Hišni red v blokih

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

tema odprta - 5. jul 2007 8:38 | ogledi: 11.517 | odgovori: 35

Ponovno se obračam na vas z nekulinarično temo, vendar nujno potrebujemo pomoč. V našem bloku ne živijo naši sosedje, temveč "živali", ki so očitno nesposobne povedat, da bojo nekaj delali, popravljali, obnavljali ..... tako da nas vsake toliko že zgodaj zjutri zbudi ropot, vrtanje ....

Nekje v nekem zakonu mora obstajat nek pravilnik glede tega, od kdaj do kdaj lahko vrtajo ....

Lepo prosim, povejte v kerem zakonu ...

Hvala lp

Pitončica

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

5. jul 2007 8:57

Definitivno obstaja pravilnik. Mislim da mora biti od 22-06 ure zjutraj mir, če je drugače je to kaljenje nočnega reda in miru. Mislim pa da obstajajo celo pravila do koliko decibelov glasnosti lahko "ropotajo". Ne vem, daj malo poglej na googlu. biba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. jul 2007 9:23

Definitivno je kultura medsebojnega bivanja v večstanovanjskih objektih zelo nizka. Vedno dobiš v bližino kakega "veseljaka", ki vrta, "štema" ipd ipd. Nad nami stanuje en model, ki ima najbrž stanovanje tako kot sir ementaler - sodeč po njegovih stalnih vrtanjih. Zlasti rad se loti kakih adaptacij v soboto zjutraj ob 6.30 in jih dokonča enkrat do konca vikenda. Imaš naslednje možnosti: - greš k sosedu (samo je treba paziti, da pravilno detektiraš razbijača, v betonskih konstrukcijah se namreč zvok prenaša tako, da misliš, da prihaja od enega konca, v resnici pa prihaja od drugod), mu vljudno razložiš, da čisto razumeš, da mora nekaj popravljati, samo, da te tole razbijanje res moti in da ga prosiš, da drugič vnaprej pove, kdaj misli spet kaj popravljati, da se boš temu ustrezno pripravila. Praviloma deluje. Mi smo s tem pristopom kar precej umirili veseljaka nad nami, je pa res, da zdaj frajer razbija med delovniki in to takrat, ko pride iz službe in ob 21. 59 odneha.....Bog pomagaj. Jaz si mislim, da človeku v življenju ne more iti na vseh področjih kot po maslu in razumem tisto bormašino kot opomin, da mi drugače življenje kar lepo funkcionira in da se ne splača zaradi bormašine sekirati. - obvestiš o zadevi upravitelja objekta in ga zraven prosiš, da ti pove, kakšen pravilnik o hišnem redu velja (čeprav upravitelj takle hišni red distribuira stanovalcem, je pa res, da stanovalci take stvari ponavadi malo založijo) - če bo frajer še vedno razbijal stanovanje, naslednjič pokličeš policijo. Ko pridejo plavi fanjte na lokacijo, je potem do nadaljnjega mir. So pa, hvala bogu, tudi ljudje, ki imajo omiko in taki ponavadi obvestijo cel blok o tem, da bodo imeli obrtnike v stanovanju in da se vnaprej opravičujejo za hrup in nered. Sicer pa, popolnega miru ni. Kdor želi popolen mir, ga lahko dobi v kakšni oddaljeni dolinici na deželi, kjer mu bodo družbo delale ptice in ostale živali. Nepremičnina tam je v bistvu cenejša kot stanovanje v mestu. Ampak, tudi popolen mir ima svojo ceno. Predvsem v tem, da se moraš po vse stvari nekam peljati, da si moraš sam organizirati kurjavo, da moraš sam prestavljati smetnjake, da moraš sam čistiti okrog hiše - skratka vse tisto, kar v primeru bloka počne nekdo drug. Zato pa moraš prenašati kakega soseda s čudnimi manirami. There is no free lunch on this planet, baby. In še nekaj, Pitončica: malo znižaj obrate, okej? Ljudje, ki ti grejo s hrupom na živce, so še vedno ljudje, in niso "živali". Če želiš, da bodo oni spoštovali tvoj prostor, potem se nauči spoštovati njihovo človeško dostojanstvo, slednjega pa gotovo imajo. Ker, če ne boš ti razvila spoštovanja, zakaj bi pa oni tebe? S takim pristopom, ko označuješ "živali", boš imela samo stalne konflikte, ki ne bodo ničesar rešili, ti boš pa zoprna baba. Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jul 2007 9:27

V našem bloku se lahko hrupna dela opravljajo med 7. in 19. uro, med delavniki, ob sobotah se mi zdi, da manj, ob nedeljah in praznikih pa sploh ne. Objavljeno je na oglsni deski v bloku. Večina stanovalcev prijazno z listkom pove, kdaj, kje in zakaj bo nastajal hrup. Res pa j, da obnove brez hrupa ni.

Moram reči, da se, razen res izjemoma, vsi tega držimo, pa nas je 88 strank na vhodu.

In še to: Vendelina jr. - se strinjam s tabo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 05. jul 2007 09:29:36

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

5. jul 2007 11:02

Tudi točno nad mano ravnokar razbijajo. To se dogaja že več kot en teden in na trenutke dobim občutek, da bo s tisto mašino naredil luknjo skozi tla... Vendar se drži tistega pravila 22-06 in nimam kaj. Pač vstanem in pobegnem, če je pa nuja, pa pridejo prav tudi čepki za v ušesa, ali pa (popoldne) zelo glasna glasba in sesalec v roke... Tolažim se s tem, da v neskončnost tega vendarle ne more početi, ker mu bo slej ko prej zmanjkalo stene :). Te pa razumem, pitončica, da ti gre na živce. Tudi mene včasih prime, da bi mu zabrusila kakšno sočno. Mogoče sva pa sosedi ;) ? LP in veliko potrpljenja! RadaJem

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

5. jul 2007 11:21

v takih primerih pa sem vesela da živim izven mesta, v hiši, pa še sosedje so bolj lene sorte tako da ni hrupa. je pa določeno, mislim da od 22 do 6 ure ni razbijanja, ker je to potem kalitev nočnega miru. kako ukrepati? morda pogovor, morda pritožba upravniku bloka, v skrajnem primeru policisti. in kot je rimljanka rekla, dobra ideja je da se dogovorite da npr. se z listki na oglasni tabli pove, kdaj se bo razbijalo. verjamem da to razbijanje zna biti precej moteče. nektarina

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

5. jul 2007 11:50

Z redom v blokih je vedno križ. Tudi v takšnih, kjer je malo stanovanj se najde kdo, ki se obnaša in dela kot da živi v svoji hiši. Načeloma pa je to takole: Hišni red sprejmete na sestanku stanovalci. V ta red lahko napišete kar želite, če se seveda o tem vsi sporazumete in se tako tudi ravnate. Sklep in sam hišni red obesite na oglasno desko. Do lanskega leta je v Ljubljani veljal odlok po katerem so bila ob nedeljah in raznikuih prepovedana vsakršna dela - vrtanje, košnja.., ob katerih je nastajal hrup. Dovoljena so bila intervencijska dela in tista dela, ki so prerečevala nastanek škode. Med tednom so se taka dela lahko izvajala med 07. in 19. uro. Vsako nespoštovanje si lahko prijavil, prišla je policija, opozorila, lahko so tudi denarno kaznovali. Zdaj pa so ta odlok ukinili in vsak lahko počne kar ga je volja vsak dan med 06. in 22. uro. Edino omejitev predstavlja že omenjeni sprejem hišnega reda vsakega bloka. Vendar je spet res, da ga lahko sprejmejo in se po njem ravnajo stanovalci tvojega bloka, sosednjega pa ne. Še večji problem so bloki z več vhodi, kjer en vhod sprejme tako določilo, drug pa ne. Ves hrup, ki spremlja razne adaptacije pa prenašajo tudi stanovalci drugih vhodov. Prav tako je z glasbo, ki jo nekateri poslušajo pri odprtih oknih ali imajo celo zvočnike na balkonih. In spet smo tam, pri kulturi posameznikov. Nekateri se normalno vedejo brez vseh odlokov, drugim pa nikoli ne bodo prišle do živega želje večine. Tudi sama že 20 let živim v istem bloku, kjer smo se ljudje navadili, da ne motimo drugih. Vsak večji poseg - pravočasno - najavimo z listkom na oglasni deski, naši pubertetniki pa so sami od sebe začeli obveščati stanovalce v primeru večjih žurov. Vse, ki se na novo priselijo v naš blok o tem obvestimo in z lepo besedo dosežemo več kot s hišnim redom na oglasni deski. elba

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

5. jul 2007 11:57

Pa še ena kulinarična! Ko smo še živeli v bloku, nas je vsako nedeljo okoli 7h, prebujala soseda nad nami.Tolka je "šnicle" za nedeljsko kosilo. In to nedeljo za nedeljo. Sedaj pa je to navado prenesla na svojo hčerko. Tvojo težavo pa bo verjetno najlažje rešil upravnik bloka oz. predsednik hišnega sveta (če ga imate). LP K

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

5. jul 2007 12:10

Ja, sosede je res težko prepričat, da bodo uvidevni in ne bojo ob 6.01 začeli štemat kopalnico. Če pa vas že zbudijo, lahko na stvar pogledate malo bolj pozitivno: ker ste že budni in se ne mudi vstati, lahko urico v postelji izkoristite kar se da prijetno ... matilda

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

5. jul 2007 13:52

 Tole preverite, če še velja, če pa ne, pa sprejmite samo v vašem bloku.

IZVLEČEK IZ UREDBE O HRUPU V NARAVNEM IN ŽIVLJENJSKEM OKOLJU  - UR. LIST RS ŠT. 45/1995

                                      

19. člen

V I., II. in III. območju sta uporaba kosilnic, škropilnic, žag in drugih naprav z motorji na notranje izgorevanje, vrtalnih in brusilnih strojev, kladiv in žag ter izvajanje drugih hrupnih vrtnih in hišnih opravil, ki povzročajo v okolju visoke ravni hrupa, dovoljena od ponedeljka do sobote med 8. in 19. uro. Uporaba naprav in izvajanje opravil iz prejšnjega odstavka sta prepovedana tudi na praznik, če je dela prost dan. Omejitve iz prejšnjih odstavkov ne veljajo za opravljanje nujnih vzdrževalnih del. Omejitve iz prvega in drugega odstavka tega člena ne veljajo v III. območju za opravila, povezana s kmetijsko dejavnostjo.

Lp, Nelly

                    

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2007 15:55

Jaz sem se z novopriseljenim sosedom zmenila, da je pač delal in razbijal in vrtal do 20:00 ure. Jaz sem bila tolerantna do njega, on pa do mojega 2 letnega otroka. Bp.

Mi pa od zgornjega soseda zamaka v kopalnico skozi strop, in ne vem, kaj naredit. Upravnik ne naredi nič, sosed tudi ne, zdaj imam že pohištvo načeto... (In ko bom jaz enkrat znorela...). Kaj pa v takšnem primeru? Kličem inšpekcijo?

lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti