Blitva

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

9. avg 2007 11:31

Včeraj sem se matrala z blitvinimi bureki. Vlečeno testo; nadev iz dušene blitve, čebule, jajca, začimb in soli. Pred peko sem jih prelila s pogreto mešanico mleka, smetane in masla. Navdih zanje sem dobila v zadnji številki Odprte kuhinje. Kar okusno, a bilo je precej zamudno (mogoče sem imela samo slab dan, kaj vem). Kozmeja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. avg 2007 11:37

Katti, super ideja, tale tvoj recept, jutri dobim blitvo. Loni Makaroni

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. avg 2007 12:00

Jaz pa predlagam Jerneju, da je tema buče, pa kako porabiti beljake, pa blitva ( morda še kaj ) zmeraj odprta nekje pri začetku, imam vtis da se skos ponavlja. ežoj

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

9. avg 2007 12:05

Okusna je tudi s širokimi rezanci, samo dušena s česnom, potem pa potreseš s feta sirom in pinjolami. Ali pa v obliki slanega sufleja kot priloga k mesnim jedem. Večje blitvine liste lahko tudi polniš (podobno kot nadev za sarmo)- uporabiš pa več listov za en zvitek (kakšne 3 blanširaš in naložiš enega na drugega). Ali polniš z nadevom in prosene kaše in kozjega sira, zložiš v pekač, potreseš s kozjim sirom in gratiniraš. fresh

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

9. avg 2007 12:27

jaz sem tudi naredila nekaj kar je še najbolj podobno blitvinemu bureku. vlečeno testo, vmes pa nadev iz skute, blitve, jajca, kisle smetane. jedci so bili navdušeni. meni je pa najbolj všeč mrzlo. bom pa kmalu preizkusila še druge nasvete,ker blitve kar ne zmanjka. lep pozdravček ninky

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

9. avg 2007 12:40

Blitvina stebla lahko panirate po pariško ali po dunajsko in jih ocvrete.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

9. avg 2007 13:51

Mene zanima, kako je to s stebli od blitve. Pred časom je bila tema, da niso najbolj v redu, saj vsebujejo neko sestavino, ki ni najbolj dobra za zdravje. Ali se motim, sem morda malo pomešala informacije? Sem pa tudi že prej slišala, da se stebla lahko uporabljajo kot nadomestek belušev. LP katjushka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. avg 2007 14:20

Za blitvo ne bi vedela, za špinačo pa. Stebla pa jaz večkrat uporabim za mineštro. Meni so izjemno dobra, mahnjena sem tudi na zelen del svetače. Je pa res, da je treba dati stebla, če jih misliš uporabiti za isto jed kot liste, kuhati prej, ker rabijo več časa. Drugače imaš pa tu članek o blitvi:

http://www.kalia.si/kalia/kalia_nasveti/arhiv_pri 

Loni Makaroni

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. avg 2007 15:27

katjushka, niso škodljiva na nobeden način, le da meni niso okusna. V knjigi : Essentials of Clasic Italian Cooking je recopt za dušena stebla blitve z olivnim oljem, česnom in petršiljem, pa ni nobene opombe, da je morebiti škodljivo. ežoj

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

9. avg 2007 16:13

No, še v redu da sem vprašala, saj sem do sedaj peclje veselo metala vstran. Jih bom poskusila spanirati in ocvreti, pa bomo videli kako nam bodo všeč. Hvala obema! LP katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti