Kdaj je zrel sadež lubenice ali melone?

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

tema odprta - 26. jul 2007 21:37 | ogledi: 16.353 | odgovori: 22

.... problem nastane že v trgovini, ko kupujem cel sadež lubenice ali melone, pa še kar zadanem, včasih tudi ne ;

sedaj imam pa še večjo težavo, ker ne vem kdaj lahko doma poberem lubenice in melone. Melono sem eno že odtrgala, vendar še ni bila zrela pa mi jo je bilo škoda. Sicer so še pa v trgovini jih je tud veliko, ampak....

Ali ima kdo kaj izkušenj z doma gojenimi l in m in kako jih kupujete?

katti

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

26. jul 2007 22:47

Meni je prodajalka sadja enkrat rekla, naj melono povoham in če lepo diši, potem je OK. kletka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

26. jul 2007 22:50

Lubenico potrkaš, pa votlo zadoni. Ponavadi pogledaš lubenice, ki jih nudijo prerezane - če so lepe rdeče barve in semena lepo črna (ne bela), potem bo skoraj zagotovo tudi cela lubenica, če je iz iste pošiljke, dobra. Melona pa ima lep vonj in če pritisneš na popek (tam kjer je bil pecelj), mora biti mehko. Nam doma gojene lubenice ne ratajo vsako leto, ker nisem ravno z območja, kjer bi bilo vedno toplo. Tudi tisto domačo potrkaš, ko je še na peclju. matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 26. jul 2007 22:52:04 Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 26. jul 2007 22:53:16

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

26. jul 2007 22:51

Jaz se tudi držim tega nasveta, če melona lepo diši (povohati jo je potrebno na "kontra" strani od peclja-upam da sem razumljivo napisala) potem je zrela. In do sedaj me ta metoda nikoli ni pustila na cedilu. Lubenica pa mislim, da mora zadoneti, če po njej "potrkaš". Če je pa prerezana, pa vidiš po barvi. Za doma gojene pa nimam pojma, priznam Lp, Maja

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

27. jul 2007 5:08

Tudi doma gojene jaz vedno potrkam in če lepo votlo zazveni, potem je zrela. Preverjeno.Letos pa so že tu in tam domače tudi zrele, samo niso tako debele.Pa saj nima veze, glavno da so sladke.. Kyara

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. jul 2007 7:25

Na njivi si pri lubenici lahko pomagaš tako,da pri zreli lubenici pecelj izgleda rahlo ovenel in je mehkejši.Pri odtrgani lubenici ,ki stoji že nekaj dni ni sigurne metode ugotavljanja zrelosti,saj lepo donijo tudi prezrele in kašaste člubenice.Edina metoda,ki vam 100 % odgovori je"LOTO" sistem.Tako kot pri srečki,veš kaj je not šele ko jo odpreš. ati zlati

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

27. jul 2007 8:06

Tako kot je že napisano, lubenica je zrela ko votlo doni, melona pa kodiši po ananasu. Če melone kupuješ v trgovini mora že vse naokrog dišat po ananasu potem so zares zrele. Ko jo jaz kupujem vsako povoham, tista ki najbolj diši je zagotovo najbolj sladka. Pa naj ti ne bo nerodno. Če me slučajno kdo čudno gleda pri mojem ovohavanju mu pač razložim zakaj sem tako "čudna". Naj ti bodo sadeži čim slajši valči

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

27. jul 2007 9:10

Punce, kako pa veste, kateri ananas je dober, ko ga kupujete? Noel

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

27. jul 2007 12:39

V trgovini vedno kupim prerezano lubenico, tam se ne morš nasankat v nobenem primeru, seveda mora biti ovita s prozorno folijo. Jih pa že nekaj let bolj ali manj uspešno gojim doma, pecelj se tik pri lubenici v dolžini dveh cm posuši, stanjša in porjavi, takrat je zrela. Za melone je pa tako, domače res dišijo po ananasu, v trgovini so pa kar brez vonja. Sem ravno preverila v bljižni trgovini, pa se mi je po občutku donenja zdelo,da so zrele. So mi pa boljše tiste s temnozeleno lupino. nasha

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

27. jul 2007 12:53

Noel, enkrat je Jamie Oliver v svoji oddaji razložil, da naj bi bil ananas zrel, ko mu lahko odtrgamo list. Preizkusila pa še nisem veverica

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

27. jul 2007 12:59

Ananas je zrel, če se z lahkoto odtrga notranji list. Lahko pa ga enako kot melono povohate na spodnjem delu- če diši lepo, potem je zrel. Navadno pa je bolj dober ananas, ki ima že precej "neugledne" liste. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti