Vlaganje kompota

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 10. jul 2007 19:22 | ogledi: 15.368 | odgovori: 15

Po nasvetu iz kulinarike sem letos poskušala (že 2x) vložiti kompot na način, da sem očiščeno sadje dala v hladen kozarec in ga zalila z mešanico vode, cimeta in klinčkov, jih zaprla ter vse skupaj pustila vreti v loncu z vodo cca 10-15 min. Do tukaj vse lepo in prav, problem je v tem, da se mi polovica kozarcev ni "prijela" in so mi zavreli. Do sedaj se mi to ni dogajalo. Kaj delam narobe?

LP

katjushka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. jul 2007 19:27

zakaj pa enostavno ne skuhaš kompot, vročega vliješ v kozarce, zapreš, za 10 minut postaviš na pokrove, obrneš, pokriješ z odejo in pustiš ohladiti? Lisa

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

10. jul 2007 20:09

Tudi jaz se strinjam,da kompot skuhaš in vročega naliješ v kozarce.Se obnese! romi1

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

10. jul 2007 20:38

Katjuska, tudi jaz delam tako, da sadje naložim v kozarce in potem kuham v loncu, sem pa trikrat prebrala tvoje vprašanje in .... ali nisi dala sladkorja zraven ali si samo pozabla napisat? Sama se vedno lovim v količini sladkorja, ker si smotana ne zapišem in potem do naslednjega leta pozabim. Zadnjič sem vlagala breskve in sem dala 200g na liter vode (pa ne vem če bo v redu?!), prime pa se mi jih nekje 9 od 11 kozarcev kolikor jih gre v lonec. Nisem pa še bila toliko pametna, da bi si na kulinariki kaj prebrala o tem. tigris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. jul 2007 21:17

2 žlici sladkorja na kozarec je čez glavo zadosti. Nikakor pa ni kriva količina sladkorja (pri nas pasteriziramo tudi samo sadje, brez sladkorja), ampak premajhna dolžina pasterizacije. Od trenutka, ko voda v loncu zavre, najmanj 15 minut, potem pa tzavito v debelo volneno odejo ohladiti (traja vsaj en dan). Desetletja dolge izkušnje moje mame (moje seveda manj) so zadosten razlog, da vsako leto postopek ponavljamo.

Seveda pa morajo biti pokrovi brezhibni. Ko se kozarci ohlajajo, se lepo sliši poklanje posameznih, ko se alu pokrovček zaradi padca T in s tem nastanka podtlaka upogne.

 

rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

10. jul 2007 21:22

Sladkor sem pozabila napisati. Dala sem ga za češnje 3 žlice, za višnje pa 5 žlic na kozarec. Nisem pa kozarcev prej sterilizirala, ampak sem jih samo umila v pomivalnem stroju, in tudi nisem jih zavila v oddejo, ampak sem jih samo ohlajala na pultu. Ali je možno, da je kaj narobe s kozarci, če sem jih že večkrat uporabila? LP katjushka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

10. jul 2007 21:43

Kam pa pridemo, če bi za vsak liter kompota dali nov kozarec? Steklo se ne znuca tako hitro. Sem pa tudi sama zadnjič premišljavala, če je morda enih par kozarcev rahlo deformiranih in se mi potem eni in isti vedno znova ne primejo. Naslednjič pa prekuhane kompote le zavij v odejo, da se bodo čisto počasi ohladili. tigris

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

10. jul 2007 21:45

V bistvu sem mislila na pokrove. Možno je dan se le-ti sčasoma zvijejo in zaradi tega ne zatesnijo dovolj. katjushka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

10. jul 2007 21:48

Nisem jih še nikoli kupovala, zato me zanima ali jih je možno (pokrove namreč) kupiti posebej? katjushka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

10. jul 2007 22:08

Ja, to pa je možno, ti pokrovi na navoj niso za večno, ampak nakajkrat jih pa lahko uporabiš, pa tudi kupit se jih da. Se pa teh pokrovov sčasoma (vsaj pri meni) ful nabere v kuhinji z raznimi kupljenimi ajvarji, olivami... tako da vsake toliko naredim selekcijo in tiste najbolj znucane vstran pomečem. Pokrove na navoj uporabljam le za papriko in kumarce, ki se več dni hranijo v hladilniku, za kompote, ki se pojedo v enem zamahu pa so mi ljubši oni pokrovi, ki se pritisnejo gor. tigris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. jul 2007 22:12

ja, seveda, katjuska, oboje, alupo (aluminijeve) in one na navoj, kolikor hočeš, zelo zmerna cena.

Daj ne moreš onega od kumaric ali paprike za kompot porabit.

Kozarci se ne postarajo, pokrovčki pa se.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti