Sušeni paradižniki v olju

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

tema odprta - 5. jul 2007 10:24 | ogledi: 12.004 | odgovori: 8

Zanima me, če je katera že sušila paradižnike in jih potem vlagala v olje. Predvsem bi rada vedela kaj se da v marinado, ki je potrebna (baje) za predhodno namakanje in jasno tudi nadaljni postopek. Menda jih je dobro pasterizirati.

lp Vesna

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

5. jul 2007 13:56

Reca, jaz sem jih sušila v pečici- traja kar lep čas. Drugače pa jih na jugu sušijo kar zunaj, na soncu. Predhodno jih nisem nič namakala, posušene pa sem zalila z olivnim oljem, v nekaj kozarčkov pa sem dala še sveža zelišča po okusu. So super okusni in vsestransko uporabni. fresh

paeonnia  

član od: 11.6.2007

sporočila: 54

5. jul 2007 14:22

Jaz sem že sušila paradižnike. Nekaj na soncu (4 do 5 dni) in nekaj v pečici. Uporabila pa sem češnjevce (tiste male, ki pa so se nam po par letih irzodili in zrastejo kake 4 cm veliki). Pred sušenjem sem jih prerezala na pol. Nič nisem namočila ampak samo prelila z (dobrim) olivnim oljem. Paradižniki moraj biti popolnoma prekriti z oljem. Dodala sem tudi v sol vložene kapre (kupila v Italiji, se ne spomnim več natančno kje, ampak mislim da bi jih morala imeti vsaka trgovina z bolje založeno delikateso) in malo posušenih pekočih feferonov. Po želji dodaš tudi posušen origano. V olju sem jih pustila namočene kar dolgo (vsaj kak mesec) - kak pozabljen kozarec smo porabili šele po dveh letih. Drugače pa se tudi posušene paradižnike kupi v Italiji. Preden jih preliješ z iljem jih lahko še popariš z vrelo vodo, potem pa jih spet sušiš 1 do 2 dni na soncu. Na tak način naj bi bili mehkejši, nisem pa še preizkusila. paeonnia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. jul 2007 15:37

Brskala sem po netu in našla, da sušene paradižnike najprej mariniramo, nato pa jih damo v steklene kozarce, jih prelijemo z mešanico sončničnega in olivnega olja, ter pasteriziramo. Slednje je odvisno od trdote paradižnika oziroma kateregakoli sadeža. Tukaj jaz mislim predvsem na artičoke, katere pa se predhodno ne suši. S samim sušenjem naj nebi bilo težav, bolj me zanima ta marinada. Sicer pa se sušeni paradižniki dobijo tudi pri nas. lp Vesna

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. jul 2007 11:36

nekaj let nazaj, ko je mami imela goro paradižnika tipapelati, sem jih sušila, in sicer v pečici. Na tričetrt suhe sem jih potem zamrznila. Bala sem se namreč, da mi dodo v olju splesneli. Nato pa sem jih sprodi vlagala v olje. Od začimb sem dodala zgolj cel poper in baziliko. mimika

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

6. jul 2007 13:59

Za kaj vse uporabljate sušen paradižnik iz olja?

Jaz ga dodajam pri peki kruha, golaž, omake,... 

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. jul 2007 14:49

Če ne dobim kaj oprijemljivega, ga bom letos naredila za vzorec in če uspe, bo drugo leto zlaufalo na veliko. Sicer pa ga mislim pasterizirat in upam, da potem ne bo splesnil. Dodala bom še kako začimbo po svoje, origano ne sme manjkat. Uporabljam ga tudi za testenine, pizzo, naši ga jedo s sirom in olivami, tudi v sendvič paše skratka.......... možnosti je ogromno če le domišljija dela. lp Vesna

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. jul 2007 19:06

pred kratkim je bil v nekem časopisu recept za bučkine zvtke s suhim paradižnikom. bralo se je odlično. če je kdo naletel na ta recept in ga ima še vedno pri roki, bi ga prosila, če ga lahko napiše. ne najdem namreč tistega časopisa. mimika

paeonnia  

član od: 11.6.2007

sporočila: 54

6. jul 2007 19:53

Nam ni še nikoli ni nič splesnelo...Saj v olju stvari ne plesnijo, kakor jaz vem. Morajo pa biti paradižniki vedno prekriti z njim. Suhe paradižnike pojemo kar s kruhom in sirom, ali pa jih dodamo solati 8paradižnikovi tudi), v polivko za špagete, v nadev za bučke, skratka po filingu... paeonnia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti