Model za kipnik

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. jul 2007 11:09

Že iz svojega otroštva (pred 50 leti!) poznam modele za kipnik, tudi sama imam takega, kot je na Rebekinem linku. Ne uporabljam ga prav pogosto, nekajkrat na leto pa že, največkrat za smetanov kipnik po receptu, ki ga je navedla Darjuška. Pri nas je bila to vedno najbolj slavnostna priloga k divjačini ali govedini po divjačinsko. Doma smo delali tudi orehov kipnik z vinskim šatojem, nekaj zelo dobrega in nasitnega! Sicer pa je kuhanje čisto enostavno: v lonec, ki je dovolj velik, da lahko postavimo vanj model, damo toliko vode, da sega približno do 2/3 modela. Lonec pokrijemo s pokrovko, voda naj rahlo vre, po potrebi dolivamo vročo vodo. Zelo pomembno je, da model dobro namastimo in potresemo z moko ali drobtinami. So pa kipniki (mislim, da bi moralo biti v kuharici Kalinškove kar nekaj receptov) zlasti značilnost avstrijske kuhinje. Navadno vsebujejo stepen sneg in so precej rahli (ter "padejo skupaj", če predolgo stojijo), medtem ko so angleški pudingi bolj kompaktni. teta torta

breskev  

član od: 10.8.2006

sporočila: 55

10. avg 2007 17:01

Danes mi je prijateljica posodila model za kipnik in mi dala tudi recept. Pravkar sem ga poizkusila in je prav neverjetno sočen. Recept: Čokoladni kipnik z mandlji 7 jajc 9 dkg sladkorja 14 dkg čokolade v prahu 14 dkg mletih mandljev (ali 7 dkg mandljev in 7 dkg kokosove moke) 14 dkg masla Ločiš beljake in rumenjake. Skupaj zmešaš rumenjake, sladkor in maslo. Stepeš beljakov sneg. Rumenjakom dodaš čokolado v prahu in mandlje (oz mandlje in kokos) ter narahlo primešaš beljakov sneg. Maso daš v model za kipnik, ki si ga dobro namazal z maslom. Model zapreš in postaviš v posodo v kateri si zavrel vodo. Voda naj bo približno do polovice kipnikovega modela. To posodo zapreš s pokrovko in kuhaš 1,5h. Če ti voda povre, jo priliješ. Ko je kuhano, počakaš, da se kipnik ohladi (1h) in ga šele nato zvrneš iz modela. breskev

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

10. avg 2007 18:00

...sveže informacije-model za angleški puding Dr.Oetker imajo v trgovini Dom pri ljubljanski tržnici... Vesna Leben

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. avg 2007 10:07

V Nami so jih tudi še pred kratkim imeli, zdaj že kak mesec nisem bila na njihovem oddelku. Sama ga sem ga staknila za pol manj denarja v eni trgovini v Nami v Kočevju, imenuje se Kristal, je po Slvoeniji več podružnic,s edež imajo v Renčah.

V ljubljanski Nami je bil takrat ko sem ga gledala čez 7 jurjev, tako sem dala zanj pa nekaj čez 3 jurje. Je pa res kot model za šarkelj, a s pokorovom. Ni pa srebrn, ampak je temen z nekakšno oblogo. Prvi puding smo pojedli ven z žlico, ker sem pozabila namazati model, potem mi je pa Val dala en recept, tisti je bil pa ne samo dober, ampak tudi lep za pogledat. Zelenjavnih nisem pa še nikoli delala.

Mi pa ni najbolj jasna ena stvar, koliko vode moram dati v posodo in ali je vseeno, če se posoda za kipnik dotika dna posode ali mora biti kaj privzdignjena. 

Loni Makaroni

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

14. avg 2007 10:34

Iz izkušenj: model se lahko dotika dane lonca, vode pa mora biti toliko, da sega do polovice ali dveh tretjin modela; če se kuha puding zelo dolgo in voda nekoliko izhlapi, dolijemo vrelo vodo. Sicer pa jaz model postavim v lonec, ki je malo širši in višji od modela, tako da ne pleše v vodi in da lonec lahko pokrijem s pokrovko. teta torta

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

14. avg 2007 10:41

Če se hoče premikat, ga pa jaz obtežim z granitnim kamnom in tako ostane na miru in še lepe oblike pride. Torej, če visi v eno stran pride malo višje na eni strani. swarovski

breskev  

član od: 10.8.2006

sporočila: 55

14. avg 2007 11:10

Loni. Ali lahko napišeš recept, ki si ga omenila? Tudi jaz sem model obtežila z očetovim orodjem iz garaže, ker v kuhinji nisem našla ničesar primernega in majhnega, da bi lahko potem še posodo pokrila s pokrovko. Model imam sposojen, nameravam pa iti v center Lj pogledat po trgovinah, ki ste jih omenile. Sem že spraševala v Merkurju in Muellerju v BTC, pa ga niso imeli. breskev

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. avg 2007 11:18

Obrni se kar na Val, ekr jaz sem ga takrat uporabila, kaj sem pa z njim anredila, nimam pojma, spravila prav gotovo ne. Loni Makaroni

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

16. okt 2009 11:42

Odpiram staro temo. Naredila sem smetanov kipnik, čudovit je!!! Zelo rada bi zdaj tole pripravila za sladico - in za prilogo, za več ljudi. Ker imam že tako polno dela takrat ...me zanima, če se to lahko kaj vnaprej pripravi in potem pogreje? Naredila bi špinačni za prilogo in čokoladni kipnik za sladico. Če ima kdo več izkušenj, prosim za nasvet. Sporočilo je spremenil(a) NNATALIJA dne 16.okt 2009 11:44

vasiljka  

član od: 25.10.2009

sporočila: 1

12. feb 2019 10:03

Model za kipnik se dobi v spletni trgovini Peki z imenom model za zamorčka, recept za zamorčka pa je v Slovenski kuharici Felicite Kalinšek (iz leta 1985).

 

vasiljka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti