Testenine s šunko in grahom

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

11. jul 2007 17:35

Da bi se prepričala, če imam prav, sem pogledala na tole stran, kjer je tudi nekaj o primorski kuhinji, pa si poglej anamarija1, kolikokrat je v receptih omenjena kot podmet za zgostitev moka, kolikokrat pa smetana. 

 http://www.primorske.si/pn/article_wide.aspx?pDesc=26

ne vem... saj nisem mislila nič slabega, ko sem napisala, da dodajamo pri nas za zgostitev moko, če sem te užalila, je bilo to nenamerno in se opravičujem.

emily

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

11. jul 2007 18:53

Taki omaki se reče milanska omaka. Na olju se popraži malo sesekljane čebule in česna.Dodamo kocke slanine ali šunke, grah, sol (previdno) poper. Pražimo 5 minut. Potem dodamo na drobno naribano korenje in zeleno, paradižnikovo mezgo, ter zmiksane pelate. Kuhamo dokler se zelenjava in grah ne skuhata. Voda povre in omaka dobi lepo gostoto. Jaz od zelišč dodam šetraj in origano ter peteršilj na koncu, že prej pa še lovor list.

 To je moja verzija te omake. Načinov priprave je pa milijon.

Saša

Mir in dobro!

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. jul 2007 19:02

Moko uporabljam za kruh, kruhove cmoke in krompirjeve svaljke. Ja, tudi moja tašča je uporabljala moko za zgostitev, jaz tudi pred dvajstimi leti, vendar v majhnih količinah, ugotovili smo, da imamo želodčne težave in sem zato kar hitro nehala z moko. Saj ne rabiš ničesar za zgostitev, za zrezke pride manj omake ,vendar je bolj naravna in nenazdanje tudi bolj okusna, včasih, če je res malce prevodeno dam smetano ali bešamel, to pa spet zavisi kakšne zrezke dobiš Nikoli nisem uporabljala moko za mineštre saj jo fižol in krompir dovolj zgosti, ravno tako za joto, za golaža velja isto, če mene vprašaš moka pokvari okus, veliko sem se naučila od mame, veliko tudi sama improviziram, ker uživam v tem. Sicer pa vsak po svoje a ne? Pa lep pozdrav! Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 11. jul 2007 19:14:43

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. jul 2007 19:06

Emily, istočasno sva pisali, jaz ne zamerim, samo povem kar mislim in tako tudi ti a ne? lp Anamarija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

11. jul 2007 19:19

Res je, nekoč smo na razno-razne mineštre - jota, fižol, pasulj, ričet... delali amprem (tako se reklo, a ne?). Jaz še danes naredim amprem, takrat ko hočem močno, močno jed..., se pa res več ali manj izogibam tega. 

Drugače pa zgostujem z zelo malo moke, ali s kuruzno moko, zmečkam zelenjavo, krompir.... žlička gobove ali podobne juhe iz vrečke tudi lepo zgosti. Omako pa, enkrat zgostim s paradižnikom, drugič z drobtinami, z zelenjavo, pa s kislo smetano, drugič spet s sladko smetano, pa z sirom ali zdenka sirom...

Jaz ne naredim vsakič enako, recimo vedno s smetano, potem mi je vsakokrat isti okus.

Mož bi pa vztrajal na ampremu, ker ga spomni na otroštvo, ko je njihova mama amprem umešala v "čorbo" in je naredilo "Sejjjjj", pravi, da so takrat vedeli, da bodo kmalu jedli.

 

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. jul 2007 20:40

No, pri nas je "ajnpren". Slovensko: prežganje Se vidi, da je izvor iz nemščine: brennen pomeni zažgati ali nekaj takega, a ne?

Pri nas samo še za prežganko, pa še to pogosto s kruhom, ne z moko.

rimljanka

macadamia  

član od: 17.5.2007

sporočila: 217

12. jul 2007 7:57

Dodajam recept v bazo ... macadamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti