Marmelada se ni strdila

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

1. avg 2007 14:07

Vidim, da večina izmed vas pri pripravi marmelade uporablja želirna sredstva. Ne vem, zdi se mi, da marmelada, ki vsebuje želirna sredstva ni več tista "taprava" domača marmelada, ampak, je že malo industrijska. Sama marmelado vedno pripravljam le z dodatkom sladkorja (npr. na 1 kg sadja cca. 30-40 dag sladkorja) in mi vedno lepo uspe in še nikoli se mi ni nobena marmelada pokvarila. Kuham jo vedno v zelo širokem loncu (nikoli v kozici!), raje manjšo količino in večkrat, ker na ta način voda zelo hitro izpareva in je marmelada tudi hitro narejena. Najprej pokuham sadje, ko skoraj že vsa voda izpari, dodam šele sladkor in kuham samo še kakšno minuto, da se ves sladkor raztopi. Potem zmes zmiksam (na ta način preprečim špricanje marmelade vse naokrog) ali jo pustim kar tako, če sem narezala sadje na zelo majhne koščke in se je že samo dovolj razkrojilo med kuho. Med tem dam čiste kozarce za vlaganje segret v pečico, pokrovčke medtem splahnem v vroči vodi. Ugasnem marmelado, kozarce dam ven iz pečice in še vročo marmelado dam takoj v kozarce, ki jih takoj zaprem z pokrovčki, ki jih še prej do suhega obrišem. Marmelado pustim potem na pultu v kuhinji do naslednjega dne, da se počasi odladi. Na tak način delam marmelado že leta. Naša družina jo je zjutraj za zajtrk, namazano na kruhu, nekaj jo porabim za palačinke in drugo pecivo, nekaj malega pa jo dam tudi sorodstvu. Letos sem jo do sedaj vkuhala že iz cca. 70 kg sadja. In drevesa s slivami so še polna okoli hiše... Mijan

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. avg 2007 14:14

res mi ni jasno, zakaj naj bi bila marmelada z dodatkom pektina (no, pa OK tisto malo konzervansa, ki je v Želinu) industrijska, taprava pa tista, ki se par ur cmari na ognju. Češplje cmarjenje lepo prenesejo, kakšno občutljivo sadje pa po eni uri izgubi pravi okus. Z Želinom pa skuhaš sadje v nekaj minutah, (običajno potem še ugrizneš vanj v marmeladi )- in ima produkt močan okus po sadju. Sladkorja tudi ni nič več kot v "tapravi", saj ga odmeriš od surovega sadja in ne od prekuhane paste. Ampak ne mojega mnenja vzeti za slabo - pravijo, da se o okusih ne razpravlja in prav je, da vsak dela po svoje. Lisa

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

1. avg 2007 16:24

Lisa, kot sem napisala, kuham marmelado vedno iz manjše količine sadja (maksimalno 2-3 kg) in to v najširši kozici, ki jo premorem (cca. 40 cm premera), ker na tak način hitreje izhlapeva voda in posledično ni potrebno pajcanje ure in ure. To skrivnost mi je pred leti zaupala kolegica in ko sem jo preizkusila, sem videla, da drži, kot pribito. Mala količina sadja in široka kozica za kuhanje in to je to! Marmelada ima vedno okus po sadju iz katerega je narejena in nikoli ne, kar po ne vem čem. Za cca. 3 kg več kot 1,5 ure ne porabim od začetka, ko dam sadje v lonec, pa do polnih kozarcev z marmelado. Mijan

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. avg 2007 17:01

Prav nič slabe vesti nimam okoli tiste male količine želirnega sredstva, ki ga porabim. Ne delam po recepturi na vrečki ampak po svoji presoji in potrebi.

Sicer pa, tako, kot pravi Lisa - vsak po svoje.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti