Vlaganje stročjega fižola

mirjam1  

član od: 30.5.2012

sporočila: 9

30. jul 2020 15:33

Trixi je napisal/a:

Meni se je tak shranek kljub pasterizaciji pokvaril. Najbrž zaradi prekratkega časa. Sicer mirjam1 običajno se fižol vlaga z vinskim kisom, a ti je ta prekisel? Verjetno bi se dalo z jabolčnim.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Tudi jaz se bojim, da bi se mi pokvaril. Do sedaj ga nisem vlagala, ampak sem ga dala v skrinjo, letos pa bi ga vložila v kozarce. Kakšen recept pa imate za vlaganje z vinskim kisom?

mirjam1

mirjam1  

član od: 30.5.2012

sporočila: 9

30. jul 2020 15:38

VilmaS je napisal/a:

Jaz fižol v osoljeni vodi skuham al dente, nadevam v kozarce, na vrh vsakega vlijem žlico alkoholnega kisa, zaprem in prestavim v na 90°C ogreto pečico. Po 30 minutah grelec ugasnem in pustim, da se kozarci ohladijo v pečici. Pasteriziram samo enkrat.

Količina kisa je tako majhna, da se sploh ne občuti, fižol pa je, ker se pasterizira in še čez noč ohlaja v pečici, ravno prav kuhan.

Na popolnoma enak način vlagam tudi korenček (narezan na kocke ali palčke).

V.

Hvala. Kakšen pa imate recept? Zalijete z enako vodo, v kateri ste prej kuhali fižol? Količina kisa pa je res majhna. In imate s tem načinom dobre izkušnje? Se vam ne pokvari? In pasterizirate samo enkrat? Nekje sem zasledila, da jih je treba 1x in čez par dni še 1x. Kako pa sicer pasterizirate v pečici? Postavite zaprte kozarce na mrežo ali kako drugače?

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

31. jul 2020 8:25

Nimam recepta. Samo zalijem z osoljeno vodo, v kateri se je kuhal fižol, na vrh dodam žlico kisa, kozarce trdno zaprem in samo enkrat pasteriziram.
Vse vložnine pasteriziram v pečici, ker mi je to najbolj enostavno; program ventilacija, da je temperatura enakomerna, kozarce pa zložim na mrežo ali na pekač. Kadar imam večjo šaržo, imam naloženo v dva nivoja, male kozarčke (paradižnikova mezga) celo v tri. Ker je vsebina kozarcev vroča, je pol ure na 90°C in počasno ohlajanje do jutra očitno dovolj. Pri fižolu pazim edino to, da ga ne skuham preveč, da se potem po dodatni toplotni obdelavi ne razkuha. Ampak to dobiš z izkušnjami; po domače bi rekla, da ga skuham toliko, da bi ga že lahko jedel, pa vendar mu še čisto malo manjka . Čas kuhanja je nesmiselno pisati, ker je odvisen od sorte fižola.
Že leta delam na ta način (po 40 kozarcev) in zaenkrat še nisem imela težav; upam, da tako tudi ostane. V začetku je šel kakšen kozarec v maloro (najbrž zaradi starega pokrovčka) zato za fižol, ki je bolj občutljiv, vedno uporabim nove pokrovčke.

V.

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

31. jul 2020 19:32

Zavrem 4 l vode in 5 žličk soli. V vrelo vodo dam 5 litrov očiščenega fižola in kuham cca 25 minut. Nato dodam 1,5 dcl kisa za vlaganje in kuham še 10 minut. Fižol dam v kozarce in zalijem s tekočino ter ohladim pod odejo. Ta fižol ni kisel, ker je v mešanici malo kisa, pa še to ga del pri kuhanju izhlapi. Uporabljam pa stare kozarce in pokrovčke.

 

mirjam1  

član od: 30.5.2012

sporočila: 9

6. avg 2020 16:21

VilmaS je napisal/a:

Jaz fižol v osoljeni vodi skuham al dente, nadevam v kozarce, na vrh vsakega vlijem žlico alkoholnega kisa, zaprem in prestavim v na 90°C ogreto pečico. Po 30 minutah grelec ugasnem in pustim, da se kozarci ohladijo v pečici. Pasteriziram samo enkrat.

Količina kisa je tako majhna, da se sploh ne občuti, fižol pa je, ker se pasterizira in še čez noč ohlaja v pečici, ravno prav kuhan.

Na popolnoma enak način vlagam tudi korenček (narezan na kocke ali palčke).

V.

Hvala. 

mirjam1

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

6. avg 2020 17:04

Na kulinariki je recept za vlaganje z vinskim kisom. Jaz dam kuhat fižol cca 1 kg,, solim, eno vejico šetraja in kuham malo manj kot za solato.  Dodam žlico sladkorja, dober dcl vinskega kisa in dam v kozarce. Nato še pasteriziram. Na tak način se še ni pokvaril.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 6. avg 2020 17:06

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti