Jajčevci

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 25. jul 2007 8:57 | ogledi: 7.030 | odgovori: 15

Spet se javljam s problemom, ki je povezan z vrtom. Zelo rada imam jajčevce oz. melancane in jih zato vztrajno že 3 leta zapored sadim, ampak neuspešno, saj mi do sedaj ni uspelo vzgojiti nobenega sadeža. Nekako mi še uspe, da zacvetijo, ampak se cvet potem posuši in odpade. Pa tudi sami rastlini listi vztrajno rumenijo in odpadajo. Lansko leto pa je oče je 2 gredi vstran prav tako, bolj iz heca, posadil 2 sadiki in glej ga zlomka, čez sezono mu je zraslo kar nekaj lepih sadežev, pa jih sploh ne je.

Torej, na pomoč vrtičkarji!

LP

katjushka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

25. jul 2007 10:03

Nisem ekspert, vem le da jih je treba veliko zalivati, pa povpraši tvojega očeta, če njemu uspevajo. lp Anamarija

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. jul 2007 10:17

Saj je ravno v tem je hec. Glede na to, da skorajda nič ni doma in da niti nima časa kaj veliko zalivati in skrbeti za rastline, pa so mu tako lepo uspevale. Tako da mi ni nič jasno, saj je stvar rasla le kakšna 2 metra stran od mojih rastlin. LP

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

25. jul 2007 13:11

Poglejte pod liste, če jih je mogoče napadla pršica. Spoznali jo boste po drobnih belih (lahko tudi rdečih) pikicah (živalicah). Listom izsesajo sok, nato ta porumeni, enako napadejo tudi cvetni nastavek in potem le-ta odpade. Svetujem, da poškropite z vertimecom (tudi sama delam tako), ima samo 3 dni karence, je pa zelo učinkovit. To se je tudi meni letos zgodilo z jajčevci in papriko. Pri jajčevcih so bili listi kar "popikani" (izsesani), pri papriki pa so skoraj vsi cvetni popki odpadli, nato ugotovim to nadlogo. Zdaj je v redu in že nastavlja nove cvetne popke. Sicer pa jajčevci niso ne vem kako zahtevni, podobno kot ostale plodovke: dosti vode in sonca. Lep pozdrav Poloni

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

25. jul 2007 13:18

Moje so že dve leti zapored pojedli polži. Ne bom jih več sadila oz. sejala. buča

aknelab  

član od: 22.11.2006

sporočila: 288

25. jul 2007 18:03

Tudi mi imamo letos probleme. Rastline so lepe, cvetijo, a plodov ni in ni. aknelab

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

25. jul 2007 19:54

Prinas so jajčevci zelo lepo obrodili, ampak so zelo grenki(ne glede na to, da jih prej povegetaš). Mogoče zaradi vročine. Drugače, pa malo poglej je tak hrošček, ki je specializiran za cvetove. lp, pinka

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

25. jul 2007 20:17

Nikakor ne zalivat po rastlini. Vedno le zemljo, tako delamo mi in paradižnik, ki raste eno vrsto višje, je krasen, malancani pa bodo že za pobrat.

verjetno je štos v tem, da so to rastline, kjer dežja po njih ne pade ravno veliko. Navajene so na zemljo, ki ravno tako ni močna in temu seveda je potrebno prilagoditi tudi naše vrtove.

titta

neznan uporabnik

25. jul 2007 21:17

Jaz jih imam tudi, pa tudi obrodilo so veliko. Jih pa redno pregledujem, saj jih zelo hitro napade koloradski hrošč (isti kot na krompirju) in dobesedno pusti za seboj samo "rebrca". Sicer pa jih je treba kar dobro pognojiti (tudi z mineralnim gnojilom), okrog sadike pa sem v premeru 50 cm dala slamo kar precej na debelo. Ko zalivaš, se potem zemlja nič ne stepta in tudi vlago imajo bistveno dalj časa. S slamo obložim tudi paprike, paradižnik in stročji fižol, skratka tiste rastline, ki potrebujejo več vlage. Probajte, kdor je posnemal moj način mi je bil hvaležen na idejo. Lp zoja1

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

25. jul 2007 23:16

Zoja1, pa se potem pod slamo ne zadržujejo polži? Poloni

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

7. okt 2007 12:16

Ravno sem po forumu brskala za kakšnim nasvetom kako pripraviti dobro solato iz melancan pa naletim na tole temo. Moram se pohvalit, letos sem prvič sadila melancane in so super uspevali, čez glavo jih je bilo; še vedno malo cvetijo in gor imajo še par plodov. Eno sadiko mi je neka žival spodjedla, ostale so ostale, kljub enemu napadu hroščev. Vse hrošče sva dol pobrala, bilo jih je čez 50 in jih zmečkala. Kot, da bi se ustrašli, po tem jih ni več bilo. Zrasli so lepi grmički, posadila sem jih v dobro pognojeno zemljo, okoli rastlin pa sem dala pokošeno travo- že malo uležano in to travo, ki ostane za ta malo vrtno kosilnico. Parkrat sem jih tudi zalila, se mi zdi, da trikrat tudi s koprivovo vodo, večkrat ne, ker je predaleč njiva, da bi vodo nosila. Največji melancan je tehtal 1 kg in 10 dag- pravi orjak. Upam, da vse to ni bila samo začetniška sreča in, da mi drugo leto tudi uspejo. Sedaj pa naprej iskat en dober recept za solatko, za današnji piknik. JUHU! katti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti