Zup

POT  

član od: 18.8.2006

sporočila: 18

tema odprta - 30. jul 2007 17:48 | ogledi: 5.957 | odgovori: 28

Pozdravljene!

Danes sem izvedela, da je dobro imeti v državni službi opravljen strokovni izpit iz zakona o upravnem postopku. Zaposlena sem v državni službi s V. stopnjo izobrazbe in me zanima, če katera ve, kaj pridobim s tem strokovnim izpitom.

Za odgovore najlepša hvala.

POT

dzeljan  

član od: 4.1.2004

sporočila: 79

30. jul 2007 18:18

Lahko izvajaš dejanja v upravnem postopku kot uradna oseba. Npr. narediš zapisnik izjave stranke, delaš uradne zaznamke itd. Če tvoje delovno mesto zahteva ta izpit, te mora delodajalec sam poslati.

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

30. jul 2007 19:29

Tvoje vprašanje je malce čudno. Če si zaposlena v državni upravi bi morala vedeti, da je treba za določena dela - uradniška mesta - referent, svetovalec, podsekretar, inp.,  imeti izpit iz ZUP. Mogoče delaš na delovnem mestu, kjer se izpit iz ZUP ne zahteva npr. tajnica, finančnik. Poskušala bom le na kratko in preprosto odgovoriti na tvoje vprašanje, čeprav mislim, da bi rada slišala, da bi z opravljenim izpitom iz ZUP pridobila 10 % povišanje plače. Ni tako, ker je to odvisno od delovnega mesta in akta o sistemizaciji v vaši službi, kjer so zapisani pogoji za zasedbo tvojega delovnega mesta. Mogoče ti ZUP ne bi nič koristil, pa ne samo ZUP, tudi če bi imela diplomo (VI, VII. stopnja). 

Izpit iz ZUP se opravlja glede na izobrazbo oz. delovno mesto, ki ga zasedaš - s V. stopnjo izobrazbe je treba opraviti ZUP za srednjo izobrazbo, za VI. in VII. stopnjo pa je težavnost večja. 

Če si uradna oseba - ne le da je dobro imeti opravljen ZUP (Zakon o upravnem postopku, glej na net), celo moraš ga imeti, ker je to pogoj za zaposlitev (kakor Zakon o javnih uslužbencih). Vsak, ki je v državni upravi zaposlen kot uradna oseba in pri delu uporablja ZUP oziroma vsak, ki se zaposli na novo (ne velja za delovna mesta tehnične narave), mora narediti izpit iz ZUP v določenim roku, sicer "adijo" služba. Pripravniki po končanem pripravniškem obdobju opravljajo državni izpit iz javne uprave (tu je ZUP en izmed predmetov). Delavci z izkušnjami pa delajo le izpit iz ZUP, če pa delodajalec zahteva celoten izpit iz državne uprave pa tudi tega.

  Se pravi, če boš (si) kot uradna oseba opravljala dejanja v upravnem postopku - izdajala npr, upravna potrdila, zapisnik, zaslišanje strank, poročala (tu celo izpit za matičarja), in izdajala odločbe, skratka delala in odločala v upravnih stvareh, te mora kadrovska služba napotiti na opravljanje izpita iz ZUP.

Kolkor vem, se izpit izvaja le na enem mestu, v Ljubljani  - zato se za informacije pozanimaj ali v vaši kadrovski službi (če si zaposlena v državnem ali drugem organu) oziroma kar na Upravno akademijo v Ljubljani, naslov na Kotnikovi. Izpit je težak, zato ga ne gre podcenjevati.  

Kaj boš z izpitom pridobila? Najbrž prav nič, ker bi te delodajalec o tem že obvestil. Če pa bi kandidirala za drugo delovno mesto pa bi bil opravljen izpit en od prednosti pred tistimi, ki izpita še nimajo.

Vem pa, da so tehnična dela slabše ocenjena od uradniških, zato je treba obvezno vpogledati v že omenjeni akt o sistemizaciji. Tam so zapisani pogoji za zasedbo del. mesta in so tudi podlaga za izračun tvoje plače.

Poleg tega pa skrbno preberi pogodbi o zaposlitvi, ki si jo sklenila z delodajalcem. 

Podatkov je bolj malo, zato ugibam.  

Zato kar pogumno v vašo kadrovsko službo po odgovore, tam bi ti morali povedati, kako je opredeljeno tvoje delovno mesto.

 

Mamka

     

mamka Sporočilo je spremenil(a) mamka dne 30. jul 2007 20:02:14

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

30. jul 2007 20:10

ojlA,

 tudi sama nameravam opravljati izpit ZUP, ker sem iz MB, se to opravlja na Pravni fakulteti. Gradivo je objavljeno tudi na spletni strani (poglej pod pravno maribor in potem na njihov portal); organizirajo tudi predavanja  (2 x po nekaj ur) in potem izpit. Cena je mislim da za predavanje 80 in za izpit 90 EUR (ne me držat za besedo).

Sicer nisem v državni službi te sorte, ker pa iščem nekaj novega, nikoli ne veš, kdaj ti kaj prav pride.....

titta

POT  

član od: 18.8.2006

sporočila: 18

30. jul 2007 20:40

Vsem se zahvaljujem za odgovore, vam mamka pa še posebej za obširno razlago. Hvala še enkrat in lep pozdrav. POT

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

31. jul 2007 7:52

Jaz sem ga delala na Kotnikovi na UA. In niti slučajno ni mačji kašelj, se je treba kar potrudit. lidka

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

31. jul 2007 9:09

Tud jaz sem ga letos naredila, tistega splošnega, da sedaj lahko delam kontole na terenu. katti

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. avg 2007 13:52

Kaj pa državni izpit za uradnike? Ta je tudi obvezen v državni upravi. Jaz sem se mu uspela še izogniti, po nekajkratnih pritožbah, ker sem strokovni izpit za svoje področje že opravila. Takrat je prijateljica na min. za finance delala ZUP. Zdaj pa je, vsaj za uradniška mesta, osnovni pogoj za sklenitev delovnega razmerja za nedoločen čas, opravljen državni izpit. Moram reči, da se mi je po vseh peripetijah prav oddahnilo, ko so rekli, da mi ga ni treba delati. Loni Makaroni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. avg 2007 20:07

Sem že od vsega začetka v državni upravi, pa sem zdaj med uradniki, je pa res, da ti zelo prav pride, še posebej pri menjavi službe znotraj državne uprave, si v prednosti. Meni ga ni treba delati, ker sem ob sprejetju Zakona o javnih uslužbencih imela 5 let službene dobe, smo se pa bockali okoli datumov, ker je pri meni resnično šlo za nekaj dni, na koncu je pritožbena inštanca odločila v mojo korist.

Ne, ni enostaven, meni je ratalo slabo že samo, ko sem si sprintala seznam literature in raznoraznih predpisov iz UL RS.

Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

2. avg 2007 22:00

He, he... Mene je dobil na ZUP en prav prenapet gospod... (ne bom povedala kdo...) Pisno sem seveda naredila, pogoj pa je bil še ustni zagovor.

Pa je rekel: Gospodična, iz Ministrstva xxx? Rečem: ja? On: Kako je kaj pri vas? Jaz: Kar v  redu. On: Kdo je vaša šefinja, morda gospa xxx? Kako je kaj pri vas? Rečem: Ja, gospa xxx, v redu. On: Postavi vprašanje o ZUP zadevi, nekaj obrobnega. Jaz: Razmišljam in odgovorim, kar sem pač vedela. On: Se vidimo naslednjič, pa šefinjo, gospo xxx mi lepo pozdravite. Jaz: Stojim z odprtimi usti in ne dojamem... 

Kličem v službo, vprašam, kaj je bilo to??? Da me je tip na hitro odpikal, spraševal pa predvsem o nadrejenem, o gospe xxx. Na koncu izvem, da je tip delal pri nas. In so imeli neke kolobocije z njim. Da gre verjetno za osebno zamero in se nič sekirat. Bo že.

Naslednji dan pride v službo gospa, ki je bila v komisiji iz UA se osebno opravičit. Ker so me na ustnem zagovoru vrgli in ker je gospod xxx vztrajal na tem, niso mogli pomagat.

Grem delat naslednjič, naredim BP. Ker ni bilo nobene osebne zadeve vmes. Hecno, a?

Ti pa požre enih živcev takale zadeva, predvsem, ker se moraš pe enkrat učit. In če v 2. ne narediš, moraš vse zopet od začetka... Uha... 

lidka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. avg 2007 7:33

lidka, vame se je zabila z avtom predsednica komisije za strokovne izpite, lahko verjameš, da se mi je skoraj svet podrl, ker so takrat ravno premlevali, ali moram iti tudi na ZUP ali ne, to je zdaj že nekaj let nazaj. Fora je bila pa v tem, ker se je ženski ravno mudilo na strokovne izpite in so jih potem morali zaradi njene neumnosti malce preložiti. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti