Priprava sirupa iz robidnic - kako?

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

31. jul 2007 10:00

Jaz se ne mučim s pleničko in tudi ne s paličnim mešalnikom ker potem zadeva res malce greni. Robide, maline in ribez sem letos lepo dala v power jujcwe. Seme je celo letelo ven v zadnjo posodo, sok pa je prav lepo tekel ven tam kjer mora. Če koga skrbi da bi se cedilce zamašilo, ta skrb je odveč. Ne bo se. Zadeva je hitro in enostavno narejena. lp Vesna

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

31. jul 2007 11:48

Najprej hvala vsem za vse nasvete. Reca, tisti, ki sem ga jaz videla v Merkurju, ko sem šla potem proti večeru v BTC, se mi ni zdel posebej poceni (85€ oziroma 21,5t starih tolarčkov). Katerega ste imeli v mislih pa vi? LP Matisa matisa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

31. jul 2007 11:52

To je najbrž tisti na elektriko oz. termostat. Jaz imam popolnoma navadnega iz rostfreja in sem ga tudi lani kupila v isti trgovini za 10 jurčkov. Lahko pa jutri pogledam in sporočim. lp Vesna

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

31. jul 2007 12:54

Ta ki sem ga gledala jaz je čisto navaden, brez termostata, in tudi ta je iz rostfreja. Mislim, da je na njem pisalo SILIT (nisem pa prepričana). Bog ne daj, da bi imele cene tako inflacijo :(( . No če lahko pogledate, vam bom zelo hvaležna, ker nisem iz Ljubljane. lp matisa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

31. jul 2007 14:00

Bom jutri in sporočim popoldan. lp Vesna

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jul 2007 14:05

Samo enkrat sem delala sok iz robidnic s sokovnikom, ki sem ga dobila na posodo. Vse skupaj se mi je zdelo ena velika pacarija (mogoče zato, ker ga nisem vajena) pa še sok mi je bil čisto pregost.

Potem sem pa šla na enostavno varianto, ki jo uporabljam tudi letos: robidnice stresem v lonec, zavrem in pustim vredi le par minut, toliko, da dobro spustijo vodo. Potem vse skupaj prepasiram skozi eno večje gostejše cedilo, v sok stresem sladkorja po občutku, prevrem, nalijem v pregrete steklenice in zaprem z gumijastimi zamaški. Sirup je lepo čist in tako dober, da ne morem testirati trajnosti, ker ga zmanjka en-dva-tri.  Tisto goščo, ki ostane po pri pasiranju, zalijem z vodo, še enkrat prevrem, precedim,  osladim in to je sok za sproti, da gre čim manj v nič (kaj čmo, bližina Gorenjske   ). Ta varianta mi je ugodna tudi zato, ker naenkrat naberem robidnic le za približno 2 litra sirupa.

 Iz sirupa  z dodatkom želirnega sredstva naredim včasih  tudi marmelado, je pa malce problematična, če je želirnega sredstva  preveč, in je ob natakanju v kozarce ravno prav gosta, se čez zimo grdo strdi in izgubi na okusu, če ga je  premalo, pa ostane tekoča  in je uporabna kvečjemu za prelive - zlasti kot podlaga pri biskvitnem testu, da ne vpija namaza -   ali pa naredimo robidnični jogurt.

Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 31. jul 2007 14:06:45

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

31. jul 2007 14:52

No jaz bi vseeno poiskusila sok narediti po "starem". Moja pokojna teta je tako naredila odličen sirup. Bom pa zagotovo preizkusila tudi vašo različico. Cila kako to mislite prepasirate? Ne ostane nič trdih delčkov robidnic? Še vprašanje za ostale: polnite sirupe v litrske ali pollitrske steklenice? lp matisa

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jul 2007 15:01

Kuhane robidnice s sokom vred stresem v cedilo (postopoma, vse naenkrat ne gre) zmes mešam in tlačim s kuhalnico toliko časa, dokler iz cedila še spodobno kaplja, nato gosti del zvrnem v drugo posodo, v cedilo pa nalijem novo "rundo". Gosti del  z vsemi peškicami ostane na cedilu. Kot sem zgoraj napisala to "goščo", ki ostane na cedilu (kar precej je je) ,  zalijem z dobrim  litrom vode in še enkrat prekuham za sprotno uporabo. Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jul 2007 17:26

večino sokov polnim v 2 dl stekleničke (res pa pri nas ni veliko potrošnikov), take od sokov s pokrovčki na navoj (najdeš pač navezo s kakim lokalom, kjer imajo take sokove, so različnih firm, da jih tu ne navajam).

Enako postopam s paradižnikovim sokom.

rimljanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. avg 2007 14:55

Obljuba dela dolg. Bila sem v Merkurju v BTC-ju in na žalost je tak sokovnik res čez 80€. Prav neumno sem morala pogledat prodajalko ki me je debelo gledala in vprašala kaj je tako čudnega. Ta sokovnik sem namreč lani takle čas dobila za približno 10 jurčkov. Ko sem ji to povedala mi je prijazno razložila, da bo že od jutri naprej zadeva v akciji in bo cena bistveno nižja. Prijazno je dodala, da naj prej preverin na natu, ker se lahko kak dan akcija tudi zamakne. Torej loncev je dovolj in zdaj lepo v akcijo. Ja pa še to da ne pozabim, jaz sok polnim v litrške steklenice. Ko se jo enkrat odpre jo imam v hladilniku in brez problema traja tudi par mesecov če se ga ne popije, kar se tudi včasih zgodi. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti