Vampi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. nov 2012 17:46

Kaj pa pranje vampov z dodatkom apna, kolega Maister ? Ker, sem bil enkrat zraven, ko so doma klali kravo in je potem mesar uprabil nekaj pesti apna pri pranju vampov .

hedonist

Rudolf Maister  

član od: 12.10.2012

sporočila: 41

2. nov 2012 18:23

Za to sem pa slišal, pa da so poj beli ko sneg, pa vode se poj porab malo morje. Drgač pa jaz takrat ko smo še lahko klali doma tega nisem prakticiral, pa vseh treh klavnicah (1 v avstriji(dnevno340 kom)) tudi ne, vse na vročo vodo, pa na mašino podobno centrifugi. Doma pa na roko, je bil pa eden najbolj neprijeten del, prsti se fejst trpel. Je pa tudi vprašanje če bi veterinarji kaj takega dopustil.

Naor,tukaj pa ne bom pametvov, doma kuhani vampi so sivkasti po mojmu mnenju samo zaradi zelenjve, redko katera mesarija kuha vampe z zelenjavo.

Rudolf Maister

Sporočilo je spremenil(a) Rudolf Maister dne 02.nov 2012 18:29

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

2. nov 2012 19:15

Pri naši hiši je mesar vedno vrgel vampe v apneno vodo, kjeer so odležali dobro uro ali dve in vsake toliko so jih premešali. Nato so jih sprali z obilico mrzle vode in zatem mehansko očistili, kar je bilo potrebno ter še enkrat sprali. Po tem postopku so vampi imeli minimalno tistega zoprnega vonja in bili so lepi, beli.

Tega, da jih v mesarijah ne obdelujejo s kakršnokoli kemikalijo pa ne verjamem, ker se je vsaj dvakrat že zgodilo, da so bili praktično neužitni, ker so smrdeli po "kemiji". Moj sin, ki vampe obožuje, je dejal, da če človek prvič, ko se odloči, da bo probal vampe, naleti na tako zadevo, tega zagotovo ne je nikoli več.

rrr

Rudolf Maister  

član od: 12.10.2012

sporočila: 41

2. nov 2012 19:23

Košaki, bivša klavnica Jesenice (JEM) , in v klavnici Celovec se ni uporabljalo nič drugega kot vroča voda. Nobenih dodatkov. Doma sem pa raje trpel pa preklinal, kot pa da bi jih pral z apnm.



Rudolf Maister

Sporočilo je spremenil(a) Rudolf Maister dne 02.nov 2012 19:24

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

2. nov 2012 19:30

Vampe smo pri nas vedno poparili z obilico vroce vode.Vse to se nekaj casa mesa.Nakar se jih razgrne in rocno cisti.Seveda se dobro operejo in potem se kuhajo z veliko cebule in jusne zelenjave do mehkega.

Sem pa tudi videla postopek kako jih namocijo v zivo apno,kar pa meni ni vsec.

Kako jih cistijo v klavnicah pa ne vem.

Majdina

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

3. nov 2012 9:30

Rudolf Maister je napisal/a:

sara_k je napisal/a:
Vampe perejo z dodatkom peroksida.Imaš prav,naor,zato imajo tako svetlo barvo.

sara_k

sara_k, ne klanfej traparij, že 20 let sem mesar pa še nisem videl da bi kdo pral vampe z dodatkom peroksida. Vampi so beli ker so od mlade govedi, če pa povleče barva mal bol na zelen, so pa od stare krave ali pa pri pranju ni bila dovolj vroča voda.



Rudolf Maister

 

Malo več spoštovanja do članov,ok????

Sicer pa,stopi do mesarije,recimo,v eleclerc,pa povprašaj tam mesarje,kaj delajo z vampi. Tudi jaz imam od njih info,pranje s peroksidom,pa to ne 3%. Potem se pa ujedaj.

ultranova

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. nov 2012 13:07

Če je peroksid za na lase OK, zakaj ne bi bil za na vampe?

Ah, no, pirnica, klampati je nižje pogovorno, kar ni nekaj, česar se ne bi smeli posluževati, če mnoge (in redki) uporabljajo množico tujejezičnih izrazov. Tudi traparija je pogovrni izraz.

Dvomim pa tudi, da mesarji v Leclercu karkoli z vampi počnejo, razen, da jih s tovornjaka dobijo in prodajo.

rimljanka

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

17. okt 2019 8:13

Naj malo obudim to temo. Par dni nazaj smo bili na nekem pikniku in je pogovor nanesel na vampe oziroma kuhanje surovih vampov. In je ena gospa, ki je sicer iz štajerskega konca, rekla, da postanejo vampi temni, če jih kuhaš z dodatkom čebule. A kdo ve, če je kaj na tem?

 

rrr

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

17. okt 2019 10:26

Ne vidim bistvene razlike med barvo pred in po kuhanju (z obilico jušne zelenjave, torej tudi čebule). Rahlo temnejši odtenek od surovih je, a je tudi, če čebule ni.

lp

lp, mzm

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

31. okt 2019 10:06

Jaz sem ravno včeraj v mesnici, ker dobijo meso v četrtih in sami razsekajo, skuhajo tudi vampe, videla take bistveno temnejše vampe od tistih, ki jih lahko kupimo lepo narezane in pakirane. Pa tudi pri teh belih , sem že naletela na vse sorte, tudi na to, da so smrdeli po gnoju in podobno. Jaz sem v takem primeru nato vampe prekuhala v okisani vodi in so ostali lepo beli in izgubili neprijeten vonj. 

 

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti