Grah

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

tema odprta - 4. jul 2007 9:29 | ogledi: 6.883 | odgovori: 23

Ock, sem bolj nova na svojem vrtu, pa moram vprašat, da ne delam oslarij:

Kdaj je grah zrel? Zdaj imam že zelene stroke in lepo se luščijo, pa perje od graha je začelo veneti

Ko grah oberem, moram tisto perje s korenino vred izpuliti in če hočem še graha, ga ponovno nasaditi???

Prosim izkušene za pomoč in hvala!

A ja, kako pa grah pojesti in podobne zadeve pa vem, ker sem ga vestno do sedaj uporabljala iz trgovine

madronsica

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. jul 2007 9:37

grah se na domačem vrtu pobere takrat, ko so zrna že debela, a še sladka - torej je treba poskusit kar na vrtu. Če že rumeni listje, zna biti da je zrnje že prezrelo. Se pa rastline potem pokosi, tako da korenine ostanejo v zemlji. Naslednjega posevka morebitni štrceljčki ne motijo, je pa gredica s tem pognojena. Graha sedaj ne sadimo, ponovno se sadi konec avgusta. Grah namreč ni ljubitelj dolgih, vročih dni. Če je graha preveč, pa ga zamrzni. Mnogi spravljajo tudi luščine - jih sušijo in dodajajo juham. Menda je zdravilen tudi čaj, ampak tu sem pa jaz "bosa". Lisa

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

4. jul 2007 9:42

madronsica, včasih sem tudi jaz sadila grah in ga lepo obirala, ko je bil zrel. Sedaj pa zaradi težav z zdravjem ne obdelujem več zemlje in ga lepo kupim zmrznjenega. Lahko ti povem, da grah obereš, ko se strok debeli, če želiš obrat mlajši grah, ga obereš prej, če želiš večjega pa ko je strok bolj debel ampak še vedno zelen. Ko začne strok spreminjati barvo v bolj bledo zeleno, potem je grah najbolj zrel. Tudi takrat je še dober, ampak ni več tako sladek. Je pa seveda odvisno tudi od vrste graha. Ko ves grah pobereš, ga izpuliš kot si sama napisala in lahko posadiš novega. Tudi jaz imam zelo rada grah, ker pa sem edina pri hiši, ki ga jem, ga tudi naredim bolj malokrat. emily

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jul 2007 10:35

Nikar NE pulite graha in fižola, no. na koreninah so v gomoljčkih dušikove bakterije, ki vežejo atmoferski dušik v obliko, dostopno rastlinam. Porežite nadzemne dele rastlin, korenine naj ostanejo v zemlji. Enako funkcijo je imela (in ima) npr. lucerna na njivi, ko so kolobarili; tudi lucerna je metuljnic, te imajo pa koreninske gomoljčke z bakterijami. rimljanka

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

4. jul 2007 10:56

Pa bo iz porezanih štrcljev še zrastel grah, al ga moram avgusta na novo posejati? HVALA VSEM ZA MOJE ODKRIVANJE ZASTRTIH OBZORIJ madronsica

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

4. jul 2007 10:59

Ga bo treba na novo posejati, kot ti je že Lisa napisala. Blanchy

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

4. jul 2007 11:00

rimljanka je napisal/a:
Nikar NE pulite graha in fižola, no. na koreninah so v gomoljčkih dušikove bakterije, ki vežejo atmoferski dušik v obliko, dostopno rastlinam. Porežite nadzemne dele rastlin, korenine naj ostanejo v zemlji. Enako funkcijo je imela (in ima) npr. lucerna na njivi, ko so kolobarili; tudi lucerna je metuljnic, te imajo pa koreninske gomoljčke z bakterijami. rimljanka

Rimljanka, hvala, spet sem se naučila nekaj novega.

Blanchy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jul 2007 11:42

Aja, pa še malo  zlobe: grah menda sadimo, vsaj pri nas.

pa še nekaj sem pozabila prej omeniti, če korenine ostanejo v zemlji, jo ob razpadanju še rahjajo. Med biokmeti menda velja, da zmerne količine osata sploh ne populijo iz pšeničnih njiv, ker imajo globoke in močne korenine, ki dobro rahljajo zemljo. Enako torej velja še za mnoge rastline.

Bi pa jaz grah sadila prej kot konec avgusta, malce odvisno tudi od suše. Za fižol je jasno (vsaj nizek, pa tudi za onega na preklah) da posajen do 20. julija zanesljivo da jesenski pridelek stročja, uspeh kasnejšega sajenja pa je odvisen od tega, kakšna je jesen. Glede na to, da je grah rastlina s krajšo vegetacijsko dobo, najbrž zadošča precej kasnejša saditev. 

rimljanka

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

4. jul 2007 12:20

no, tako dolgo sem brala nasvete, da se je pošteno ulilo v Rimskih in bo moja ekspedicija z grahom preložena na jutri. Hvala za nasvete madronsica

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

4. jul 2007 12:37

rimljanka je napisal/a:

Aja, pa še malo  zlobe: grah menda sadimo, vsaj pri nas.

rimljanka

 

Sem bila v dvomih, potem sem se pa odločila, da se meni zdi bolj prav, da ga posejemo, ker sadijo se vendar flance oziroma sadike, anede? Je pa res, da jih večina reče, da grah in fižol sadi.

Saj je vseeno, samo da bo kaj zraslo

Blanchy

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

4. jul 2007 13:37

Blanchy, a lahko še jaz nekaj dodam, pa ne iz zlobe, ampak kar tako, ker sem tudi jaz včasih to mešala. Če bom prav povedala, vse kar so plodovi sadimo (grah, fižol, krompir, koruza, čebula, česen, pa mogoče še kaj), vse kar so semena pa sejemo (solata, radič, peteršilj, korenje...). Sadike sadimo, oziroma presajamo, pa tudi te ponavadi dobimo iz semen (paradižnik, paprika, endivija...). rimljanka, a sem prav napisala, če ne, me pa popravi emily

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti