

Priokus pecilnega je absolutno zato, ker se ga da preveč. Se kar zgrozim, ko je v receptu moke približno 25 -30 dag in cela vrečka pecilnega. Halo!!! Valjda, da se bo čutil pecilni. Da sladica "rata" ni keč v pecilnem, ampak v dolgem miksanju jajc in sladkorja. Neštetokrat sem videla kuharico, ki je razbila jajca v posodo, malo zavrtela mikser, pa še dodala kristalni sladkor, 4-5 zavrtela in dodajala naprej sestavine. Sigurno, da ji biskvit ne bo rahel, ker zmes jajc in sladkorja ni penasto umešan. Pozdravček!

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. avg 2007 12:12

Mene pri pecilnem prašku zanima ali je tistih 500g moke mišljeno samo za moko ali za vse suhe sestavine (npr. sladkor)? katjushka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

27. avg 2007 12:53

Na vrečici piše, da je količina pecilnega za 1/2 kg moke. Torej brez ostalih suhih sestavin. Sicer pa ga (uporabljam bio pecilni prašek) jaz dajem precej manj, pa pecivo vedno uspe. Sem tudi sama občutljiva na pecilni, tako da ga včasih kar izpustim. Čar rahlega biskvita je res v dolgem stepanju, kot pravi Dragička. Julija

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

27. avg 2007 13:24

Katjushka, sladkor NE spada pod suhe sestavine (poglej si kakšen recept za mafine!). Tudi dejansko se sladkor v testu stopi. Pač pa je v tistih 500 g šteti poleg moke druge suhe sestavine, kot so Gustin, mleti orehi (lešniki, mandeljni), drobtine, pravi kakao (Benco ipd. bi jaz štela med mokre, ker se v bistvu stopi). Spominjam se, kako se je nekomu zdelo čudno, da damo pecilni prašek tudi v testo brez moke, ker si je predstavljal, da je za njegovo delovanje potrebna moka. Recimo, za mandeljnovo-čokoladno testo pri moji Schillerjevi torti (ki je brez moke) NOŽEVA KONICA pecilnega praška ne bi bila nič narobe. V bistvu je pecilni prašek potreben pri testu, ki ima nekaj več maščobe (ne samo žlico ali dve) in ne veliko jajc. Pri tako imenovanem "glajhgeviht" (= nem. Gleichgewicht) testu, tj. ista težav jajc, masla, sladkorja in moke (npr. 4 jajca, 20 dag masla, 20 dag sladkorja, 20 dag moke), ni potreben, a jaz ga vseeno dam noževo konico. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti