Model za kipnik

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

23. jul 2007 8:35

Glede špinačnega kipnika, je verjetno stvar okusa, eni ga imajo radi, eni pa ne. Kar se pa posode za kipnik tiče, stvar popolnoma dobro funkcionira, če posodo tesno pokrijemo z alu-folijo (sam delam tako in mimam nobenih težav). Uporabljam tudi pokrito posodo, ki se tesno zapre. Nevarnosti od eksplozije ni, kajti vsebina posode ne vre, oziroma naj ne bi vrela, če je temperatura vode v kateri je posoda za kipnik pravilna. Kipniki so na začetku kuhanja precej goste tekočine, ki jih kuhamo počasi. V vodni kopeli jih kuhamo ravno zato, da laže kontroliramo temperaturo vsebine, ki naj ne bi bila toliko visoka, da vsebina zavre. Torej bojazen, da bo prišlo do eksplozije je odvečna. Miroslav Vulović

breskev  

član od: 10.8.2006

sporočila: 55

23. jul 2007 8:41

Sarabande- kaj misliš, bi morala biti zunanja posoda tudi kovinska, v enem oglasu se namreč prodaja s keramično posodo brez pokrova, ki pa verjetno ni primerna za štedilnik. breskev

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. jul 2007 8:46

Če je zunanja posoda brez pokrova, obstaja verjetnost, da bo notranja posoda bolj poplesavala po vodi, kot bi, če bi imeli zunanji pokrov. Drugače pa ne vidim problema v kovinski ali keramični posodi. Sicer so pa posode za puding od Dr. Oetkerja čisto ok. Jih prodajajo povsod, kjer imajo kolikor toliko korekten gospodinjski del. Problem pa je, koliko v trgovinah izobražujejo trgovce - meni se je že ogromnokrat zgodilo, da sem morala prodajalkam razlagati, zakaj se kakšen artikel v resnici uporablja. Vendelina jr.

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

23. jul 2007 8:47

Meni je najboljši čokoladni kipnik iz Kalinškove kuharice (podoben je darjuškinemu): 7 dag masla, 10 dag čokolade, 5 jajc, 11 dag sladkorja, vanili sladkor, 10 dag moke Čokolado raztopim, maslo ali margarino penasto zmiksam, nato dodajam čokolado, rumenjake, sladkor in vanili. Ko je zmes penasta, dodam še sneg beljakov in moko. Kuham na plinskem štedilniku, v namaščenem loncu dobro uro (celoten postopek je opisan že zgoraj). Ko vzamem manjši lonec s kipnikom iz vode, malo počakam (5 minut), nato kipnik stresem na krožnik, posut s kristalnim sladkorjem (da se ne prime na krožnik). Kipnik posujem z mletim sladkorjem. Oba lonca morata biti pokrita. Sem poskusila notranji (manjši) lonec s kipnikom pokriti le s folijo, pa ni bilo tako dobro (dosti dlje se kuha). Mora biti neprodušno zaprto. Zelo pomembno je, da notranje pokrovke med kuhanjem ne odpirate, zunanjo pa le po potrebi, pa še takrat izredno previdno - odpreti se mora zelo na hitro, tako da jo takoj obrneš navzgor in odmakneš vstran, da para, ki se nabira na pokrovki, ne steče po notranjem loncu. Pokrovko s kipnikom sem kdaj tudi že zalepila z izolirnim trakom (tisti barvasti), da je res vse držalo. Je pa čiščenje po tem malo zamudnejše. Kakor koli, gre tudi samo s pokrovko, le vode v večjem loncu ne smemo naliti preveč visoko, pa tudi vreti ne sme preveč, saj sicer kaplice špricajo v notranji lonec. Če voda v večjem loncu preveč brbota (če močno vre), kipnik ne bo rahel! Videti je zapleteno, v resnici pa ni. Je vredno truda. Obilo užitka pri kuhanju kipnika! Poloni

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

23. jul 2007 9:13

Breskev, ponavadi imajo proizvajalci keramične posode napisano na izdelkih, za kaj so primerni. Če je keramična posoda primerna za pečico, bo zagotovo tudi dobra za vodno kopel. Vsekakor, poskusite preveriti specifikacijo izdelka. Miroslav Vulović

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

23. jul 2007 9:22

Vendelina - ali imaš v mislih modelčke za puding, ki so iz plastike ? Drugih, namenjenih za puding, še nisem videla.

Sarabande - če bi  posodo z vodo, kjer se ustvarja para, neprodušno zaprli, no, tako kot notranji del z zmesjo, bi to precej povečalo pritisk.

Jaz bi na pokrov posode za kipnik postavila steklen kozarec za vlaganje, napolnjen z vodo. Potem pa naj posoda poskakuje, če lahko.

F r i n a

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. jul 2007 9:42

model izgleda takole: http://www.cubo-ljubljana.com/p/pics/galerija vcasih so jih imeli v Dom-u, Metalka - gospodinjski oddelek, Nama - gospodinjski oddelek. V nami sem ga pred leti tudi kupila. Zunanji lonec mora biti pokrit, da je para enakomerno po posodi - s tem tudi temperatura, manjse so izgube vode, .... Konec koncev se kipnik kuha eno uro ali vec. Lahko ga kuhamo tudi v ekonomu, vsaj nekje sem naletela na tak postopek - sama nisem poskusila. Priznati moram, da ga ne uporabljam pogosto, model je bil bolj aktualen, ko se nisem imela pecice. Namesto pokrovke lahko posodo s kipnikom pokrijemo tudi s folijo ali peki papirjem (mislim da je tako delal tudi nagi J.O.). Za recepte bom pa se malo pogledala. LP, R.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. jul 2007 10:06

Ne, frina, v mislih imam plehntae posode s pokrovom (puding je v sonovi itak zadeva, ki se kuha v pari). Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. jul 2007 10:31

Jaz imam steklen model za puding brez pokrova, kakšna dva l mase gre vanj, tega potem pokrijem s folijo in zavežem. Imam pa tudi kovinskega s pokrovom, sta pa oba od dr. Oetkerja. Res pa je, da to zelo zelo redko uporabljam, grahov kipnik smo nazadnje jedli vsaj pet, šest let nazaj. Mamamia mamamia

breskev  

član od: 10.8.2006

sporočila: 55

23. jul 2007 11:09

Kaj mislite ali je tisti model za kipnik, ki ga je dala Ligojna gor (3. odgovor na 1. strani) in ima zunanjo posodo iz kermike-ali je ta posoda za na štedilnik s plinom? breskev

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti