Ajdovi žganci

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

tema odprta - 10. avg 2007 20:48 | ogledi: 10.662 | odgovori: 29

V Valvazorjevem domu pod Stolom, sem danes jedla ajdove žgance, nisem ljubiteljica ajdovih žgancev, vendar ti so bili nebeški.

Ali morda kdo ve kako se pripravijo? Jaz jih še nisem, pa bi jih rada, malo sem že tukaj pobrskala, vendar se mi zdi, da ni to to.

Prosim za kakšen dober domač recept.

Hvala za odgovore!

lp

Anamarija

Temo je spremenil(a) anamarija1 dne 10. avg 2007 20:52:02

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. avg 2007 21:27

Ali so bili drobni ? To je na koroški način, s segrevanjem moke.

F r i n a

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. avg 2007 21:29

Ja, Frina, sem pozabila napisati, zgledali so kot debelejša naribana ribana kaša saj si me razumela ne? lp Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. avg 2007 22:03

Pravzaprav zanima me bolj postopek priprave, mislim, da so sestavine ajdova moka, sol in voda. Anamarija

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. avg 2007 22:41

Tej vrsti žgancev se reče ajdovi žganci na koroški način. V zadnjem linku je napisana priprava. Opozorila bi, da se dela v SUHI kozici, kjer se moka segreva do take stopnje, da postanjo nekako lahki, prav čuti se pri mešanju. Potem se doliva slan krop in ves čas meša. Paziti je treba le, da se ne ulije preveč vode. Pa to niti ni težko. Uporabimo navadno ajdovo moko. Potem nastanejo taki drobljenci.

Drugi način, na luknjo, kjer se "cmok" obrne, je precej težji, ker je res težko mešati. Očitno so Korošci bolj praktični. Na koroški način je tudi priprava hitrejša.

F r i n a

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. avg 2007 7:58

Tako sem bila navdušena nad temi žganci, da sem pozabila pogledati ali je že kakšna tema o temsicer mi postopek deluje kar kompliciran, ne vem, če ne bom čakala še eno leto pa jih ponovno tuki pojedla. Hvala punce! Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 11. avg 2007 07:58:50

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. avg 2007 8:04

anamarija, naj ti bo njih priprava izziv! rimljanka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

11. avg 2007 9:44

Ste mi dali idejo za današnje kosilo - ajdovi žganci so mi nekako bolj zimska hrana in pa za poletne deževne dni. Se moram pohvalit, da sem dobila domačo ajdo (na roke požeto in zmlateno kot v starih časih), zmleto na majhnem žitnem mlinu..............razlika s kupljeno ajdovo moko je več kot očitna! Meni so tudi ratavali pacasti, zdaj pa delam po receptu, ki je na onem oranžnem paketku od ajdovih žgancev in je v redu, pa tudi dozirat sem se končno navadla, da skuham res za dva za en obrok, prej pa sem ponavadi skuhala za pol vasi. Dali pa ste mi idejo, za te koroške žgance na suho, moram probat. tigris

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. avg 2007 11:30

Če bi pislala recept za žgance, bi napisala najlažjo stopnjo. Sicer pa imaš celo kilo moke, boš pač poskusila 2x, mogoče trikrat. Koroški ajdovi žganci se ne morejo spacat, razen če jih ućiš plavati.

Torej: segrevanje do "puha" , v prazni posodi ( električni štedilnik), dolivanje slanega kropa,sprotno mešanje in ne dolit vse vode.

Če ne poskusite, ne boste nikoli vedeli, če vam bo uspelo.

Anamarija, lažje je ko polenta, le verjemi.

F r i n a

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

11. avg 2007 12:08

Danes naredila koroške ajdove žgance po zgoraj omenjenem receptu, prej sem delala tiste z luknjo-pa je tolk dela v primerjavi s koroškimi, da sedaj naprej štajerska kuhinja kuha koroške ajdove žgance-simpl ko pasulj. Glede instant variante-ja je hitro,a navzgravžno, če si navajen jih z domačo ajdovo moko po dolgem postopku. Sem pa delala te koroške žgance maksimalno pol ure, pa nisem jih pustila pol ure pokrite čakat pred zabelo in so bli kljub temu odlični. Hvala za širše obzorje, lažjo kuho in dobre okuse madronsica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti