Prebava laktoze?

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

tema odprta - 23. maj 2002 22:49 | ogledi: 8.580 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Zanima me, če obstaja med forumci kdo, ki ima probleme s prebavo laktoze, oz. da mlečnega sladkorja ne prebavlja.

Oba s sinom greva v kratkem na testiranje glede tega, ker pri obeh opažam očitne znake, da te snovi ne moreva prebaviti. Sin pije sojino mleko, jaz pa se ga kar ne morem navaditi (pa tudi drag je).

Že nekaj časa se poskušam popolnoma ogibati hrani, ki vsebuje mleko in/ali mlečni sladkor, pa kaj potem sploh ostane? Sva tudi vegetarijanca, kar naju še bolj omeji v prehrani.

Prosim za pomoč s kakšnimi nasveti in izkušnjami.

Hvala

Sycia

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

24. maj 2002 1:19

http://www.alergije.com/laktoza.htm Morda ti bo to v pomoc. Nekje sem tudi zasledila, da je kefir primeren nadomestek za mleko pri takih tezavah. Ne vem ce je to res. Lep pozdrav, R.

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

24. maj 2002 12:22

Na Internetu sem zasledila stran, ki govori o mleku in primernosti pitja oz. uživanja mlečnih izdelkov. Lahko malo prebereš. http://www.geocities.com/vegetarijanstvo/kravlji_sir.h Glede sojinega mleka pa naslednje. Tudi jaz hčerki dajem sojino mleko, ki ga kupujem v Avstriji (včasih sama, včasih pa koga nahecam, ko gre v METRO v Graz). Tam je znatno ceneje, pa še znamka mleka je druga - ALPRO (pri nas je še nisem zasledila in je tudi mleko bolj okusno). Neto cena 1 litra nesladkanega sojinega mleka brez dodatkov (npr. Ca,...) je približno 300 sit. Mleko ima daljši rok trajanja, tako da ga lahko nabaviš za več mesecev. Pri nas dobiš v glavnem samo sojino mleko Granovita, ki ni tako dobro kot Alpro, pa še cena je okoli 450 sit. Zanima me tudi, kakšne znake opažaš glede neprebavljanja mlečnega sladkorja? Lp! Tanja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

24. maj 2002 14:47

Hi! Moj oči ima problem, da mleka svežega ne prebavlja. Sir, jogurt, kefir, kislo mleko in smetana takšna in drugačna pa sta čisto ok. Jih telo ne zavrača, vsaj pri mojem očetu je tako. Saša

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

24. maj 2002 23:51

živ! U, hvala za odgovore in linke! Grem pogledat. Tanja, hvala lepa za podatek o sojinem mleku iz Avstrije. Bom jaz tudi poskusila koga nahecat, da mi ga pripelje, ce bo ravno kje tam. Granovito poznam in mi je precej boljšega okusa kot tisti, ki ga dajem sinu: Milupa SOM (v prahu). Da ne govorim... ta je se precej drazji, ce racunam na obrok, kakor od Granovite. Ampak slednje pa ne mara. Bomo poskusili z avstrijskim Znaki glede neprebavljanja so pa naslednji (vsaj pri meni in malem): - mocno napenjanje, tako zelo, da pride do vrtoglavice, vcasih gre kar na bruhanje ; - jaz imam ze celo zivljenje suho kozo, mislila sem, da imam pac taksen tip koze, ampak izgleda, da je to od mleka (pri Adamu je hujse: pojavljajo se rdeci predeli - lisaji po kozi, ki srbijo; navadno predel okoli komolcev in kolen)... V glavnem sta ta dva znaka, ampak sta tako zelo moteca, da ni za prenasat. Izgleda, da sem imela ze vedno tezave s tem, ampak med nosecnostjo se mi je pa do konca poslabsalo, mali je pa fasal od mene. Rebecca, bom poskusila s kefirjem, ga se nisem pila. Sasa, jaz pa nobene smetane, jogurta (za kefir ne vem), maksimalno 3 rezine sira na dan pa ze tudi to cutim zvecer... LP Sycia

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

5. dec 2010 21:49

Živjo! jaz se bom kar tukaj vključila v debato in sicer s prošnjo če ima kdo podatek koliko časa traja prebava navadnega jogurta? Urco? urco in pol? Sem obrnila okrog že pol googla ampak res ne najdem nikjer podatka za jogurt,bolj samo za skuto. Res se vam najlepše zahvaljujem za pomoč. Roncolino

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2010 8:22

Ej, po mloje take reči niso ravno na minute narejene. Je pač odvisno, ali gre za sam jogurt ali ga poješ še s čim drugim, pa še od marsičesa je odvisno (temperature pojedenega jogurta, količine beljakovin in maščob v njem, kdaj je bil in kaj je bilo v prejšnjem obroku,...). In kaj boš s tem podatkom? Kaj sploh pomeni, da je jogurt prebavljen? Prebavni produkti se vsrkajo v kri in limfo, preidejo večinoma v jetra, tam teče presnova v kakšne druge molekule,...... Res ne more biti neke silne razlike med prebavo jogurta in skute, glede na sestavo obeh.

rimljanka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

6. dec 2010 18:10

Ja rimljanka sem malo narobe postavila vprašanje...ne gre za celotno prebavo samo trajanje da jogurt preide iz želodca v dvanajstnik. Gre se namreč da delam seminarsko nalogo, ali probiotiki v probiotičnih jogurtih sploh preživijo pot skozi želodec in dvanjastnik (zaradi pH) in sem rabla podatek koliko časa kultur sploh pustiti v bioreaktorju. Roncolino

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2010 21:07

Ja, potem si pa res n erodno vprašala. Sicer pa,  nekja jih zanesljivo preživi, večina pa ne, bi rekl,a tako, po občutku. Mislim, da niti ni pomembno, koliko časa je mleko oz. jogurt v želodcu, bolj je pomembno, kako je tam kislo. Sploh pa, naša (laična) mnenja nekako ne bodo zadostna za seminarsko nalogo, kaj?

Upam, da si tole našla:

 http://www.zps.si/hrana-in-pijaca/oznacevanje-z

Tudi tukaj bi znala kaj izvedeti. Ker ti angleščina ne more biti tuja, poskusi še tukaj.

Pa potem poročaj, prosim, če boš kaj izbrskala, mene tudi zanima.

rimljanka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

7. dec 2010 15:51

Najlepša hvala za pomoč obema Rimljanka,bom povedala kaj smo ugotovili. Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti