Prezrte žitarice

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

tema odprta - 28. maj 2002 13:38 | ogledi: 13.856 | odgovori: 10

Zanima me, koliko v prehrani uporabljate žitarice in kaj pripravljate iz njih. Zdi se mi namreč, da so na naših jedilnikih po krivici prezrte. Jaz zaenkrat uporabljam samo pšenico.

maja

KRALJ  

član od: 22.10.2001

sporočila: 123

29. maj 2002 7:35

Jaz uporabljam ajdovo in proseno kašo in sicer pripravljeno kot rižoto na vse mogoče načine in za sladice. Nekaj dobrih idej je tudi med Recepti. lp Kaja

neznan uporabnik

29. maj 2002 8:17

poizkusi tiubine zadeve iz kornfleksov, nekaksne piskotke. ce je recept od koga drugega, se opravicujem, se ne spomnim iz glave. vse je na receptih :) pri nas delamo iz prosene kase zapeceno kaso s slivami (strasno dobra sladka zadeva), iz jecmena rizoto, podobno kot kaja, vse ostale pa kdaj zapecem v torti ali jemo jih zjutraj z jogurti..

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

29. maj 2002 21:49

Pri nas jemo solato iz pire ali pa rižoto iz pire, mlečno kašo, ajdovo kašo s čebulo, pa ješprenj in seveda žitarice za zajtrk s sadjem, jogurtom ali mlekom. Tudi mafini z žitaricami so okusni. Anča

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

6. jan 2016 15:57

Ponovno odpiram prastaro temo (da ne odpiram nove):

Pogosto se omenja, da je treba žitarice pred uporabo oprati.

Razumem, da s tem odstranimo morebitno umazanijo (česar v današnjem času ni veliko v žitih).

Ali je še kakšna druga korist od pranja?

rdkapica

Klepec  

član od: 28.4.2015

sporočila: 70

6. jan 2016 16:27

Rdkapica imaš v mislih pranje ali namakanje?

Namaka se predvsem zaradi fitinske kisline.

"Vsa zrna v ovoju vsebujejo fitinske kisline (organske kisline, v katere je vezan fosfor). Fitinska kislina se lahko poveže s kalcijem, bakrom, magnezijem, železom in s cinkom ter blokira njihovo absorbcijo. Zato lahko pride v telesu do resnega pomanjkanja mineralov in izgube kostne mase. Z namakanjem nekaj manj kot sedem ur v topli vodi, nevtraliziramo velik del fitinske kisline." (vir)

Sicer pa moramo pred uporabo z vročo vodo oprati npr. kvinojo, da se izločijo grenki saponini.

http://www.kmetijaklepec.si/pages/o-kmetiji-klepec

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

7. jan 2016 11:26

Hvala za odgovor in povezavo.

Spraševala sem za pranje: ali je priporočljivo poleg kvinoje pranje še katere žitarice?

 

Ker je omenjeno namakanje, pa še nekaj vprašanj:

Z namakanjem dosežemo nevtralizacijo, to ne pomeni, da se reči izlužijo v vodo.

Ali je treba vodo, v kateri smo namakali, zavreči?

Ali je enak učinek, če namakamo v mleku (ja, saj vem, da nekateri odsvetujejo pitje mleka)?

Kaj pa če najprej zavremo in nato pustimo ohlajati in namakati čez noč?

rdkapica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. jan 2016 11:53

rdkapica je napisal/a:

Z namakanjem dosežemo nevtralizacijo, to ne pomeni, da se reči izlužijo v vodo.

Kakšno nevtralizacijo, česa?

rimljanka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

7. jan 2016 14:10

Klepec je napisal/a:

..., nevtraliziramo velik del fitinske kisline." (vir)

 

rdkapica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. jan 2016 18:22

V obdobjih, ko redno zajtrkjujem muesli, ga zvecer ali namocim ali zavrem in se do jutra namaka. Ce namakam hladne, dodam zlico jogurta.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

8. jan 2016 10:30

S kosmiči postopam enako kot predhodnica: zvečer jih namočim.

Problem pa so žitarice, ki se kuhajo, npr. proseno kašo zvečer skuham in jo pustim stati do jutra – ali je to enakovredno samo namakanju?

rdkapica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti