Kravje mleko

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. jul 2007 9:21

Do vključno naše generacije so vsi otroci, kadar jih mame niso mogle dojiti, zrasli ob kravjem mleku. Seveda so ga  redčili z vodo, v prvih mesecih  bolj, postopoma čedalje manj,  in veljalo je, da mora biti od tiste krave, ki je zadnja skotila telička. In vseskozi samo od ene in iste krave. Seveda so bili tudi takrat izjemoma primeri alergij, se spomnim govoric starih mam, da so sem in tja kakega dojenčka "gor spravljali s čajem". Je pa bilo mleko takrat gotovo precej drugačno od današnjega. Nič umetnih gnojil, nič herbicidov, nič silaž, nobenih umetnih dodatkov v prehrani živali, največ, kar so dodajali, so bili dobri bio otrobi in kakšne bio pomije. Za domače mleko vsak sam ve, kakšnega proizvaja, pri kupljenemu sem bila pa vseeno previdna, je v proizvodnji hrane, namenjene direktno dojenčkom in malim otrokom, po moje le nekaj več stroge kontrole, kot pri ostali prehrani.

Cila

LARYS  

član od: 29.12.2004

sporočila: 36

1. okt 2009 12:29

Pozdravljeni A pozna kdo kakšno kmetijo ki oddaja domače kravje mleko in da je v bližini Maribora !? lp LARYS

ekorenci  

član od: 9.8.2009

sporočila: 107

1. okt 2009 12:40

V Pekrah vem ,da hodijo po domače mleko,ta kmetija je ob cesti ,ki pelje iz Peker na Studence ekorenci

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

1. okt 2009 13:04

Tudi jaz sem bila ena tistih mam, ki sem mislila, da se danes malo ali pa ornk preveč komplicira in da si mame pri dojenčkih kup alergij že kar malo domišljajo! Pa sem jih žal dobila močno po piskru, ko se je to zgodilo meni oz. mojemu otroku. Ugotovila sem, da kolike, ki so se iz dneva v dan samo stopnjevale in niso ponehale niti pri devetih mesecih starosti, pravzaprav alergija na kravje mleko. Otrok ga do takrat še nikoli ni pil, do šestega meseca ga je dobil le z dojenjem(ker sem ga jaz pila) in kasneje s hrano, ker je ta vrag povsod dodan. Če greš gledat deklaracije, ugotoviš, da je tudi tam, kjer na prvi pogled nima kaj delat! Ko smo umaknili res vsa taka živila, se je zadeva umirila. Danes je problem v tem, da je govedo hranjeno drugače kot je bilo včasih. Ni težava samo v silaži, ampak tudi v ostalih hranilih. V mleko se izločijo vsa zdravila, ki jih krava dobi, poleg tega pa dojenčkov organizem še težje sprejme beljakovine iz mleka od krave, ki je bila hranjena z gensko spremenjeno hrano. Najbrž se bo zdaj oglasil kdo, ki bo povedal, da so kmeti pod nadzorom in da krava, ki dobi antibiotik, ne sme dati mleka za odkup. Je že res, ampak v praksi se počne TUDI vse kaj drugega. Vem iz prve roke, ker sem v rednem stiku z ljudmi iz takega okolja. boj za preživetje pač. Včasih so ljudje, vključno z dojenčki, pili mleko direktno izpod krave, pa niso imeli nobenih težav. Ampak to mleko je bilo SUROVO, nepredelano in s tem lažje prebavljivo. Takoj po molži se tudi bakterije ne naselijo nanj. Jaz vsemu temu najprej nisem hotela verjeti, ker nisem nikoli komplicirala, potem pa sem bila postavljena pred toliko dejstev, da sem enostavno morala začeti iskati informacije po literaturi in pri strokovnjakih, da sem lahko pomagala otroku. Če bi vse te informacije imela že prej, bi bila v času dojenja bolj pazljiva in bi obema prihranila mesece neprespanih noči in otroku hudo vpitje zaradi neznosnih krčev. Celo tako hudo je bilo, da so me ljudje hodili na vrata spraševat, kaj se z njim dogaja, da tako hudo vpije. (In zdravniki seveda niso odkrili ničesar!). Če koga zanima še kaj o mlekarskem lobiju in vplivih predelanega mleka na človekovo telo, pa mi lahko na ZS pošlje svoj mail, da mu pošljem za prebrati daljši članek, da si sam ustvari mnenje... Do takrat pa vsak po svojem razmišljanju... Lp asket

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

1. okt 2009 13:07

Cila je napisal/a:

Do vključno naše generacije so vsi otroci, kadar jih mame niso mogle dojiti, zrasli ob kravjem mleku. Seveda so ga  redčili z vodo, v prvih mesecih  bolj, postopoma čedalje manj,  in veljalo je, da mora biti od tiste krave, ki je zadnja skotila telička. In vseskozi samo od ene in iste krave. Seveda so bili tudi takrat izjemoma primeri alergij, se spomnim govoric starih mam, da so sem in tja kakega dojenčka "gor spravljali s čajem". Je pa bilo mleko takrat gotovo precej drugačno od današnjega. Nič umetnih gnojil, nič herbicidov, nič silaž, nobenih umetnih dodatkov v prehrani živali, največ, kar so dodajali, so bili dobri bio otrobi in kakšne bio pomije. Za domače mleko vsak sam ve, kakšnega proizvaja, pri kupljenemu sem bila pa vseeno previdna, je v proizvodnji hrane, namenjene direktno dojenčkom in malim otrokom, po moje le nekaj več stroge kontrole, kot pri ostali prehrani.

Cila
Cila, se strinjam! Se absolutno podpišem pod tvoje pisanje... Lp asket

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

1. okt 2009 20:23

Znani (prvi) slovenski pediater dr. Derč, ki je bil neskočno požrtvovalen za svoje male paciente (mene je - že zelo star in bolan - prišel zvečer še enkrat pogledat v 4. nadstropje brez lifta, ko sem imela ošpice) in si je prizadeval za dojenje (SLOVENSKA MATI, DOJI!), je rekel: Kravje mleko je za teličke, materino mleko pa za dojenčke! teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 01.okt 2009 20:56

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

1. okt 2009 20:49

to je sicer res,je pa bilo pred trinajstimi leti,ko sem prenehala dojiti mojo punčico in sem jo začela hraniti z aptamilom in reva uboga,še zdaj se mi smili,ni v mesecu in pol pridobila niti grama. Pediater me je začel plašiti z bolnico,jaz sem ji pa kar po svoje začela hraniti z mladim mlekom,ki smo ga imeli doma in mala se je začela rediti kot je trerba. Sploh dohtarju nisem povedala saj bi bil vik in krik. Moje osebno mnenje pa je,da je kravje,še boljše pa kozje mleko veliko bolj zdravo kot pa vsi tisti preparati. Mimogrede,prodam kako kilco domače sveže sladke skute. Kravice hranimo le s suhim senom in svežo travo,izključno pa stoprocentno BREZ silaže in krmil, Sem iz okolice krškega lojzella

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

2. okt 2009 7:29

Hm, lojzella, a bi se vi z vašo kravico preselili na gorenjsko?

tulka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. okt 2009 7:53

asket je napisal/a:
mleko se izločijo vsa zdravila (1), ki jih krava dobi, poleg tega pa dojenčkov organizem še težje sprejme beljakovine iz mleka od krave, ki je bila hranjena z gensko spremenjeno hrano.(2)

Ampak to mleko je bilo SUROVO, nepredelano in s tem lažje prebavljivo.(3) Takoj po molži se tudi bakterije ne naselijo nanj. (4)asket

Zaradi strokovne korektnosti bi rada opozorila na štiri trditve, ki so netočne, najmanj.

1. Vsa zdravila se gotovo ne izločijo v mleko, neka določena količina se jih gotovo, in enako gotovo ne enaka količina kateregakoli zdravila.

2. Od kod ti ta podatek? Močno dvomim, da bi ta trditev lahko držala, zato prosim za vir informacije.

3. Ni logike, temperaturna obdelava prispeva z zakrknjenju beljakovin, s tem se dostopnost encimom (do mest delovanja) poveča. Zakaj pa potem pravimo, da je surovo meso težko prebavljivo?

4. Takoj po molži so bakterije seveda v mleku, ker so na vimenu.....ne glede na čistočo, število je seveda različno. Res je, da je mleko, dokler je v vimenu, sterilno (vsaj tako zaenkrat vleja), takoj potem se pa okuži z bakterijami. Verjemi, mleko izpod krave pred 50 leti je imelo mnogokrat več bakterij na ml kot ga ima danes pri molži s stroji.

rimljanka - zasebno mnenje

čokobananca  

član od: 19.4.2009

sporočila: 132

2. okt 2009 9:34

Mleko vsebuje mlečni sladkor (laktozo), ki lahko povrzoča alergijo, medtem, ko je pri jogurtu mlečni sladkor razgrajen do mlečne kisline, zato ga dojenčki lahko začnejo prej uživati! čokobananca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti