Dehidracija - rehidracija

Paula  

član od: 28.3.2007

sporočila: 35

tema odprta - 4. jul 2007 18:05 | ogledi: 11.517 | odgovori: 10

Moj tast je zagrižen kolesar. V vseh letih športanja je vedno "pozabil" piti pred, med in po aktivnosti. Tako se mu je pred enim mesecem zgodilo, da je po koncu maratona padel s kolesa in nezavesten obležal. Zakaj? Ker je enostavno dehidriral.

Ko so ga izpustili iz bolnice, ni dobil nobenih nasvetov, navodil, opozoril, kako v prihodnje, da do tega ne bo več prišlo. Razen: pijte vodo. Po 3 tednih se mu je začel pojavljati povišan pritisk. Zdravnik mu je elegantno dal tablete za zmanjšanje pritiska, spet brez navodil, kako naprej in brez upoštevanja, da je to še vedno posledica dehidracije.

Malo sem pogledala po netu, pa zaenkrat še nisem našla nobene pametne informacije, kaj narediti, da si telo po hudi dehidraciji spet opomore. Kakšno hrano, pijačo ja in katero ne??

Ima kdo od vas kakšen predlog?

Paula

Temo je spremenil(a) Paula dne 04. jul 2007 18:06:04

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

4. jul 2007 18:10

verjetno res veliko tekočine in gibanje v normalni meri, brez pretiravanja. morda mu tudi oddih kje v kakšni planini s svežim zrakom ne bi škodil. tekočina: voda, nesladkan čaj. hrana: nič kaj težkega nektarina

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

4. jul 2007 19:22

Mogoče lahko poskusiš najti kakšno pametno idejo v knjigi Telo kliče po vodi. Zanimive teorije, tam notri... Lep pozdrav! Mohka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. jul 2007 21:06

Na stričevem pogrebu sem se oddaljila od povorke, da bi naredila fotografije. V tistem trenutku sem zagledala mojo mamo, ki se je zrušila in so jo med povorko odvlekli tja za mrliško vežico.

Dehidracija. Pravi, da ni mogl piti vode. Prislili smo jo, da je popila 1, 5 l Sprina ( izotonik).

Ko se je naslednič nekajkrat onesvestila zaradi bolečin ob poškodbi, je spila Sprint, pritisk pa ji ni narastel. Dežurni zdravnik je naročil, naj ji dam govejo juho. Pred posvetom sem že dala talit juho iz skrinje in sem bila na svoje reševanje zadeve nepopisno ponosna.

Glede pristiska in količine vode pa takole: če v gibljivo cev natočiš vodo, ki je redka, ali pa jo napolniš z nečim, kar je bolj gosto, kdaj je cev bolj napeta, ima večji pritisk ? Če je vsebina gosta. Če telesu primankuje vode, jo odvzame iz krvi in kri postane "gosta" in se pritisk poveča. Če človek uživa slano hrano, se telo bori s presnovo NaCl, če pa je soli preveč, jo voda obda, zato zatekamo. 

To je laična razlaga, zakaj imamo pritisk, če imamo premalo vode in zakaj potrebujemo več vode po slani hrani.

Elektroliti niso isto kot raztopina NaCl.

Sem pa za vsak primer kupila v lekarni snov pod imenom Rehidrol, prašek za peroralno raztopino, za nadomeščanje vode, elektrolitov in glukoze. Za  vsak primer, če pride do kake hude driske.

Predlagam, da si oče izmeri, koliko vode spije na dan posebej, ne s hrano. Težko po presegel 1, 5 l.  Na silo piti je zelo hudo, vem iz lastnih izkušenj.

No, zato pa sem si kupila lubenico, ki ima okrog 90% vode. Imam namreč težave s pritiskom, ledvicami in oteklinami zaradi slane hrane, spijem pa vse po sili.

Tako, to so nasveti iz moje prakse.

F r i n a

Paula  

član od: 28.3.2007

sporočila: 35

4. jul 2007 21:32

u, frina, tole je bilo izčrpno. Hvala. Paula

Winnie  

član od: 14.12.2006

sporočila: 116

5. jul 2007 8:08

V lekarni vprašaj, obstajajo neke tablete (ali celo praški) proti dehidraciji (vem, ker sem jih rabila za sina), imena pa žal ne vem. Dobiš jih brez recepta. lp Winnie

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

5. jul 2007 8:39

Prašek, ki ga omenja Winnie se imenuje Nelit, ne vem sicer, kdo ga proizvaja, dobi pa se v lekarn. Ni pa primeren kot preventiva, temveč šele takrat, ko je telo že dehidrirano (po kakih driskah ali ko nastopi slabost po večjem naporu). Sama sem že dvakrat omedlela zaradi nizkega pritiska in dehidracije in so mi svetovali, naj ob večjih naporih (hribolazenje, kolesarjenje) in ob neugodnem vremenu - sopari, vročini - pijem tekočino z elektroliti (isostar, maratonik ipd.), močno juho ali sladkano limonado, po možnosti pogosto in v manjših količinah (ne liter na eks, pol pa osem ur ničesar). Ob tem naj jem čips, slane palčke in krekerje. Voda ni dovolj, saj ne nadomešča elektrolitov, ki jih posameznik izgubi s potenjem in urinom. LP ines

birdy  

član od: 24.9.2006

sporočila: 2

20. jul 2007 14:15

Sama sem zaradi dehidracije pristala v bolnici in moram rečti, da nikomur nikoli in nikdar ne bi verjela, kaj ti lahko naredi. Zmeraj sem mislila, eh to je pač tak, spiješ deci vode pa je - NIKOLI! Od tega je mesec dni in telo še zmeraj ni v ravnovesju in najbrž še dolgo ne bo. Mene so iz bolnice sicer spustili z navodili, še zmeraj pa hodim na redne kontrole krvi, zaradi uravnavanja elektrolitov v krvi. Dobila se tudi navodila: Piti je treba izotonične napitke. To so tekočine, ki nadomeščajo izgubo vode in elektrolitov iz telesa npr. zaradi potenja in poleg vode vsebujejo tudi elektrolite (natrij, kalij, klor). Če npr. piješ samo vodo, dobiš v telo tekočino, ne pa tudi elektrolite. Še več, velika količina vode celo redči količino elektrolitov v krvi in tako celo škodi, kajti potenje še spodbudi, in tako še bolj "izpira" elektrolite iz telesa. Izotonični napitki pa so v bistvu rehidracijske raztopine, ki se zadržujejo v telesu, ga hladijo in varujejo rezerve vode in elektrolitov. Prav tako se v lekarni dobi prašek Rehidrol, ki podobno deluje, se pa meša ena žlička na 2 deci vode. Na preprost način pa lahko rehidracijsko raztopino pripravite sami: 5 jedilnih žlic belega sladkorja , 1 čajna žlička kuhinjske soli , 1 liter prekuhane vode, sok 2 pomaranč ali 2 grenivk. Še nekaj: Do tedaj sem bila popolnoma zdrava oseba - dehidrirala nisem zaradi težav s hrano, ali pa povečanih športnih aktivnosti, temveč preprosto zaradi - službe. Morala sem delati tudi 10-12 ur dnevno, v hali je bilo 41" C in čeprav sem delovodjo opozorila na to da mi je slabo in da ne morem več mi je enostavno relel, da moram delati dalje. Nato sem padla v nezavest in z glavo udarila v delovno mizo - postavli so me ven pred halo, brez da bi poklicali zdravniško pomoč. Nato so poklicali partnerja naj pride po mene. Jaz sem padla v šok zato me je naslednji dan peljal v bolnico. Diagnoza: pretres možganov in dehidracija. In ironija - jaz nisem edina delavka, ki se ji je to zgodilo; direktor tega podjetja pa je letos dobil nagrado za Gospodarstvenika leta !!! Tak je to v naši Sloveniji. Ne se igrat z dehidracijo, ker je resna zadeva!!!! birdy

birdy  

član od: 24.9.2006

sporočila: 2

20. jul 2007 14:25

Aja pa še to, omenila si, da se mu je nato povišal krvni tlak - mene je zdravnica extra opzorila, da naj jem malo bolj slane jedi, vendar ne pretiravat. Kajti sol je v bistvu Na, le-ta pa v povečani meri povzroči visoki pritisk. birdy

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

21. jul 2007 18:00

Da se mu ne bo ponovilo, bo moral začeti zadosti piti. Pa ne samo vodo, ampak tudi izotonične pijače. Priporočam, da si prebere članek o hidraciji v junijski številki revije Moj trener (lahko me kontaktirate na ZS, pa vam jo pošljem). mufin

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

22. jul 2007 11:08

Poskusite piti dobro vodo. Pri sebi opažam, da spijem nenormalno več, če vodo filtriram (do 3x več) kot če je ne filtriram. Uporabljam pretočni filter v vrču, skozi katerega redno in sproti filtriram hladno vodo. S tem sem bolj zadovoljna kot pa s kupljeno vodo iz plastenk. To so moje izkušnje. Veliko sreče vprihodnje, Sy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti