Grah

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jul 2007 13:47

emily, saj midve z Blanchy veva, kaj pomeni tiista , verjemi. Nič hudega, samo malo hudomušnosti.

So pa semena fižola, graha, koruze tudi semena, samo jih pač običajno polagamo v zemljo, sadimo (seme ali sadiko dati v jamico, izkopano z motiko  pravi SSKJ); sejemo (enakomerno, v loku trositi seme pravi SSKJ) pa tisto, kar običajno, kadar sejemo na široko, naredimo z zamahon roke (samo spomnimo se Groharjevega Sejalca.

Me je prav zanimalo, kaj pravi SSKJ, pa sem pogledala.

Je pa jasno, da v ljudski govorici včasih pojma malo mešamo, pa ni hudega, a ne? Samo, da nam uspe in posajeno/posejano uspešno raste.

rimljanka

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

4. jul 2007 13:52

Verjamem, verjamem, rimljanka. Hvala za tvojo razlago. Zame bolj drži ta moja. Najbolj pa drži tisto kar si na koncu napisala. emily

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. jul 2007 14:27

Blanchy je napisal/a:

Rimljanka, hvala, spet sem se naučila nekaj novega.

Blanchy

Pravzaprav bi mogla zapisat: naučila sem se nekaj, kaj sem se učila ( pa ne naučila ) nekje v osnovni šoli

ežoj

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. jul 2007 15:03

Rimljanka, za grah in fižol vem in se tako že dolgo ravnam, kaj pa soja in čičerika, pa morda še leča? lp Vesna

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

4. jul 2007 16:01

 

Ali koruzo sadimo ali sejemo!?!

 

Lp Saša

Mir in dobro!

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. jul 2007 16:02

Kdaj pa je potem avgusta posajen grah potem dozorel? katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jul 2007 16:07

Reca, čičerika, soja, bob in leča so metuljnice, zanje velja isto. Sicer pa, če mene vprašaš, velja za vsake korenine, da lahko ostanejo v zemlji, (če ne bodo iz njih pognale nove rastline in nam s tem grenile življenja), bodo tam sprhnele in zrahljale zemljo. Samo metuljnice (no, pa še kakšna eksotična, ne v naših krajih rastoča družina najbrž) pa ima te soživke (simbiontske bakterije), ki vežejo dušik.

 

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. jul 2007 10:48

Sajenje graha v avgustu ??  No, odvisno, kje ste in od vrste graha. Na Primorskem bi gotovo šlo, na Gorenjskem pa ne.  Sem poskusila pred leti, pa ni bilo nič iz tega, ker sta septembra pritisnila moča in hlad. Po nasvetu ene stare gospe, sem ga letos ponovno posadila konec junija, mali provansalec, ki ima krajšo rastno dobo. Bomo videli, kaj bo.

Cila

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

5. jul 2007 10:53

Pri nas pa smo nekaj graha že porezali, približno 15 cm nad zemljo, sedaj pa čakam, če bo še kaj zraslo. Namreč prebrala sem, da grah še enkrat zraste in dozori, samo upam, da sem ga do cajta porezala. Na drugi lehi pa še raste in nekaj zamudnikov še zori. Aja clia pri nas je lani še zrastel. katti

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

5. jul 2007 11:06

katti, to prvič slišim, da iz iste rastline še enkrat zraste grah in težko verjamem, da je tako. A si ga ti že tako porezala in je še enkrat zrasel iz iste rastline? Je pa res, da se ga lahko še drugič posadi in tako zraste še ena runda. Ali pa se ga sadi postopoma v razmaku kakih dveh tednov in potem postopoma dozori. Naj me kdo popravi, če se motim. emily Sporočilo je spremenil(a) emily dne 05. jul 2007 11:09:42

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti