Priprava sirupa iz robidnic - kako?

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

tema odprta - 30. jul 2007 16:04 | ogledi: 24.292 | odgovori: 20

Pozdravljeni,

zaradi obilja robidnic razmišljam o tem, da bi iz tega sadja pripravila sirup. Takega kot so sicer delale že naše babice, iz katerega dobimo pomešanega z vodo osvežujoč sok.

Voljo imam, in dve vprašanji :)), za katere upam, da mi boste z nasveti lahko pomagali:

a/ kje kupit ustrezen emajliran lonec (posoda je sestavljena iz treh delov (osnovni lonec v katerega postaviš cedilo, ta del ima tudi cevko, skozi katero sirup odteka, ter posoda na katero postaviš prvo, v katero se natoči vodo in postavi na ogenj, da se segreva dno prve, v katero je postavljeno cedilo)

Lani se spomnim so to posodo imeli v Merkurju - a je letos nimajo.

b/ mislite, da bo sok dovolj obstojen le iz dveh sestavin: robidnic in sladkorja?

Kako se sicer tega lotevate bolj izkušeni člani kulinarike?

Za vsak nasvet se vsakomur posebej vnaprej zahvaljujem.

Lep dan,

Matisa

matisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. jul 2007 16:08

Ha, lahko ti pomagam samo tako, da povprašam mamo, ker ona dela sadne sirupe in sokove iz vsega mogočega sadja, tudi iz robid (jih ima namreč na vrtu). Ima tak sokovnik, kot si opisala, da ga iščeš, ampak ne vem,. če se še kje dobi za kupit (mama ga ima namreč že 15 let, če ne še več). Se zvečer slišim z njo pa ti lahko juri napišem kaj več, če me ne prehiti kakšna bolj izkušena članica. mamamia mamamia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. jul 2007 16:57

Jaz delam sproti iz manjših količin malin, jih pretlačim in dam čez noč na hladno da dajo sok, naslednji dan precedim in iztisnem kar se da, dodam sladkor ter malce zalijem z vodo in zavrem (no ne čisto - toliko da se stopi sladkor), nalijem v flaške in je. Brez vode nam je že tudi želiralo...

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

30. jul 2007 17:35

Matisa, ta sokovnik je res fajn, jaz sem ga podedovala in ga kar precej uporabljam; te dni sem kuhala sok iz enih sliv, ki ne gredo od koščice, sem jih naložila v sito, na vrh sem dala ene 3/4 kg sladkorja in nad ogenj. Počasi curlja sok skozi cevko, vsake toliko probam kakšnega okusa je, ker proti koncu je že bolj kisel. Sok potem še dogrejem na cca 80 stopinj in nalijem v vroče flaše. Ko bo moje jagodičevje na vrtu zraslo in dalo boljši pridelek (komaj čakam), pa bom sirupe delala tudi iz ribeza, malin, višenj; lani pa sem naredila tudi zdravilo iz bezgovih jagod - na isti način Iz robid še nisem nikoli delala (je pa ful dobra ideja) ampak mislim, da je dovolj če jim dodaš le sladkor - količina pa je odvisna od tega, koliko so robide sladke. tigris

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

30. jul 2007 17:52

Iz gozdnih robid sem že delala tak sirup, kot je recept v bazi za višnjev sirup. Edino, kar bi lahko priporočala, je to, da na koncu precediš robidov sirup še tako, da v cedilo položiš filter za kavo, ker imajo robide tiste majhne "kocinice" in smuknejo skozi cedilko, potem pa vsakega motijo. Saj se v steklenici vsedejo na dno, ampak, kot pride mularija, pa vse pretrese..... Lahko pa za zimske dni naredite robidov liker: v kozarec za vlaganje daste eno plast robid in kolikor je robid, tolikšna naj bo potem plast sladkorja. To se ponavlja do tri četrtine kozarca, na vse skupaj pa se do vrha kozarca nalije kakšnega dobrega žganja. Kozarec pokrijete in pustite na soncu tako dolgo, da se robide v kozarcu obarvajo v belo. Potem pa precedite skozi filter papir in v drugo steklenico do zime. Časovno ni omejeno niti namakanje robid, niti ne čakanje na pitje. Robide so različne (gozdne in gojene) in ni določen čas, kako dolgo naj bodo namočene. Ko so bele, so prave za precejanje in shranjevanje v stekleničke. Potem se pije kar tako, ni treba dodajati še kakšne prekuhane vode ali pa sladkornega sirupa. Je še kar dobro. LP in veliko uspeha! ovčka

tina s  

član od: 9.12.2006

sporočila: 20

30. jul 2007 18:52

Pri nas sočimo v sokovniku predvsem sok iz črnega beza, s tem da sladkor dodamo šele na koncu in ga skupaj s sokom prekuhamo. Sladkor in sok v razmerju 1:1, uporaben pa je tudi 2 leti. tina s

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

30. jul 2007 22:30

Ovčka, ali misliš s filtrom za kavo tiste majhne papirnate vrečke? Imam jih doma, ampak si ne morem predstavljati, da bi spravila tam skozi kaj robidovega sirupa. Bom pa poskusila, samo danes je deževalo in nisem mogla nabirati robid, prejšnje pa so vse že prekuhane in spravljene v kozarčke, ki so v hladilniku. In kako pripravljam ta robidov sirup? Robide pregledam, odstranim kakšne nezaželjene stvari ali živali (tudi vegetarijanci lahko pijejo moj sirup ali jedo marmelado). Nato jih zmiksam s paličnim mešalnikom in dam v pasirko (ročno kovinsko napravo), potem še prekuham z dodanim sladkorjem. Skrbi mi edino obstojnost teh mojih pripravkov, zato sem včeraj prvič dodala malo natrijevega benzoata (konzervans dr. Oetkerja). Bolje bi bilo brez kemikalij, ampak saj ne moremo vsega takoj porabiti. Mi je lani jeseni ena naša članica razlagala o eksplozijah v kleti. Lani sem imela robidove sirupe v hladilniku nekaj mesecev, letos bi rada podaljšala obstojnost. Lp riba-ribica

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

30. jul 2007 22:44

Riba-ribica, mislim tiste malo večje filtre, lahko pa te vrečke raztrgaš in obložiš cedilo. Tudi dve ali tri plasti sterilne gaze veljajo. Mislim pa, da će vse zmiksaš s paličnim mešalnikom "polomiš" tudi tiste omenjene kocinice, ki so na koncu vsake robidove bobike. Po pravici povedano mene v sirupu ne bi motile, mularija pa takoj vpraša, kakšne meduze plavajo v kozarcu. Konzervansa še nisem dodajala. Če polniš v steklenice vroč sirup, bo med ohlajanjem vakum potegnil zamašek in v hladni kleti ne bi smelo biti eksplozij. Žal pa je tako, da imamo v blokih tople kleti, v novejših hišah ni pa nič bolje. Ravno v teh vročih dneh sem odprla pozabljeni sirup letnik 2005 in je oličen. LP! ovčka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jul 2007 23:39

Lonec imajo v Merkurju, pa še drag ni. V spodnjo posodo daj vodo po navodilih, namontiraj cevko in jo naštelaj tako, da bo sok iztekal v primerno posodo. Daj robidnice in ladkor v tisto luknjičasto posodo in lepo sestavi tako, kot piše v navodilih, pusti stati nekaj časa. Vse daj soparit lepo na plin ali elektriko. Sok bo seveda brez problena obstal le iz teh dveh sestavin. lp Vesna

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

31. jul 2007 6:54

Riba ribica meni se precejanje sokov zdi najenostavnejše skozi plenico.Obstajata dve vrsti tkanja za pleničke in vzami tisto bolj fino.Cena je zanemarljiva,10 plenic v paketu mi drži za take potrebe že več kot 5 let.S paličnim mešalnikom pa ne meljem sadja,ker polomi tudi koščice in je sok malenkostno grenak zaradi tega.Sadje enostavno zmučkam,dodam 1/3 vode,malo citronke,naložim v posodo(plenico),nato pa zadevo ožemam dokler teče sok iz kaše.Roke boš imela črne,če ne boš uporabljala gumijastih rokavic,sicer pa z limoninim sokom gre barva hitro iz rok. ati zlati

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti